2017 m. rugsėjį Marijampolės regione kilusi atliekų krizė baigėsi tuo, kad buvusio Vilkaviškio mero Algirdo Bagušinsko vadovaujamas Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC) perėmė už ES lėšas pastatytą atliekų mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą. Nors MAATC teigia, kad šiukšles su šiais įrenginiais rūšiuoja taip pat gerai, kaip buvęs operatorius, atsakingos institucijos įžvelgia departamento darbo broką ir skirsto nuobaudas bei nurodymus.
Tos pačios institucijos taip pat konstatavo, kad kelioms savivaldybėms priklausantis MAATC gudrauja – kaip perdirbamas antrines žaliavas ėmė atrinkinėti plastiko atliekas, kurių nėra kaip perdirbti, o vėliau išmeta šias „antrines žaliavas“ sąvartyne, nors turėtų tvarkyti kaip degiąsias atliekas.
Atėmė gamyklą ir ėmė dirbti patys
Beveik prieš metus Suvalkijoje kilęs ginčas prasidėjo nuo to, kad MAATC atsisakė iš tuometinio MBA gamyklos operatoriaus priimti išrūšiuotas atliekas, šiukšlės ėmė kauptis MBA gamyklos aikštelėje. Šių metų kovą vienašališkai sutartį nutraukęs atliekų tvarkymo centras perėmė MBA gamyklą iš buvusio operatoriaus, o balandžio pradžioje atnaujino atliekų rūšiavimą.
Kai ES šios gamyklos statybai skyrė 8,7 mln. eurų, buvo iškelta sąlyga, kad MBA gamyklos veikimas turi būti patikėtas nepriklausomam operatoriui, pats MAATC negali valdyti šios gamyklos. Dėl neva nesilaikytų sutarties sąlygų šią gamyklą perėmusio MAATC atstovai teigia, jog veikia taip pat efektyviai, kaip ir anksčiau gamyklą valdžiusi bendrovė, tačiau patikrinimai rodo ką kita.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), tikrinanti, ar tinkamai vykdomi iš ES lėšų finansuoti projektai, po 2017 m. rugsėjį Suvalkijoje kilusios atliekų krizės pradėjo tyrimą, o praėjusį kovą konstatavo, kad MAATC nesilaikė MBA gamyklos finansavimo sutarties sąlygų, todėl turėtų grąžinti 6,5 mln. eurų iš jau sumokėtų 8,7 mln. eurų ES lėšų.
Nors jau sumokėtos lėšos ES būtų grąžintos iš mokesčių mokėtojų kišenės, MAATC vadovybė greičiausiai pajuto, kad tokie sprendimai geros reputacijos nedaro ir prie gero neprives, todėl ėmėsi veikti ryžtingai – nepraėjus nė savaitei po APVA priimto sprendimo buvo nutarta vienašališkai nutraukti sutartį su tuometine MBA gamyklos operatore – bendrove „Neg Recycling“ – ir perimti MBA gamyklos veikimą. Šių metų balandį atliekų rūšiavimo įrenginiai, prižiūrimi MAATC, vėl ėmė veikti visu pajėgumu, o MAATC kreipėsi į APVA su prašymu atlikti pakartotinį tyrimą.
Dirbtinai išpūtė rezultatus
APVOS specialistai MAATC perimtos gamyklos veiklą vertino kelis kartus. Balandį vykusio patikrinimo metu nustatyti faktai byloja A. Bagušinsko vadovaujamo centro nenaudai – dėl neva neefektyvaus darbo MBA gamyklą iš buvusio operatoriaus perėmęs atliekų tvarkymo centras pats pasiekė gerokai kuklesnius rezultatus. APVA duomenimis, iš mišrių komunalinių atliekų srauto MAATC patikrinimo metu atskyrė vos 4,17 proc. degių atliekų, kai buvęs operatorius sugebėdavo iš gauto atliekų srauto išgauti 16,5 proc. degiųjų atliekų. Ypač prasti balandį buvo antrinių žaliavų rodikliai – tokių atliekų, kurias galima perdirbti, MAATC perimtoje MBA gamykloje buvo atrinkta vos kiek daugiau nei 3 proc. iš visų gautų atliekų.
Tačiau liepos pradžioje atlikto patikrinimo rezultatai stebuklingai pasikeitė – paaiškėjo, kad per kelis mėnesius MAATC ėmė dirbti taip efektyviai, kad iš gaunamų atliekų MBA gamykloje atrenkama daugiau nei 10 proc. antrinių žaliavų.
Rezultatai – kone stulbinantys, palyginus su kitomis Lietuvoje veikiančiomis MBA gamyklomis. Bet APVA nustatė, jog A. Bagušinsko atliekų tvarkymo centras gudrauja – paaiškėjo, kad šis skaičius nuo balandžio taip išsipūtė todėl, kad imta maksimaliai atrinkinėti išmestas plastiko šiukšles.
Tačiau didžioji dalis atrinkto plastiko tik „ant popieriaus“ figūruoja kaip antrinės žaliavos, kurias galima antrą kartą panaudoti, – nustatyta, kad dauguma šių „antrinių žaliavų“ buvo ne perdirbtos ir prikeltos antram gyvenimui, o tiesiog išvežtos į Marijampolės regioninį sąvartyną, nes negali būti perdirbtos.
Geri rodikliai – degiųjų atliekų sąskaita
Maža to, paaiškėjo, jog antrinių žaliavų surinkimo rodikliai buvo išpūsti atgautų degiųjų atliekų sąskaita – šių rodikliai sumažėjo iki 3,35 proc., nors MBA įrenginiai buvo pastatyti tikintis, kad bent 28 proc. gaunamų mišrių atliekų sudarys degiąsias atliekas.
Kaip antrinės žaliavos atrinkti, tačiau perdirbimui jau netinkamas plastikas ir guma buvo išvežti į sąvartyną, nors tai daryti draudžia įstatymai, mat šios atliekos dar gali būti panaudotos kaip degiosios atliekos. Toks sukčiavimas nepraslydo pro kitos institucijos – Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento (MRAAD) – atstovų akis. Pastarieji konstatavo, kad iki šių metų birželio 11 d. MAATC į regioninį sąvartyną pašalino 335 tonas degiųjų atliekų. APVA duomenimis, iš viso per gegužę ir birželį iš MBA įrenginių į sąvartyną išvežtos 432 tonos atliekų, kurias reikia tvarkyti kaip degiąsias medžiagas.
MRAAD Marijampolės agentūra konstatavo, kad tiek MAATC, tiek sąvartynas veiklą vykdo pažeisdami įstatymus, pažeidimai turi būti pašalinti, o atsakingiems darbuotojams skirtos administracinės nuobaudos.
Antrinėmis žaliavomis gali pavadinti bet ką
Kad MAATC pasiekta 10 proc. atrinktų antrinių žaliavų riba kelia abejonių, Alfa.ltjau anksčiau yra sakęs žinomas aplinkosaugininkas, atliekų tvarkymo specialistas Alfonsas Brazas.
Anot jo, pasiekti tokius rezultatus yra sunku fiziškai – antrinės žaliavos iš komunalinių atliekų renkamos rankomis, iš slenkančio konvejerio, o darbininkai didelio kiekio antrinių žaliavų išrinkti paprasčiausiai nesugeba. Kitas klausimas – kokia šių žaliavų kokybė, ar patikrinus jas nepaaiškėtų, kad dalis atrinktų antrinių žaliavų išties jau nebetinkamos naudoti.
„Kiti stebuklus pasakoja, kad išgauna 10 proc. Aš netikiu jais. Klausimas, ką jie ten išgauna, kitas klausimas, koks ten švarumas, kiek tų priemaišų yra. Tu gali pavadinti plastmasėmis, bet ten gali būti kas žino, ko.
Kai parašo, kad sraute buvo 15 proc., o jie sugebėjo iš to srauto ištraukti 10, tai kažkas neįtikėtina. Kažkokie stebuklingi žmonės. Tas skaičius labai nepatikimas“, – sakė A. Brazas.
alfa.lt/D.Griežė