Galimybė išvykti į užsienį mokytis – puikus iššūkis, įdomi patirtis ir galimybė gauti aukščiausio lygio išsilavinimą. Tačiau nėra taip paprasta įstoti ten, kur konkurencija didžiulė. Be to, išvykimas į užsienį kelia papildomų iššūkių. Viskam reikia pasiruošti, kad padidintumėte savo galimybes realizuoti tikslą. Šiame straipsnyje pasistengsime apžvelgti viską, ką reikia žinoti apie pasiruošimą stojimui.
Visų pirma – pasidomėkite stojimo procedūra bei aukštosiomis mokyklomis
Prieš pradedant paraiškų teikimo procesą, labai svarbu rasti aukštąsias mokyklas, kurios galėtų patenkinti jūsų lūkesčius.
Aukštosios mokyklos reputacija, šalis, miesto ar akademinio miestelio infrastruktūra, išlaidos pragyvenimui, užklasinė veikla, įsidarbinimo galimybės ir studentų paramos paslaugos. Žinios apie tai padeda siaurinti pasirinkimą.
Nors visada norėsis stoti į patį geriausią universitetą, reikėtų pasirinkti bent 3-5, juos išreitinguoti nuo geidžiamiausio iki saugiausio pasirinkimo bei pasiruošti stojimui į visus. Galite net pasidomėti ar vyksta internetiniai seminarai. Juose gausite informacijos apie savo aukštųjų mokyklų situaciją, lūkesčius.
Pagalbos bei atsakymų galima kreiptis ir į absolventus arba dabartinius studentus.
Pasiruoškite testams, stenkitės dėl pažymių
Dauguma užsienio universitetų studentus priima dar nepasibaigus mokslo metams. Dėl to jūsų egzaminų balai nėra tiek reikšmingi, kiek 12 klasės I pusmečio arba 11 klasės metiniai pažymiai. Verta įdėti pastangų, nes tai atsiperka su kaupu. Poreikis turėti geriausius balus stojimui yra dažna priežastis, kodėl mokiniams reikalingi fizikos, matematikos, chemijos ar anglų kalbos korepetitoriai. Turėdami geresnius pažymius gausite geresnį įvertinimą iš universitetų.
Verta nepamiršti, kad kai kurios aukštosios mokyklos, ypač tarptautinėse programose, prašys pateikti kalbos mokėjimo ir standartizuotų testų rezultatus patvirtinančius dokumentus. Tai dažniausiai yra TOEFL (anglų kalbos kaip užsienio kalbos testas) arba IELTS (tarptautinė anglų kalbos testavimo sistema).
Suplanuokite finansus bei žinokite apie stipendijas
Studijos užsienyje dažniausiai yra didelė finansinė investicija. Dėl to mokiniams ir tėvams verta žinoti apie išlaidas išvykstant, įsidarbinimo galimybes studentams, stipendijas ir paramos priemones.
Prieš išvykstant bent preliminariai apskaičiuokite savo išlaidas. Į tai įeis:
- Mokestis už mokslą;
- Apgyvendinimas ir pragyvenimas;
- Transportas;
- Knygos ir kanceliarija;
- Draudimas, kitos išlaidos.
Tai padės tinkamai planuoti, pasiruošti. Nepamirškite, kad universitetų, vyriausybinių įstaigų, privačių organizacijų ir tarptautinių fondų siūlomos stipendijos gali būti ne tik naudinga paramos priemonė, tačiau ir kone visiškai padengti jūsų išlaidas.
Na ir galiausiai, pasiruoškite motyvacinius laiškus, gaukite rekomendacijas.