Šiandien Kalvarijos savivaldybės viešojoje bibliotekoje viešėjo rašytojas, žurnalistas ir istorikas Robertas Petrauskas.
Vizito pagrindinis tikslas – naujausios R. Petrausko knygos ,,Poltava” pristatymas. Joje atskleidžiami svarbiausi Ukrainos istorijos aspektai, kuriais mėginama atsakyti ir į klausimus dabartinių įvykių Ukrainoje kontekste.
Visgi, jau pačio susitikimo pradžioje autorius atskleidė, kad nesieks papasakoti apie pačią knygą, palikdamas šį malonumą ją nusiperkantiems, o labiau supažindamas su Ukrainos ir kartu visų mūsų istorija.
Autorius atskleidė, kad knygą pradėjo rašyti norėdamas suprasti sovietinius laikus ir pabrėžė, jog tai kas buvo rašyta ankstesnėse knygose, būtent dabar vyksta karo kamuojamojoje Ukrainoje.
,,Nacionalinės ekspedijos” dalyvis pasidalino savo mintimis, jog vykdamas su ekspedicija į Ukrainą, manė, kad vyksta tarsi į kitą, mums svetimą Pasaulį, tačiau labai greitai suprato, jog lietuviai ir ukrainiečiai sujungti ne tik bendra istorija ar kultūra, bet neretu atveju ir giminystės, kraujo ryšiu.
Rašytojas ilgą laiką planavo knygoje neatspindėti Ukrainos, tačiau galiausiai priimtas sprendimas pasitesino ir mano, jog šiuo periodu, būtent ši dalis yra itin svarbi knygoje ,,Poltava”.
Susitikime perėjus prie istorinės dalies, R. Petrauskas užbėgo klausytojams ,,už akių” ir atsakė į ko gero daugelio mūsų galvose kirbantį klausimą: ,,Koks yra Vladimiras Putinas?”.
Atsakymas į klausimą buvo vienareikšmis – Rusijos prezidentas nėra kvailas, tačiau už jo esanti minia yra ,,akla”, todėl V. Putinui tai itin paranku.
Istorinių knygų autorius teigė, kad Ukraina yra jungianti – tiek mus, tiek Rusijos imperiją, o tie kas valdo Euraziją, kurioje yra ir Ukraina, turi milžinišką įtaką tiek į Vakarus, Europą, tiek į Aziją. R. Petrauskas priminė, kad Rusija niekada neturėjo kultūros, aukštųjų technologijų ir viską pasiekė tik stiprios kariuomenės dėka. Tik jos dėka, Rusijos teritorija yra tokia didelė, kokia yra dabar, nepaisant to, kad beveik 50 proc. šalies teritorijos nėra gyventojų arba jų yra itin mažai.
Po antrojo Pasaulinio karo, jokio šalis nėra aneksavusi kitos šalies teritorijos, tačiau V. Putinas pabandė tai padaryti su Krymu, ir, deja, bet jam tai nepavyko, Vakarams laiku ir tinkamai nesureagavus.
Šis manevras atspindi ir Rusijos egzistavimo principą, jog šios šalies didybė yra jos praeitis, o ne dabartis ar ateitis, kuri žvelgiant iš dabartinių perspektyvų yra itin miglota.
Grįždamas į gerokai ankstesnius laikus, svečias detalizavo, jog Rusijos taip dabar oponuojama nuomonė apie Kijevo Rusią, kaip jų istoriją, yra mažų mažiausiai neteisinga – per pirmus 200 Kijevo Rusios egzistavimo metų, Maskvos dar net nebuvo ir tik praėjus dar 50-čiai metų (XIII a.) pastaroji atsirado žemėlapiuose ir istorijoje. O ir žodis ,,Rus”, kuriuo taip manipuliuoja Rusijos tauta, neturi nieko bendro su Rusija ir yra susijusi su 9-ąjame amžiuje gyvenusiais Skandinavų pirkliais ir kariais, kurie vedini lyderio Ruriko, įkūrė dinastiją Novgorode, o 882 m. jo įpėdinis perkėlė sostinę į Kijevą, Kijevo Rusios sostinę.
Sėkmingai gyvavusi Kijevo Rusia, susvyruoja 13-ąjame amžiuje, kai yra užpuolama mongolų ir tai tęsiasi iki LKD laikų pradžios. Nors kaip teigia R. Petrauskas, lietuviai iš dalies taip pat buvo okupantai, tačiau priešingai nei mongolai, leido apsaugoti žemes bei pagarbiai žiūrėjo į žmones, kultūrą.
Apžvelgdamas rusų istoriją, ,,Nacionalinės ekspedijos” dalyvis paaiškino, jog yra dviejų rūšių rusai: tai ,,maskoliai” ir ,,gerieji” rusai (rusėnai), iš kurių ir atsirado Ukraina bei Baltarusija.
Svečias pabrėžė, jog Rusija visada buvo tarsi atsiskyrusi nuo viso kito Pasaulio, o tai patvirtina faktas, kad Petras I-asis buvo pirmasis Rusijos caras išvykęs į Europą.
Pristatymui besibaigiant, Robertas Petrauskas vėl sugrąžino ,,laiko mašiną” į mums artimesnius metus ir įvykius. Žurnalistas priminė, jog 1954 m. Krymas buvo atiduotas Ukrainai.
Baltijos šalims atsiskyrus nuo Sovietų Sąjungos, tokį pat pasiryžimą parodė ukrainiečiai. Susirinkusiems į Kalvarijos savivaldybės biblioteką papasakota dabar sunkiai suprantama istorija, kai praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje, buvęs JAV prezidentas Džordas Bušas Vyresnysis pasakė, kad Ukraina buvo ir bus Sovietų Sąjungoje, nes kitaip to neįsivaizduoja.
Visgi, surengusi referendumą, Ukraina triuškinančiais rezultatais nusprendė tapti nepriklausoma šalimi. R. Petrausko mano, kad būtent tai lėmė Sovietų Sąjungos žlugimą – Ukrainos Radai priėmus nutarimą dėl atsiskyrimo nuo Sovietų Sąjungos, ši žlugo vos po nepilno mėnesio.
Knygos pristatytas – istorinė pamoka, pasibaigė ties tuo, kuo dabar gyvename kiekvieną dieną – karu Ukrainoje.
Iki šių metų vasario mėnesio Rusijos prezidentas V. Putinas gyveno mūsų pasaulyje, kaip gerbiamas ir laukiamas asmuo, tačiau dabar tapo visų izoliuotu.
R. Petrauskas įsitikinęs, kad Rusijai didžiausias smūgis yra Vakarų valstybių sprendimas paimti rusų turtą, esantį Vakarų šalyse. Ilgą laiką pagal banditiškus metodus gyvavęs V. Putino pasaulis, dabar pats susidūrė su netikėtu, bet itin skaudžiu jam Vakarų atsaku, tokiu pačiu metodu. Negana to, atsako sulaukiama ir iš ukrainiečių – tautos, valdžios, karių ir čia, anot pranešėjo, svarbų vaidmenį atlieka Ukrainos tautos kraujo ryšys su kazokais, jų tvirtumas ir tikėjimas Dievu bei Tėvyne.
Po dvi valandos trukusios tikros istorinės pamokos, autorių gėlėmis bei simboline dovana apdovanojo Kalvarijos savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai, padėkoja už atvykimą į Kalvarijos miestą bei informatyvią kelionę po istorijos labirintus.
Turininga popietė pasibaigė norinčiųjų pirkti knygą ,,Poltava” įsigijimu bei autoriaus parašų ir linkėjimų perkantiems gavimu.
Viena knyga ir linkėjimai keliaus ir kalvarijiečiui Mindaugui Lietuvninkui, šiuo metu kariaujančiam kartu už mus ir mūsų draugus Ukrainoje.
Jurgis Švedas