Erika SIMNIŠKYTĖ
Tautkaičių liaudiškos muzikos kaimo kapela „Sūduva“ neseniai (rugsėjo mėnesį) dalyvavo LRT televizijos projekte „Duokim garo“. Tai ne pirmasis jų pasirodymas šiame projekte. Anot Tautkaičių kaimo bendruomenės kultūrinių renginių organizatoriaus Alvydo Miliausko, „Duokim garo“ kapela „Sūduva“ dalyvavo jau 6-ąjį kartą. „Dalyvauti patiko, nes galima parodyti savo kapelos repeticijų rezultatus, nors mes daug dalyvaujame šventėse, kuriose grojame, tačiau televizija duoda didesnę auditoriją. O kaip sekasi, priklauso nuo žmonių palaikymo“ , – tikina A. Miliauskas. Be šio televizijos projekto, kapela yra dalyvavusi kapelų šventėje „Grok, Jurgeli“, kurioje vienais metais laimėjo garbingą 2-ąją vietą. Kiekvienais metais „Sūduva“ dalyvauja kapelų šventėje „Griežk, smuikeli“. Jie yra groję ne vienoje Europos šalyje: Lenkijoje, Prancūzijoje, Rumunijoje, Čekijoje, Italijoje, Slovakijoje.
Kalbant apie kaimo kapelos „Sūduva“ atsiradimo istoriją, A. Miliauskas teigia, jog viskas prasidėjo nuo to, kad 1978 m. Juozas Vilkelis subūrė Sasnavos zoninių namų (Vytauto Montvilos kolūkio) kapelą. Pavadinimas „Sūduva“ atsirado 1988 m. Tuo metu kapelai vadovavo Juozas Vilkelis, o repeticijos vyko Baraginės kaime. Po J. Vilkelio, „Sūduvai“ vadovavo Jolanta Šumskienė (1992–1996 ir 1997–2005), Alvina Kundreckienė (1996–1997) ir Linas Penkaitis (nuo 2005 m.). „2008 m. kapela persikėlė į Tautkaičių laisvalaikio salę, kadangi neturėjo kur repetuoti. Kapelos muzikantų sudėtis kito palaipsniui, vieni atėjo, kiti išėjo, jaunimas užaugo ir išvyko gyventi kitur. Šiuo metu kapeloje yra 5 žmonės, kurie muzikuoja jau apie 38 m“, – teigia A. Miliauskas. „Sūduva“ iš kitų kaimo kapelų išsiskiria tuo, kad ne vienos dainos tekstą yra sukūrę kapeloje muzikuojantys žmonės.
Pasiteiravus A. Miliausko apie Tautkaičių kaimo bendruomenės kultūrinį gyvenimą, vyras tikina, jog jis yra pakankamai aktyvus. Pernai apie tai net išleista knyga, pavadinta „Tautkaičių kultūros kronika“. Kaime kiekvienais metais vyksta „tradicinės Sekminių, Žolinių, Jurginių, Užgavėnių šventės, organizuojami Klojimo teatro festivaliai, medžio drožėjų plenerai, vykdomi projektai, taip pat čia gyvuoja klojimo teatro draugija „Gegnė“, vadovaujamas Onos Miliauskienės“, – mitą apie apmirusį Lietuvos kaimų kultūrinį gyvenimą paneigia Tautkaičių kaimo bendruomenės kultūrinių renginių organizatorius A. Miliauskas.