Kazlų Rūdos parke tikros įkurtuvės – drauge su aktyvia vietos bendruomene STIHL Virvių parke iškelti inkilai sparnuotiems parko šeimininkams, o šalia jų įrengti informaciniai stendai su QR kodais. Tai pirmoji iš dešimties Europos socialinio fondo agentūros kampanijos „Metas keisti“ iniciatyvų „Miško choras“.
Jau antrus metus Lietuvoje Europos socialinio fondo agentūra organizuoja kampaniją „Metas keisti“, kuri skatina vietos bendruomenes, NVO, veiklius gyventojus, klubus, savivaldas imtis iniciatyvos ar prie jos prisidėti, suvienyti skirtingų amžių žmones siekiant parodyti savanoriškos ir bendruomeninės veiklos pridėtinę vertę. Kampaniją yra ne tik apie bendruomeniškumą ir savanorystę – ji apie skatinimą veikti, keisti pasaulį, aplinką, visuomenę, valią ir norą dalintis savo laiku, kompetencijomis, talentu ir gerumu.
„Šią kampaniją vykdome jau antrus metus ir mūsų patirtis rodo, kad reikšmingiems pokyčiams ne visuomet reikia didelių investicijų, dažniau – tiesiog bendrystės. Tad viliamės, kad drauge su Kazlų Rūdos gyventojais įrengtas „Miško choras“ paskatins kurti kokybiškesnę aplinką su kitais bendruomenės nariais ir bus kaip kvietimas būti kartu su gamta“, – sako Europos socialinio fondo agentūros direktorius Povilas Česonis.
Į bendruomenės šventę susirinkę Kazlų Rūdos miestelio gyventojai ir svečiai klausėsi žinomo gamtininko, tyrinėtojo bei fotografo Selemono Paltanavičiaus pasakojimo apie parke gyvenančių paukščių gyvenimo būdą, buveines, išvaizdą ir mitybos įpročius. Pasak gamtininko, nauji namai parke gyvenantiems paukščiams įkurti rudenį, nes per žiemą šviesios lentelės patamsėja, įgauna natūralią spalvą. Žiemą inkiluose galės nakvoti paukščiai ir kai kurie smulkieji miško žinduoliai – pelės ir miegapelės, o vasarą galės įsikurti ir šikšnosparniai.
„Iškelta net dešimt skirtingų rūšių inkilų. Džiaugiuosi, kad atsiranda vis daugiau tokių gražių bendruomeninių iniciatyvų, kurių metu galime ne tik vienas kitam padėti, bet ir prisidėti prie paukščių išlikimo bei gamtos išsaugojimo“, – teigia daugiau nei 80 knygų apie gamtą autorius S. Paltanavičius.
Inkilus gaminęs paukščių žinovas ir inkilų meistras Darius Musteikis yra pagaminęs tūkstančius namų paukščiams – nuo inkilėlių zylėms iki kelis šimtus kilogramų sveriančių lizdų jūriniams ereliams. Tačiau, kaip pats ornitologas sako, norint pagaminti ir iškelti inkilą, reikia daug žinoti – tai didelis mokslas ir menas.
„Svarbiausia nuspręsti, kokiems paukščiams darysite namus, nes nuo to priklausys inkilo dydis, kėlimo būdai. Inkilus galima kelti miškuose, parkuose, soduose, o kokie paukščiai apsigyvens inkiluose priklauso nuo inkilo vidaus šviesumo, temperatūros jame ir net spalvos. Pavyzdžiui, margasparnė musinukė peri patamsėjusiuose inkiluose, o didžiosios ir mėlynosios zylės atvirkščiai – nemėgsta šviesos. Kad įvairūs plėšrūnai, kaip katės, kiaunės ar audinės, netrikdytų perinčių paukščių, inkilus reikia apsaugoti įrengiant specialias apsaugas ant medžio kamieno“, – pasakojo Darius Musteikis.
Išklausę pasakojimų ir patarimų gyventojai skubėjo prie parke pažymėtų medžių kelti inkilų čia gyvenantiems paukščiams: didžiajai, mėlynajai, ir paprastajai pilkajai zylei, bukučiui, varnėnui, lipučiui, paprastajai raudonuodegei ir net voverei. Visi drauge iškėlę inkilus, pakabino lesyklas, gaminosi inkilų brėžinius, įrengė informacinius stendus su QR kodais ir paukščių aprašymais. Tad kiekvienas galės ne tik pasiskaityti apie paukštį, bet ir jį išgirsti. O iniciatyvą vainikavo galingas „Miško choras“, kai susirinkusieji išmaniuoju įrenginiu nuskaitę QR kodą išgirdo parko giesmininkų balsus.
„Metas keisti“ – Europos socialinio fondo agentūros (ESFA) inicijuota komunikacijos kampanija, kuri skatina gyventojus dalyvauti savanoriškoje ir bendruomeninėje veikloje. Kampanija finansuojama Europos socialinio fondo lėšomis. ES investicijomis finansuojama beveik 700 miesto bendruomenių inicijuotų projektų.
Apie kitas iniciatyvas skaitykite ir registruokitės www.metaskeisti.lt
Galerijoje – organizatorių nuotraukos
Pranešimas spaudai