Nepaisant to, dėl kokios priežasties galvojate apie nuosavo rąstinio namo statybas – tikitės jame praleisti kiekvieną šiltąjį sezoną ar norite jaukaus poilsio kampelio ramiems savaitgaliams – tokio namo kaina tampa itin svarbiu faktoriumi priimant daugelį svarbių sprendimų. Vis dėlto, tiesa ta, jog atsakymą į klausimą, kiek kainuos jūsų rąstiniai namai, rasti nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Ypatingu universalumu pasižymintys mediniai namai statybose iš tiesų leidžia pasitelkti fantaziją – išpildyti visus poreikius ir priimti daugybę originalių sprendimų, nuo kurių tiesiogiai priklauso ir rąstinio namo kaina.
Todėl tam, kad konkrečiau apsibrėžtumėte savo finansines galimybes ir jas geriau suderintumėte su pagrindiniais savo prioritetais planuojamo medinuko atžvilgiu, iš pradžių teks statybų vizija pasidalinti su savo sritį gerai išmanančiais specialistais. Tam, kad preliminarią projekto kainą apskaičiuoti būtų lengviau, šiame straipsnyje nusprendėme pasidalinti esmine informacija, padėsiančia įvertinti apytiksles konkrečių sprendimų kainas.
Rąstinio namo kaina: plotas ir patogumai
Žvelgiant į statybų praktiką, bene pagrindiniai faktoriai, labiausiai lemiantys rąstinio namo kainą, yra plotas ir prabanga. Jei pagrindinį dėmesį skirsime namelių plotui, paprasčiausias, kaimišku stiliumi įrengtas 50 kvadratinių metrų namelis paprastai kainuoja nuo 20 000 eurų. Už didele prabanga nepasižymintį, didesnį – 120 kvadratinių metrų kaimiško stiliaus būstą teks sumokėti apie 60 000 eurų. Taigi, galime teigti, kad svarbiausiu faktoriumi laikant namelio plotą, jo 1 kvadratinio metro kaina rinkoje svyruos vidutiniškai nuo 400 iki 500 eurų.
Kalbant apie tai, kokią įtaką rąstinio namelio kainai gali turėti jo įrengimo prabanga – fantazija šiuo atveju gali būti beribė, taigi apytikslę kainą įvardinti yra iš tiesų sunku. Vis dėlto, vertėtų akcentuoti, jog užsiimant nedidelio biudžeto rąstinių namų statyba, atsiranda daugybė būdų, kaip sumažinti išlaidas koreguojant sudėtingesnius sprendimus, tačiau neatsisakant būtiniausių patogumų.
Remiantis mūsų preliminariais skaičiavimais, jei jūsų biudžetas medinukui siekia apie 20 000 eurų, galite galvoti apie 50 kvadratinių metrų ploto rąstinį namelį. Tokį namelį greičiausiai reikėtų planuoti vieno gyvenamojo aukšto ir apsiriboti paprastesniais sprendimais, kurie neapsunkintų namelio apdailos ir įrengimo, kas dažniausiai lemia papildomas išlaidas ir didesnę bendrą namelio sąmatą.
Jei medinio namelio statyboms galite skirti apie 60 000 eurų, priimant komfortą lemiančius sprendimus atsiveria kur kas didesnės galimybės. Visų pirma, tokiu atveju paprastai įrengto namelio plotas gali siekti net apie 120 kvadratinių metrų. Antra, jei poilsio komfortas jums labiau asocijuojasi su patogumais nei su didesnėmis poilsio erdvėmis, pasilikę prie mažesnio projekto galėsite rąstinius namus įsirengti su kur kas daugiau patogumų.
Jei 100 000 eurų kainą viršijantys rąstiniai namai jūsų negąsdina biudžeto prasme, greičiausiai nereikėtų savęs riboti nei medinio namelio ploto, nei interjero detalių atžvilgiu. Susikurkite savo poilsio namus tokius, apie kokius visada svajojote. Nustebsite, kiek laiko gamtoje praleisite įsirengę komfortišką, erdvų būstą savo bei artimųjų poilsiui.
Kiek kainuoja statybų leidimas?
Prieš priimant galutinius sprendimus namo projekto sudėtingumo ir gyvenamojo ploto atžvilgiu, vertėtų įvertinti ir paties projekto parengimo bei jo įteisinimo darbų kainą. Nors pastaroji dažniausiai pateikiama individualiai, žvelgiant į bendrą praktiką, šiuo metu ji vidutiniškai prasideda nuo 600 eurų. Galutinei projekto kainai, kaip ir paties namelio kainai, didelę įtaką turi tokie faktoriai, kaip objekto dydis, apimtis (ar bus reikalingi papildomi pastatai), projekto sudėtingumas, inžinerinių tinklų prieinamumas ir kiti papildomi darbai. Remiantis bendromis kainų tendencijomis, individualus rąstinio namo projekto kaina, įskaitant visas teisines procedūras, dažniausiai svyruoja nuo 2 000 iki 3 000 eurų.
Kelių aukštų namą rinktis?
Ne mažiau reikšmingas sprendimas, nuo kurio priklausys galutinė rąstinio namo kaina – gyvenamojo namo aukštų skaičius. Todėl, ieškantiems būdų sutaupyti, svarbu akcentuoti tai, jog nusprendus statyti vieno aukšto namą, nereiks išlaidauti laiptams. Remiantis bendra praktika, laiptų kaina dažniausiai svyruoja nuo 1000 iki 2500 eurų. Jų apdailai renkantis kietmedį, pavyzdžiui, ąžuolą, tiesių laiptų kaina svyruos nuo 1000 iki 2000 eurų, tačiau vingiuotų kietmedžio laiptų kaina gali siekti ir daugiau nei 3000 eurų. Svarstant apie spiralinius laiptus, vertėtų žinoti, jog šių kaina prasideda nuo 1800 eurų, tačiau, priklausomai nuo dydžio, dizaino ir naudojamų medžiagų, kaina gali išaugti iki daugiau nei 5000 eurų.
Vis dėlto, jei sklypas, kuriame planuojate statyti medinį gyvenamąjį namą yra gana mažas, nepaisant didesnių statybos išlaidų, dviejų aukštų namas galėtų tapti puikiu pasirinkimu taupant vietą erdvesniam kiemui.
Ar verta rąstinius namus statyti savarankiškai?
Kalbant apie savarankišką rąstinių namų statyba, vis dar neretai sulaukiame klausimo, ar siekiant sumažinti statybų kaštus rąstiniai namai gali būti statomi savarankiškai? Mūsų specialistų nuomone, nors techninės žinios ir ilgametė profesionalų patirtis leidžia išvengti iš tiesų didelių klaidų ir sutaupyti nemažai statybų kaštų, rąstinio namelio projektą patiems įgyvendinti tikrai galima. Šiais laikais taip pat siūloma įsigyti ir jau paruoštą medinuko projektą, kurį savo sodo sklype reikės tik susirinkti patiems, o tai savarankišką statybų procesą palengvina dar labiau.
Vis dėlto, svarbu akcentuoti, kad, nors paruošto ir suplanuoto namelio kaina iš pirmo žvilgsnio atrodo ženkliai mažesnė, nereikėtų ignoruoti individualiai suplanuotų rąstinių namų teikiamų privalumų. Individualiai projektuojami rąstiniai namai ne tik leidžia atsisakyti nereikalingų erdvių, bet ir užtikrina galimybę pagal savo poreikius pakoreguoti esamas. Jei nuspręsite rinktis profesionalų iš anksto paruoštą projektą, juo galėsite džiaugtis iš karto, tačiau tokiu atveju teks pasitenkinti visomis, jau suplanuotomis erdvėmis, už kurias mokėti taip pat reikės.
Kokį medinio namo tipą pasirinkti?
Nėra nuostabu, jog namo kaina nemažai priklauso nuo pasirinkto namo tipo, iš kurių populiariausiais galime laikyti karkasinius ir rąstinius namus. Karkasiniai mediniai namai, dar žinomi kaip ypač ekonomiškas būsto variantas, dėl specifinės konstrukcijos užtikrina puikią šilumos izoliaciją, kartu sumažinant mūriniam namui būdingus šilumos kaštus. Verta akcentuoti ir tai, jog karkasiniai namai atveria plačias interjero dizaino galimybes – projektuojant tokį namą galima palikti daugiau atvirų erdvių, didelius langus, priimti kitus unikalius interjero sprendimus naudojant įvairesnes apdailos medžiagas.
Vertinant tai, kiek galėtų kainuoti konkrečiai šio tipo namai, vertėtų pabrėžti, jog tiksli tokio tipo namo kaina labiausiai priklauso nuo medienos rūšies, statomo namo dydžio, papildomų, statybose naudojamų medžiagų bei apdailos. Galutiniame rezultate, karkasinio namo kaina tampa panašia į rąstinio namo. Būtina įvertinti tai, kad karkasinio tipo namo dalys yra pagaminamos iš anksto ir montuojamos vos pristačius į numatytą namo vietą, todėl, statant tokio tipo namą, dažniausiai nereikia rūpintis statybų vietos apsauga, nes namas surenkamas per ypač trumpą laiką, o tai taip pat leidžia sutaupyti.
Unikalumu pasižymintys rąstiniai namai dar iki šių dienų statomi remiantis gerokai labiau tradicinėmis technologijomis. Tokių namų atveju, dažniausiai kiekvieno rąsto sujungimas yra gaminamas profesionalaus meistro rankomis. Nepaisant to, kad projektuojant tokio tipo medinuką atsiveria gerokai mažesnės interjero dizaino galimybės, rąstinio namo statyboms pasirinkus rankomis apdirbtus rąstus, jūsų namai išsiskirs unikaliu grožiu, išsaugant visa tai, ką kiekvienam medžiui davė pati gamta.
Tiesa, svarstant apie namą, pagamintą iš natūralių rąstų, derėtų nusiteikti šiek tiek didesnėms išlaidoms nei karkasinio namo atveju. Vidutinė rankų darbo rąstų namų kaina prasideda nuo 300 eurų už kvadratinį metrą, tačiau pasirinkus ypač storus ir ilgus rąstus – gali dar labiau išaugti. Tai reiškia, jog kokybiškas rąstinis namas gali kainuoti nuo 14 000 eurų iki 500 000 eurų, priklausomai nuo jo dydžio, tipo ir statyboms pasirinktų medžiagų.
Kokią medieną pasirinkti statyboms?
Rąstinio namo kaina, ne mažiau nei geriausios medinuko savybės, priklauso nuo statybose naudoti pasirinktos medienos. Apdailai arba paties medinio namo statyboms pasirinkę kokybišką, aukščiausios rūšies medieną, namuose galėsite užtikrinti puikų mikroklimatą – vasarą patalpoje bus komfortiškai vėsu, o žiemą – šilta. Mūsų krašte bene dažniausiai medinių namų statybose naudojama mediena – spygliuočių mediena: pušys, eglės, kedrai ar kedrinės pušys, maumedžiai.
Verta žinoti, jog skirtingų spygliuočių mediena pasižymi skirtingomis savybėmis. Pavyzdžiui, eglės medieną lyginant su pušimi, ši pasižymi gerokai didesniu atsparumu temperatūrų skirtumams, todėl eglė ypač dažnai pasirenkama ne tik namo apdailai, bet ir paties pastato konstrukcijų gamybai. Namo, statomo iš šių spygliuočių medienos, sienų kaina prasideda nuo 100 eurų už m2.
Apžvelgiant esminį aspektą – šilumos izoliaciją, eglės medienos apdaila užtikrins bent 10% geresnę šilumos izoliaciją nei apdaila, pagaminta iš pušies. Medinio namo fasado apdaila, pagaminta iš maumedžio, sulaikys net 25-30% mažiau šilumos. Dėl mažo tankio ir didelio oro kiekio medienos struktūroje, kedrui būdingi patys mažiausi šilumos nuostoliai lyginant su kitomis medienos rūšimis – savo unikalios struktūros dėka, jis ne tik ypač gerai sulaiko šilumą, bet ir praktiškai nepasiduoda išilginiam ir skersiniam sukimuisi ar suaižėjimui (trūkimams). Vis dėlto, kedro kaina vienam m2, priklausomai nuo medienos rūšies, dažniausiai yra bent du ar tris kartus didesnė lyginant su kitais spygliuočiais.
Rąstiniai namai: kaip juos pasistatyti pigiau?
Neretai susiduriame su atvejais, kai nuosavo medinuko statyboms besiruošiantys klientai sutaupyti planuoja atsisakydami dalies statinio kokybę garantuojančių darbų ar medžiagų kokybės. Todėl norime akcentuoti, jog drastiški sprendimai – ne vienintelis būdas sumažinti rąstinio namo statybų sąmatą.
Visų pirma, jei statyboms esate numatę ribotą biudžetą ir rąstinio namo kaina jums iš tiesų aktuali, raginame gerai apgalvoti visus nebūtinus architektūrinius sprendimus. Pavyzdžiui, gal vietoj dviejų aukštų namelio galite pasitenkinti vienu arba didelės erdvės suskirstymas į mažas – nėra būtinas jūsų poilsio komfortui. Apsvarstykite ir tai, ar jūsų namui iš tiesų būtina terasa su dideliais langais ir stogine, ar reikalingos tokios pagalbinės patalpos, kaip balkonas, rūsys ar garažas. Pavyzdžiui, garažo įrengimo kaštai prilygsta gyvenamojo ploto įrengimui, todėl puikia alternatyva šiuo atveju galėtų būti stoginė, kuri ne tik kainuos gerokai mažiau, bet ir puikiai atliks tas pačias funkcijas – šaltuoju sezonu automobilį apsaugos nuo kritulių, o vasarą nuo intensyvios saulės.
Tiesa, siekiant sutaupyti, galima rinktis ir jau paruoštą namo projektą ar statinį, kurio plotas neviršija 80 m2. Nors tokiu atveju planuojant gyvenamąjį namą teks priimti keletą kompromisų, įsigyjant jau paruoštą namo projektą jo kainą bus galima apskaičiuoti tiksliausiai.
Norint detaliau suplanuoti bei maksimaliai sumažinti savo medinio namelio statybų išlaidas, reikėtų nepamiršti, kad jos priklauso ir nuo pačios statybų vietos, komunalinių paslaugų įrengimo bei darbų atlikimo. Žvelgiant į bendrą rinką galima skaičiuoti, jog vidutiniškai vienas kvadratinis namelio metras skaičiuojant medžiagas ir darbą kainuos apie 500-600 eurų, tačiau šią kainą galite ženkliai sumažinti dalį lengvesnių statybų darbų atlikdami patys. Sklypo vieta ir dydis – ne mažiau svarbūs pasirinkimai siekiant, kad projektas geriau atitiktų jūsų finansines galimybes bei poreikius. Pasirinkę didesnį sklypą nepamirškite pasidomėti ne tik jo kaina, bet ir komunalinių paslaugų atvedimo galimybėmis. Pasitaiko atvejų, kai nuošaliau stovintys nedideli, paprastai įrengti rąstiniai namai kainuoja gerokai brangiau dėl komplikuoto komunalinių paslaugų atvedimo.