Kiekvienais metais vis daugiau žmonių pastebi, kad mūsų veiksmai turi didelės įtakos Žemės būklei. Greitosios mados besivaikymas, perteklinis vartojimas, netinkamai surūšiuoti daiktai prisideda prie ekologinių problemų augimo. Tvaresni sprendimai kasdienybėje dažnai skamba kaip šiuolaikinių jaunuolių „mada“, tačiau būtent jie ir reikalingi norint prisidėti prie poveikio aplinkai mažinimo.
Asociacija „Jaunimas YRA“ siekdama prisidėti prie problemų, susijusių su klimato kaita, sprendimo įgyvendino renginį „Ratu-tvaru“, kurį finansavo Europos Sąjunga ir Marijampolės savivaldybė. Gebėjimas prikelti daiktus antram gyvenimui yra tik vienas iš daugelio būdų, kaip galime prisidėti prie šių problemų sprendimo. Organizatoriams atrodė svarbu į aplinkos taršos problemas pažiūrėti per mados industrijos pusę. Būtent ji – viena iš dominuojančių. Vien Europoje per metus išmetama apie 5,8 mln. tonų tekstilės gaminių.
Renginio metu vykdytos tekstilės ir plastiko gaminių perdirbtuvės, kurias vedė Rūta Kupčinskaitė – viena iš MB “Spanguolės dirbtuvėlės” įkūrėjų, edukatorė ir visuomenininkė. Dalyviai gamino žaislus, daugkartinius pirkinių maišelius ir kitus daiktus, kurie bus naudojami ir tikrai pravers kasdienybėje. Edukacijos metu išmokti įgūdžiai padės ir ateityje pritaikyti įgytas žinias. Programoje marijampoliečiams buvo siūloma sudalyvauti ir mainytuvėse – „Blusturgyje“, pademonstruojant, jog senais drabužiais ir daiktais galima mainytis, jais dalintis.
Daug dėmesio pritraukė vykusi diskusija, kurioje dalyvavo ir jaunimo atstovai iš įvairių Europos šalių. Buvo diskutuojama apie vykdomas ir galimas vykdyti priemones, siekiant tvaresnių sprendimų. Visi dalyviai išsakė būtinybę tapti tvaresniems, čia ir dabar imtis veiksmų bei sprendimų. Diskusijoje dalyvavo: Agnė Pavelčikienė – Marijampolės savivaldybės vicemerė, Klaudijus Melys – VU bibliotekos veiklos analitikas, VPG ekonomikos ir verslumo dalyko mokytojas, Raimunda Juškauskienė – Mama Bitė siuva įkūrėja, Dimitar Georgiev – Young Generation in Action organizacijos narys (Bulgarija), Raimonda Bogužaitė – Jaunimas YRÀ prezidentė, nacionalinės jaunimo reikalų tarybos narė. Dalyviai dalijosi savo patirtimis, pasiūlymais, kaip asmeniškai, organizacijų ir verslo pagalba galime ugdyti ir plėsti aplinkai draugiškesnius veiksmus. Buvo išsiaiškinta, kokius sprendimus priima ir dar planuoja priimti Marijampolės valdžios institucijos, siekiant mūsų miestą paversti žalesniu. Šios praktikos taip pat buvo palygintos su užsienio šalyse vykdomomis priemonėmis.
Dimitar Georgiev pasakojo, jog Bulgarijoje itin aktyviai dirbama prie tvarumo temos, o į tai aktyviausiai įsitraukia jaunimo organizacijos, kurios rodo pavyzdį kitiems. Šalyje vis labiau populiarėja internetinis drabužių perpardavinėjimas. Dimitar užsiminė, kad rūšiavimas Bulgarijoje skiriasi nuo vykstančio Lietuvoje. Jo teigimu, bulgarai yra linkę įdėti daug mažiau pastangų rūšiuojant buitines atliekas.
Vis dažniau susidurdami su gamtos keliamais iššūkiais turėtumėme suprasti, jog tvarumas nėra tik globaliai mąstančių jaunuolių mada. Nevyriausybinis sektorius, valdžios institucijos siekia pokyčių šioje srityje, tačiau visuomenės įsitraukimas ir prisidėjimas yra būtinas norint sukurti realų poveikį.
Renginio partneriai VšĮ „Aš jaučiu“.