Šiandien gyvenantys, ypač jaunesni žmonės, tikriausiai sunkiai įsivaizduoja savo kasdienybę be fasuotų ir įpakuotų maisto produktų. Tačiau ne visi marijampoliečiai žino, ką šioje srityje nuveikė prie Sporto ir Stoties gatvių sankryžos stovinčiame pastate, pažymėtame 24 numeriu, kažkada dirbę žmonės. Tad pabandykime pasukti laiko ratą apie 60 metų atgal ir pažiūrėkime, kas ten vyko. Tuomet šio pastato dar nebuvo, iki jo statybos buvo likę ilgi 23 metai…
Praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio antroje pusėje, buvusioje Tarybų Sąjungoje, kurioje ne savo valia buvo atsidūrusi ir Lietuva, lėtai, bet vis tik kylant pragyvenimo lygiui ir vartojimo kultūrai atsirado poreikis maisto produktus, ypač mėsą ir pieną, pateikti pirkėjui fasuotą, nedidelėmis porcijomis. Iki to laiko parduotuvėse, jei galima jas taip vadinti, lyginant su šių dienų parduotuvėmis, šie maisto produktai buvo pjaustomi, sveriami ar pilstomi tiesiog ant prekystalio. Tad apie sanitarinių-higieninių normų laikymąsi, aukštą prekybos kultūrą negalėjo būti ir kalbos. Taip pat keblus buvo ir šių produktų transportavimas į prekybos vietas. O ką jau kalbėti apie sunkų parduotuves aptarnaujančių žmonių darbą.
Kadangi Lietuvoje mėsos ir pieno produktų gamyba buvo ypač išvystyta bei lenkė likusios Tarybų Sąjungos respublikas, tad galimai šis faktas ir nulėmė, kad Maskva davė nurodymą būtent Lietuvai pavesti šios problemos sprendimą. Apie tai buvo paskelbta TSRS Ministrų tarybos 1959 m. gegužės mėn. 29 d. nutarimu Nr. 576 ir po jo sekusiu LTSR Ministrų tarybos 1959 m. rugpjūčio mėn. 14 d. nutarimu Nr. 423. Atsižvelgiant į juos Lietuvos TSR Liaudies ūkio taryba buvo įpareigota sukurti respublikoje maisto produktų fasavimo-pakavimo įrengimų projektavimo įmonę. Būsima produkcija, fasavimo-pakavimo automatai, pagal sudėtingumo lygį buvo priskirti prie labai sudėtingų įrengimų. Vykdydama šią užduotį Lietuvos TSR Liaudies ūkio taryba išleido 1959 m. spalio 29 d. potvarkį Nr. 1937, kuriuo buvo numatyta, kad Specialus konstravimo biuras (SKB), bus įkurtas prie naujai statomos Kapsuko maisto pramonės automatų gamyklos (MPAG), kur biurui bus pastatyti inžinerinis korpusas, bandymų stotis ir eksperimentinė bazė. Taigi, minėta data laikoma SKB veiklos pradžia. Biurui suteikiamas savarankiškos įmonės statusas, skiriamas finansavimas, atidaroma sąskaita banke. Tos pačios Liaudies ūkio tarybos potvarkiu Nr. 2080 pirmuoju SKB viršininku laikinai paskiriamas Moiša Bychovskis, Beje, jis tuo pat metu vykdė ir statomos Automatų gamyklos direktoriaus pareigas. SKB, kaip ir Automatų gamykla, buvo pavaldus LTSR Liaudies ūkio tarybos mašinų gamybos valdybai iki 1965 spalio pirmos dienos.
Kadangi gamyklos statyba prasidėjo 1960 metų kovą, tad gamyklos administracija ir SKB pirmieji darbuotojai 1959 metais įsikūrė Z. Angariečio (dabar Kauno) gatvės gale, tuomet laukuose buvusiame Kapsuko traktorių remonto stoties bendrabutyje išnuomotuose penkiuose kambariuose. Šią buveinę tarpusavyje vadindavome „kaimu“. Pastatas yra išlikęs iki šiol, jame prieš kurį laiką buvo įsikūrusi „Regitra“.
Po pusmečio, 1960 pavasarį, SKB papildomai išsinuomojo patalpas jau arčiau centro, Vilniaus (dabar Dariaus ir Girėno) gatvėje antruoju numeriu pažymėtame name. Šią savo buveinę vadinome „paštu“, pagal jo buvusią priklausomybę. Perkraustydami negausų savo turtą nešėmės ryšuliuose, važiuodami miesto maršrutiniu KAG markės autobusiuku. Taip netruko praeiti pirmieji SKB darbo metai. 1962 sausį, o tada žiemos buvo žvarbios, vėl teko kraustytis į dar nebaigtą statyti Automatų gamyklos inžinerinį (administracinį) pastatą.
Kopiame į mums paskirtą ketvirtą aukštą ne laiptais, o lentomis su prikaltais skersiniais. Šiluma nepajungta, trūksta elementarių patogumų, tačiau visų nuotaika gera, nes buvome jauni, kupini entuziazmo… Čia, kaip įnamiai, praleidžiame dvidešimt dvejus metus, kol 1984 metais pasistatėme atskirą, bet jau „savo“ SKB pastatą.
Liusė Sakalauskaitė, SKB Patentų ir techninės informacijos skyriaus vedėja.
Norėdami skaityti daugiau SKB darbuotojų prisiminimų spauskite čia: „Laiko dulkes nubraukus…“.
Parengė Vytautas Karsokas
Vytauto Karsoko nuotraukos ir nuotraukos iš SKB metraščio.