Legioneliozė – užkrečiamoji liga, kurią sukelia Legionella pneumophilla bakterija, pasireiškianti plaučių uždegimu bei netipiška ligos eiga. Užsikrečiama aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio (smulkių lašelių), kuriame yra ligos sukėlėjų. Legionelioze neužsikrečiama geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, taip pat nuo sergančio asmens. Legioneliozė nėra dažna liga, tačiau labai paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Natūralioje aplinkoje randami nedideli legionelių kiekiai: upių ir ežerų vandenyje, dirvožemyje, didesni kiekiai – visuomeninės ir gamybinės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Šiose sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Daugėjant oro kondicionavimo, įvairių vandens baseinų, sūkurinių vonių bei kitos vandens įrangos buityje, didėja galimybė legionelėms plisti. Palankiausia vandens temperatūra joms daugintis 20–45 °C, žemesnėje nei 20ºC ir aukštesnėje nei 60ºC legionelės nesidaugina, bet išlieka gyvybingos.
Labai svarbu nesudaryti palankių sąlygų legionelių dauginimuisi. Kaip tai padaryti? – palaikyti karšto vandens temperatūrą 50–60 ºC, šalto vandens temperatūra turi būti ne didesnė nei 20 ºC. Vanduo turi nuolatos cirkuliuoti. Tinkamai valyti vandens sistemas, kad nesusidarytų nuosėdos. Reguliariai valyti dušus, dušų galvutes, vandens čiaupus. Valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus. Po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas. Legioneliozės profilaktika – tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kitų sistemų tinkama priežiūra. Norint sunaikinti legioneles reikia padidinti karšto vandens temperatūrą iki +66 °C visoje vandens sistemoje ir ją išlaikyti 25 min. Po to ne trumpiau kaip 5 min. plauti visus sistemos išleidimo vamzdžius, atsukus visus čiaupus. Iškyla pavojus nusideginti karštu vandeniu, todėl paslaugų teikėjas turi vartotoją informuoti raštu apie vykstančius karšto vandens sistemos darbus. Jeigu karšto vandens tiekimo sistemoje temperatūra mažesnė negu 50 ºC, būtina taikyti termošoką.
Vartotojams rekomenduojame renkantis baseinus, apgyvendinimo paslaugas, sporto klubus būti atidiems ir skirti laiko tam, kad gautumėte kokybiškas paslaugas ir apsaugotumėte savo sveikatą, o turint pagrįstos informacijos apie teikiamas nesaugias paslaugas, prašome nedelsiant informuoti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentą telefonu 8 (343) 53332 arba elektroniniu paštu: [email protected].
Marijampolės departamento visuomenės
sveikatos saugos kontrolės skyriaus informacija