Tarpukario spaudoje radau informacijos apie iškilaus zanavyko gyvenimo detales.
Pasak 1929 m. nekrologo laikraštyje, „Liepos mėn. viduryje Marijampolėje mirė žymus mūsų tautos darbininkas Tomas Žičkauskas-Žičkis. Sulaukė gana gilios senatvės.
Tomas gimė 1844 m. Sintautuose. Gimtajame Sintautų miestelyje išėjo pradžios mokslą. Tais laikais mokykloje viskas buvo dėstoma lenkų kalba. Vėliau privačiai mokėsi pas vietos kleboną, kunigą Antaną Tatarę.
Pramokęs lotynų kalbos įstojo į Marijampolės mokyklos ketvirtą klasę. Čia jam besimokant prasidėjo 1863 metų lenkų ir lietuvių sukilimas prieš rusų valdžią. Nepabaigęs mokslo Tomas mokyklą apleido. Išėjo į kovotojų eiles.
Kai sukilimas buvo rusų numalšintas, įstojo į ketvirtą klasę Suvalkų gimnazijoje. Išėjęs klases, 1866 m. paskiriamas Krosnos pradžios mokykloje mokytoju.
Nuo to laiko beveik visą savo amželį dirbo tautos švietėjo darbą. Sunkūs ir nejaukūs tuo metu buvo laikai. Sukilimo metu senosios kartos lietuvių šviesuomenė buvo išžudyta. Ištremta į tolimiausius Sibiro kraštus. Lietuvių spauda buvo uždrausta.
Įsigalėjo žiauri lietuvių tautos priespauda. Tokios tamsybės Lietuva nebuvo dar mačiusi. Tomas Žičkauskas pasiliko vienui vienas. Jis kantriai laukė, kol Lietuvoje atsiras naujų kovotojų.
Nušvito pirmasis lietuviškas laikraštis „Aušra“. Netrukus Tomas įstojo į tautos žadintojų eiles. Prisidengęs T. Linkio slapyvardžiu jis pradėjo rašyti eilėraščius, apsakymus, siųsdavo užrašytas žmonių dainas. Pradėjo rašyti vadovėlius mokykloms. Visa tai platindavo.
Taip besidarbuodamas jis negalėjo ilgai išlikti nepastebėtas. Kaip įtariamą rusų valdžia 1893 m. jį iškelia iš lietuvių tarpo. Paskiria mokytoju Mozūruose. Dar po trijų metų visai atleidžiamas iš mokytojo pareigų. Pradeda dirbti Marijampolėje. Čia išbūna iki 1905 m. Šiais metais lietuviai išsikovoja šiokių tokių teisių. Tomas Žičkus vėl grįžta į mokyklą ir dirba iki (pirmojo) pasaulinio karo pabaigos Lietuvoje ir Rusijoje.
Tiek ilgai dirbęs savo tautai Tomas tik pernai išsirūpino sau nedidelę pensiją. Deja, neilgai ja pasinaudojo. Sunkus ir audringas buvo jo gyvenimas.
Jaunoji karta, kuri nepatyrė tokių baisybių, ties jo kapu nulenks galvas.
1929 m.