Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tęsia susitikimus su socialiai atsakingais verslais.
Kaune ministrė susitiks su įmonėmis, įgyvendinančiomis iniciatyvas, kurios stiprina žmonių su negalia socialinę įtrauktį, keičia visuomenės nuostatas. Kaune ministrė taip pat dalyvaus dar vieno Užimtumo tarnybos regioninio karjeros centro atidaryme.
„Džiaugiuosi, kad Lietuvoje sparčiai daugėja socialiai atsakingų įmonių, teikiančių išskirtinį dėmesį žmonėms su negalia. Jų pavyzdys įkvepia ir motyvuoja kitus. Tam, kad žmonės su negalia turėtų lygias galimybes su visais dalyvauti tiek švietime, tiek darbo rinkoje, tiek bendruomeniniame ir kultūriniame gyvenime, neužtenka vien teisės aktų pokyčių. Reikia keisti ir visuomenės nuostatas, mažinti stereotipus. Savo įtraukiais sprendimais įmonės tai ir daro. Esame gerame kelyje, kad Lietuva būtų vienodų galimybių šalimi visiems žmonėms“, – sako ministrė M. Navickienė.
Kaune ministrė M. Navickienė apsilankys įmonėje UAB „Nemuno vaistinė“ ir agentūroje “Hero Talents”, vykdančiose žmonėms su negalia svarbias iniciatyvas.
Įmonė yra ne tik Lietuvos paralimpinės komandos partneris, bet ir sukūrė reklaminę kampaniją, kuria siekiama padrąsinti žmones su negalia siekti asmeninių laimėjimų, įkvėpti pasitikėjimo, šviesti visuomenę, didinti jos informuotumą ir supratimą apie žmones su negalia, keisti žmonių stereolitinį mąstymą.
„Hero Talents“ – pirmoji modelių su negalia agentūra ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Joje dirba daugiau nei 150 modelių, turinčių įvairias negalias. Agentūra taip pat turi 15 pranešėjų, kurie viešai dalijasi asmeninėmis istorijomis, įkvepia motyvacinėmis kalbomis, skaito pranešimus įvairiose konferencijose, vidiniuose įmonių renginiuose. Tarp jų – negalią turintys sportininkai čempionai, sužeisti kariai.
Ministrė M. Navickienė anksčiau yra apsilankiusi prekybos centre „Ozas“, kuriančiame draugišką aplinką nematomą negalią turintiems žmonėms, susitikusi su bendrovių „Atea“ ir „Topocentras“ atstovais, įgyvendinusiais kurtiesiems pritaikytą nuotolinę sinchroninio vertimo į gestų kalbą paslaugą, taip pat su telekomunikacijų bendrovės „Telia“ atstovais. Ši bendrovė visuomenės dėmesį atkreipė į regos negalią turinčius žmones ir pakvietė prisidėti prie įtrauktį Lietuvoje didinančių iniciatyvų. Ministrė anksčiau taip pat lankėsi skaitmeninių paslaugų bendrovėje „Bitė Lietuva“, kuri, bendradarbiaudama su Lietuvos kurčiųjų draugija, sukūrė specialų autoatsakiklį, skirtą klausos negalią turinčiai bendruomenei, pritaiko savo salonus fizinę negalią turintiems asmenims.
Siekiant visapusiškai pritaikyti aplinką žmonėms su negalia, pagyvenusiems ir kitiems sveikatos ar fizinių sunkumų turintiems asmenims, į Lietuvos teisę 2022 m. perkelta ES Gaminių ir paslaugų prieinamumo direktyva. Ji numato pareigą tiek viešajam sektoriui, tiek verslui gerinti prieigą prie pagrindinių gaminių ir paslaugų, kad visi visuomenės nariai būtų savarankiškesni ir galėtų visapusiškai bei veiksmingai dalyvauti visuomenėje lygiomis sąlygomis su kitais asmenimis. Pokyčiams numatytas pereinamasis laikotarpis.
Įstatymo nuostatos pradės veikti 2025 m. birželio 28 d., bet viešasis sektorius ir verslai nelaukia – pokyčius daro jau dabar, o kai kurie rodo išskirtinį dėmesį žmonėms su negalia ir kuria papildomas inovatyvias priemones jų gyvenimo kokybei gerinti.
Regioniniai karjeros centrai. Dar vienas „Karjeras“ pradeda veiklą Kaune. Užimtumo tarnyba šiais metais atidarys 14 regioninių karjeros centrų „Karjeras“. Tokie centrai jau veikia Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Tauragėje, Šiauliuose, Panevėžyje.
„Karjeruose“ paslaugos teikiamos visų amžiaus grupių žmonėms, taip pat – ir Užimtumo tarnyboje neregistruotiems klientams. Juose vyksta individualios ir grupinės konsultacijos, teikiamos nuotoliu ar centro erdvėse. Specialistai veda užsiėmimus mokyklose, dalyvauja renginiuose, parodose.
Ministrė M. Navickienė Kaune taip pat pasveikins VšĮ „Jono Valančiūno paramos fondas“ kartu su Maltos ordino pagalbos tarnyba organizuojamą konferenciją „Paauglystės nesuplanuosi“, apsilankys globos namų „Vija“ padalinyje – grupinio gyvenimo namuose vaikams su autizmo spektro sutrikimais, taip pat suaugusių asmenų dienos užimtumo centre „Laimės žiburys“.