Pernai šioje galerijoje – buvusioje sinagogoje – pirmą kartą buvo garsiai perskaityta 1206 Marijampolės žydų, 1941 m. nužudytų Šešupės slėnyje buvusio sovietinio karinio dalinio teritorijoje, vardai ir pavardės. Renginys sulaukė didelio miesto gyventojų dėmesio. Dauguma atėjusiųjų ne tik klausėsi istoriko Benjamino Mašalaičio pasakojimo apie Marijampolės žydus, bet ir patys skaitė Holokausto aukų vardus ir pavardes.
Šiemet prieš aukų vardų skaitymą renginio dalyviai pamatys dokumentinį australų režisieriaus Rodo Freedmano filmą „Dėdė Chackelis“. Tai – jautrus ir šiltas pasakojimas apie iškilų Lietuvos žydą, garsų kalbininką Chackelį Lemcheną. Šis daug nuopelnų lietuvių kalbai turėjęs žmogus išgyveno Holokaustą, tačiau ir jo gyvenimą ši tragedija paženklino visam laikui.
Po filmo susirinkusiems bus išdalinami lapai su Holokausto aukų Marijampolėje vardais ir pavardėmis. Vienam žmogui perskaičius gautą sąrašą, toliau skaityti stos kitas žmogus. Išankstinės registracijos nėra – laukiami visi, galintys atvykti ir matantys šios iniciatyvos prasmę. Nenorintys ar negalintys skaityti, bet norintys pabūti drauge ir pagerbti tragedijos aukas taip pat laukiami galerijoje.
Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus duomenimis, Šešupės slėnyje, buvusio sovietinio karinio dalinio teritorijoje, 1941 m. birželio-rugpjūčio mėnesiais buvo nužudyta ir palaidota apie 5090 gyventojų. Kaip ir daugybės kitų tragedijos aukų, jų vardai ir pavardės kelis dešimtmečius buvo ištrintos iš miesto atminties. Iniciatyva VARDAI siekiama padėti suvokti, kad už sausų tragiškos statistikos skaičių slypi realių žmonių likimai, ir sugrąžinti buvusių gyventojų vardus į miesto atmintį.
Iniciatyva VARDAI Beatričės Kleizaitės – Vasaris menų galerijoje (P. Butlerienės g. 5, Marijampolė) vyks rugsėjo 22 d., penktadienį, nuo 16 valandos.