Nuo 2015 metų Švietimo ir mokslo ministerija ragina aukštąsias mokyklas įsivesti stojamojo balo kartelę. 2017 m. ŠMM nustatė, kad mažiausias stojamasis konkursinis balas stojantiesiems į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamas studijų vietas ir pretenduojantiems į studijų stipendijas 2017 metais universitetuose yra 3, kolegijose – 1,6. 2015 metais šie rekomenduojami balai buvo universitetuose 1, kolegijose – 0,8, o 2016 m. atitinkamai universitetuose – 2 ir kolegijose – 1,2.
Ministerija rekomenduoja aukštosioms mokykloms šią kartelę taikyti ir stojantiesiems į valstybės nefinansuojamas vietas, t.y. mokantiems už studijas savo lėšomis.
Į Švietimo ir mokslo ministerijos raginimą įsivesti stojamojo balo kartelę 2015 m. atsiliepė tik trys ketvirtadaliai – valstybinių aukštųjų mokyklų, tarpe jų ir Marijampolės kolegija.Marijampolės kolegija laikydamasi ŠMM nurodymų stojantiesiems į valstybės finansuojamas vietas taiko jos nustatytus balus. Bet įvertinus tendencingą demografinį regiono susitraukimą bei didelę jaunimo trauką studijuoti didmiesčiuose, kolegijos Taryba pritarė siūlymui minimalų stojamąjį balą mokantiems už studijas 2017 m. kelti nuosekliau ir taikyti 1,0. Kitais metais mokantiems už studijas kolegija taikys aukštesnį stojamąjį balą, bet ir vėl įvertinusi realią situaciją regione.
Reikia atkreipti dėmesį, kad Marijampolės kolegijoje nėra pridedami papildomi kolegijos numatyti balai, kuriais mokamose vietose naudojasi dalis kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų (pvz., ASU, ŠU, MRU, VDU…). Pavyzdžiui, stojantysis už įvairius „nuopelnus“, tokius kaip baigta aukštosios mokyklos partnerė mokykla, darbo stažas ir kt., gali ateiti su balu, siekiančiu 3. Tuo tarpu egzaminuose gauti balai, parodantys žinių kokybę, gali sudaryti pusę ar net mažiau bendro balo ir nesiekti minimalaus balo. Pridedant tokius papildomus balus, statistika nebeatspindi realios situacijos, sudaromas įspūdis, kad aukštoji mokykla laikosi ŠMM rekomendacijos minimaliam balui stojant ir į valstybės nefinansuojamas vietas. Marijampolės kolegija tokios papildomų balų kaupimo sistemos nekūrė ir nelaikė tikslinga jos turėti, kadangi ji iškreipia realų įvertinimą.
Taip pat balui įtakos turi ir stojančiojo išlaikyti brandos egzaminai, sudarantys konkursinį balą. Štai konkretus pavyzdys iš šių metų stojimo: to paties stojančiojo į technologines ar žemės ūkio studijas balas siekia 1, o jo balas stojant į socialinių mokslų studijas siekia 3. Tokio stojančiojo negalima laikyti nemokša ar beraščiu, kaip kartais nuskamba žiniasklaidoje, abiturientas tik nepasirinko kitos srities stojimo balą sudarančių brandos egzaminų.
Suprantama ir tai patvirtina mūsų eilės metų stebėjimai, kad patys gabiausieji mokiniai renkasi prestižinius didžiųjų miestų universitetus ir retas kuris grįžta dirbti į Marijampolę, nes juk eilę metų mūsų regione mažiausi atlyginimai. Tačiau kolegijos misija yra tenkinti Marijampolės regiono darbo rinkos poreikius, todėl kolegija ir stengiasisudaryti palankesnes sąlygas studijuoti didesnei daliai abiturientų. Reikia įvertinti ir moksleivių gebėjimą pasirengti kasmetiniams stojimo į aukštąsias mokyklas sąlygų pasikeitimams. Juk nemaža moksleivių dalis rimtai apie tolesnes studijas susimąsto tik artėjant mokyklos finišui, kai nebelieka laiko pasiekti geresnius rezultatus.
Taip pat reikia pastebėti, kad analizuojant ankstesnių metų kolegijos studentų studijų rezultatus, dažniau kolegijos neužbaigia ne tie, kurie įstoja su kuklesniais pažymiais. Labai dažnai jie ima suprasti, kad tai jiems yra viena iš nedaugelio galimybių pasirengti savarankiškai darbinei veiklai. Atitinkamai įdėjus daugiau pastangų, jie sėkmingai studijuoja, baigia kolegijos programas ir įsilieja į regiono darbo rinką.
Minimali kartelė norintiems studijuoti yra viena iš priemonių siekiant geresnės studijų kokybės. Be jokios abejonės, į studijų kokybės gerinimą turi būti žvelgiama kompleksiškai: didinant minimalų stojamąjį balą lygiagrečiai turi būti stiprinama studijų bazė, keliamos dėstytojų kompetencijos, kuriama kokybiška studijų aplinka ir efektyviai veikti studijų kokybės užtikrinimo sistema.
Kolegijos bendruomenė nuolat rūpinasi studijų kokybe, laipsniškai didina netik minimalų balą, bet daugiau dėmesio ir išteklių skiria studijų proceso tobulinimui,siekia aktyvaus dialogo su darbo rinka ir kartu ieško perspektyviausių sprendimų.
Marijampolės kolegijoje – ateities studijų programos
Gera žinia svajojantiems apie sėkmingą karjerą! Jūs dar turite galimybę tapti Marijampolės kolegijos studentais. Papildomas, trečiasis bendrojo priėmimo etapas vyks rugpjūčio 10 – 16 d. Prašymai pildomi internetinėje sistemoje www.lamabpo.lt. Šio priėmimo etapo metu taip pat galėsite pretenduoti ir į valstybės finansuojamas studijų vietas. Taip pat, rugpjūčio 24 d. – rugsėjo 20 d. vyks priėmimas į Marijampolės kolegiją, kurio metu galėsite pretenduoti tik į valstybės nefinansuojamas studijų vietas.
Kviečiame rinktis iš 8 studijų programų, kurios apima technologijos, socialinių ir humanitarinių mokslų sritis. Seniai supratome, kad norint paruošti gerą specialistą, kuris sėkmingai įsidarbins po studijų, neužtenka vien atsižvelgti į verslo poreikius. Žengėme dar toliau, numatydami ateities darbo rinkos poreikius – iš pagrindų atnaujinomeAutomobilių techninio eksploatavimo programą. Nuo šiol ji apims hibridinius ir elektrinius automobilius, o studentams planuojama sudaryti galimybę patiems kurti ir tobulinti hibridinį automobilį, kadangi tikimasi, kad jau 2025 m. hibridiniai automobiliai nukonkuruos dyzelinius. Kol kas hibridinius ir elektrinius automobilius galinčių aptarnauti specialistų stinga, o autoservisai, bent jau regionuose, nėra pasiruošę artėjančiai automobilių pramonės revoliucijai.
Socialinis darbas – viena populiariausių studijų programų mūsų kolegijoje. Esame vienintelė kolegija visoje Lietuvoje Socialinio darbo studijų programoje tarp pagrindinių studijų dalykų įtraukusi Neįgaliųjų inkliuziją ir lietuvių gestų kalbą!
Kultūros ir sporto vadyba – vienintelė tokio turinio studijų programa Lietuvoje. Studijuojant galima rinktis net iš trijų specializacijų.
Siekdami patenkinti universalaus ateities darbuotojo poreikį išplėtėme Įmonių ir įstaigų administravimo studijų programos ribas. Nuo šiol absolventai gebės tvarkyti dokumentų archyvus, turės strateginio valdymo žinių, mokės bent dvi užsienio kalbas,galės vesti individualių įmonių apskaitą.
Informacinių sistemų technologijų studijų programą turėtų rinktis tie, kuriems kompiuteriai ir informacinės technologijos yra daugiau nei vien tik žaidimai ir laisvalaikis. Šias studijas, kaip irVerslo valdymo studijų programą galima rinktis ir anglų kalba, taip pat greitu metu planuojame pasiūlyti studijas nuotoliniu būdu, visa studijų medžiaga jau dabar yra patalpinta virtualioje mokymosi aplinkoje.
Buhalterinės apskaitos studijų programoje rengiame specialistus gebančius tvarkyti finansinę apskaitą, analizuoti ūkio finansinę būklę, rezultatus ir mokančius atlikti kitus ekonominio ar finansinio pobūdžio darbus. Turintiems panašaus darbo patirties siūlome formalizuoti savo neformaliu būdu įgytas kompetencijas, sutaupant laiko ir pinigų įgyjant aukštojo mokslo diplomą.
Planuojančius dirbti transporto ir logistikos srityje kviečiame rinktisSausumos transporto logistikos technologijų studijų programą. Kartu siūlome rinktis ir gretutines vadybos studijas – įgysite šiam darbui taip reikiamų žinių, o darbdaviai tiesiog negalės atsispirti Jūsų kandidatūrai!
Besidomintiems teisininko darbu siūlome rinktis Teisės studijas. Galėsite tapti tarnautoju valstybės ir savivaldybių biudžetinėse įstaigose, teisėsaugos institucijose, teisininkais privačiose organizacijose. Studijų metu galėsite rinktis net iš trijų specializacijų, viena populiariausių – ikiteisminio tyrimo specializacija.
Daugiau informacijos www.marko.lt
P.Armino g. 92, 112 kab., LT-68125 Marijampolė
Tel. (8 343) 54413
Vaidotas Viliūnas, Marijampolės kolegijos direktorius
Irena Sviliuvienė, Marijampolės kolegijos direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai