Vakar Marijampolės kultūros centre vyko du renginiai: I aukšte – fotoparodos „Atminties raštai“ atidarymas ir II aukšte – Kybartų menų studijos „Smiltys“ kūrybos parodos „Sūduvos vydos“ atidarymas.
Fotoparoda „Atminties raštai“ – tai vienas iš etnografinio paveldo projekto prie Varnupių piliakalnio rezultatų. Projekto iniciatorius – gydytojas ir menininkas Audrius Plioplys iš Čikagos. Ši instaliacija skirta pasaulinio garso archeologės ir antropologės, sujungusios kelias sritis į bendrą discipliną archomitologiją, Marijos Gimbutienės 100-mečiui. M. Gimbutienę domino, kaip atsirado kultūros ir civilizacijos, o A. Pliopliui jos darbai ir atradimai darė didelį įspūdį, jų įkvėptas ir pats kūrė. Akmenų „labirintas“, į kurį iš tiesų reikėtų žvelgti iš paukščio skrydžio, sudėliotas tiksliai pagal M. Gimbutienės brėžinius. Sumanymo esmė – mūsų atminties, žinojimo ir noro pažinti gelmės. Paroda kaip ir pati instaliacija parodo Sūduvos krašto išskirtinumą bei svarbą. Projekto kuratorė Onutė Surdokienė pristatė fotoparodą nuo akmenų instaliacijos pradinių planavimo darbų iki jau įvykdyto projekto rezultato – renginio ,,Rudens lygė’’. Nuotraukose užfiksuotos projekto įgyvendinimo akimirkos.
Kybartų kultūros centro menų studija „Smiltys“, minėdama savo kūrybinį dešimtmetį, ir išsikėlė tikslą „vydėti“, t. y. pažinti savo krašto, tautos, pasaulio istoriją pagal mūsų krašto šviesuolio, etnokultūros tyrinėtojo vilkaviškiečio Albino Kurtinaičio išleistas knygas „Baltasis žodis“ bei „Dvigalvis ir dviuodegis žirgas“. Skaitydamos A. Kurtinaičio tekstus, „Smiltys“ narės siekė išjausti, trinti ribas tarp nežinios ir suvokimo ir interpretuojant pojūčius ir vizijas perteikti drobėse.
Renginiuose dalyvavo Savivaldybės mero pavaduotojas Artūras Visockis, Tarybos nariai: Albinas Mitrulevičius ir Alvydas Kirkliauskas, Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Vilija Dulskė bei kultūros ir meno atstovai.
„Marijampolė kasmet džiugina gražiais kultūriniais renginiais, tačiau tokie išskirtiniai projektai dar labiau turtina etnografinį paveldą mūsų išskirtiniame krašte. Marijampoliečiams ši akmenų instaliacija suteikė galimybę naujai atrasti Varnupių piliakalnį ir prie jo vykstančius renginius. Jungtinės veiklos Sūduvos metais suteikė galimybę glaudžiau bendradarbiauti ir su kitais Marijampolės apskrities miestais. Vienas iš atradimų – tai Kybartų kultūros centro menų studija „Smiltys“, kuri išties kitaip pristatė Sūduvos kraštui svarbius simbolius ir sustiprino mūsų suvokimą apie šalia mūsų esančių objektų ryšį su istorija. Labai džiaugiuosi autorių ir projekto vykdytojų darbu, kurie aktyviai garsina mūsų kraštą bei skatina labiau susimąstyti apie kitokį požiūrį“, – sakė mero pavaduotojas A. Visockis.
Kviečiame apsilankyti Marijampolės kultūros centre – paroda „Atminties raštai“ demonstruojama iki vasario 14 d, o „Sūduvos vydos“ – iki vasario 11 d.