Marijampolės regione sprendžiama, kaip pagelbėti nesimokantiems ir nedirbantiems nepilnamečiams. Kaip žinia, tokie jauni žmonės yra labai pažeidžiami, įsitraukia į nusikalstamas veiklas, tampa priklausomi. Kokie konkretūs veiksmai leistų jaunus žmones grąžinti į švietimo sistemą arba padėti atrasti kitus savirealizacijos kelius, atsakymų kartu ieškojo Marijampolės vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) ir Jaunimo reikalų departamento atstovai.
Vaidas Zabilevičius, Marijampolės apskrities VTAS Marijampolės mieste patarėjas akcentuoja, kad realių pokyčių tikimasi iš regione vykdomo Jaunimo garantijų iniciatyvų projekto „Judam“. Pasak patarėjo, sutarta dėl bendradarbiavimo dalijantis informacija apie galimą pagalbą pažeidžiamiems jaunuoliams.
“Įgyvendinant šį projektą Marijampolės apskrityje, vienu metu su jaunimu tiesiogiai dirba du koordinatoriai, kiekvienas iš jų gali dirbti su šešiais jaunuoliais. Prisidėsime prie to, kad be realios pagalbos neliktų tie, kam jos labiausiai reikia“, – kalba V. Zabilevičius.
Nnepilnamečių vidinė motyvacija nulemia sėkmę
Skyriaus atstovas vardija, kad su nesimokančiais, nedirbančiais, nusikalsti linkusiais, galimai turinčiais priklausomybių vyresnio amžiaus nepilnamečiais specialistams tenka susidurti nuolat: kai reaguoja į vaiko teisių pažeidimus, atstovauja nepilnamečių interesams teismuose arba kitose valstybinėse ir savivaldos institucijose.
V. Zabilevičius atkreipia dėmesį, kad darbas su vyresniaisiais nepilnamečiais specifinis tuo, jog sėkmę didžiąja dalimi lemia gebėjimas jaunuomenę motyvuoti.
„Kai organizuojame pagalbą tokiems nepilnamečiams, skiriame ypatingą dėmesį betarpiškam bendravimui, stengiamės sukurti abipusį pasitikėjimą, drauge įsivardyti konkretaus asmens poreikius atliepiančias priemones. Būtent tokią pagalbą teikia ir projekto „Judam“ koordinatoriai“, – akcentuoja V. Zabilevičius.
Projekto tikslinė grupė – asmenys nuo 15 iki 29 m. amžiaus, kurie nedirba, nesimoko, neregistruoti Užimtumo tarnyboje. Projektu siekiama užtikrinti paslaugų, skirtų šiems jaunuoliams, prieinamumą, lankstumą, patrauklumą, o kartu ir didinti jų motyvaciją naudotis siūlomomis paslaugomis.
Sudėtingo elgesio paaugliams pagalbos stinga labiausiai
V. Zabilevičius pastebi, kad nors pranešimai dėl nedirbančių ir nesimokančių jaunuolių sudaro palyginti nedidelę dalį visų gaunamų, tačiau būtent šiai amžiaus grupei labiausiai trūksta specifinių paslaugų. Didžioji dalis paslaugų yra orientuotos į jaunesnio amžiaus vaikų grupę.
Todėl, pasak specialisto, investuoti į nesimokančių jaunuolių socialinių įgūdžių tobulinimą ir taip padėti jiems lengviau pasirinkti tinkamą veiklą arba mėgiamą profesiją yra labai svarbus prevencinis darbas ir visų bendras interesas. Mokinių registro duomenimis, šiuo metu 56 Marijampolės savivaldybėje gyvenantys 16 -17 metų amžiaus jauuoliai niekur nesimoko.
Ramunė Liubinaitė
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija