Marijampolės stalo žaidimų klubo „Imperija“ narys Tomas Miliauskas šią savaitę pasidalino paties kurto edukacinio-strateginio stalo žaidimo „Marijampolė“ prototipo fragmentų vaizdais. Žaidimo koncepciją jis išvystė kartu su drauge Monika Sadauskaite pandemijos metu. „Marijampolės“ mechaniką klubo senbuvis tobulina jau daugiau nei pusę metų, žaidimą visą šį laiką ištikimai testavo Marijampolės stalo žaidimų klubo „Imperija“ nariai ir klubo draugai. Projektas beveik baigtas – beliko atlikti paskutiniuosius teksto, maketo redagavimo darbus.
„Strateginis, edukacinis žaidimas „Marijampolė“ leidžia kurti savo miesto viziją ir per valandą perkopti tris šimtmečius Marijampolės, mano gimtojo miesto, istorijos. Kol aš plušau prie žaidimo mechanikos ir 114 unikalių kortelių paveiksliukų, Monika rinko informaciją ir rašė tekstus. Daug vargom, prakaitavom ir diskutavom, bet rezultatu esam visiškai patenkinti. Ačiū visiems žaidimo testuotojams!“ – į savo virtualius „Facebook“ draugus vakar viešai kreipėsi T. Miliauskas.
Anot žaidimo kūrėjų, jis sudomins ne tik marijampoliečius, bet ir kitų miestų gyventojus, neabejingus Lietuvos kultūrai. Žaidimo kortelės reprezentuoja per paskutinius 300 metų Marijampolėje iškilusius didingus pastatus, įvykius, legendas bei negandas, palietusias ne tik Marijampolės miestą, bet ir visą Lietuvos teritoriją. Korteles taip pat sudaro nacionalinio ir pasaulinio žinomumo asmenybės, tokios kaip Napoleonas, Jonas Jablonskis, Vincas Kudirka, Petras Arminas-Trupinėlis, Jonas Basanavičius, Kazys Grinius, Žemaitė ir daug kitų. Šios asmenybės žaidime vadinamos Lyderiais ir pasižymi ypatingomis savybėmis.
Tarp žaidimo kortelėse vaizduojamų pastatų pamatysite Marijonų vienuolyną, Marijampolės sinagogą, cukraus fabriką, Marijampolės evangelikų liuteronų bažnyčią ir daug įvairių įstaigų, statinių, viešbučių, kavinių. „Marijampolėje“ svarbų vaidmenį atlieka kultūros įvykiai ir reiškiniai, reikšmingi tiek Marijampolės, tiek Lietuvos istorijoje: Tautinis judėjimas, pirmasis marijonų vienuolyno akmuo, spektaklis „Amerika pirtyje“, tarpukariu įvykdyta žemės reforma, pramonės perversmas, sovietinių daugiabučių statybos ir kita.
Tačiau ne visada miesto statybos vyksta kaip ant sviesto – norėdami pakenkti varžovams, žaidėjai gali sukelti vargus. Vargais vadinami Marijampolę ir visą Lietuvos teritoriją užklupę sunkumai: gaisrai, lotyniškos spaudos draudimas, pasauliniai karai, sovietmečiu vykdyta nacionalizacija, propaganda ir įvairūs kiekvieną lietuvį palietę skauduliai.
Nors „Marijampolės“ kūrėjų tikslas – šviesti jaunąją kartą, šis žaidimas yra strateginis, taigi jis gali būti tiek edukacine veikla, tiek sportiniu užsiėmimu. Kad laimėjimo taškų sistema būtų subalansuota, o žaidimo mechaninė bei tematinė dalys – įtraukiančios ir nenuobodžios, „Marijampolė“ buvo testuojama ištisus metus. Šiandien žaidimo kūrėjai namų sąlygomis yra išleidę jau 5-ąją – galutinę bandomąją žaidimo versiją.
Nors žaidimas dar nėra oficialiai išleistas, jis jau sudomino Lietuvos stalo žaidimų mėgėjų bendruomenę. Šios srities entuziastas ir ilgametis istorinių, strateginių žaidimų testuotojas Pijus Krūminas savo „Twitter“ paskyroje pasidalino įžvalgomis apie neseniai išbandytą žaidimą. Trumpoje apžvalgoje P. Krūminas pagyrė žaidimo prototipo vizualinį dizainą, platų strategijų pasirinkimą ir atkreipė dėmesį į „Pax Pamir“ stiliaus žaidimo dinamiką. Be to, kaip atsiliepė testuotojas, žaidimas pasirodė smagus dėl palyginus nedidelio Marijampolės miesto istoriją perteikiančios temos. Jo nuomone, šio žaidimo išleidimas galėtų būti laipteliu sudėtingesnių žaidimų kūrimo Lietuvoje link.
Žaidimo „Marijampolė“ kūrėjai šiuo metu ieško potencialių rėmėjų. Asociacijos nariai prieš savaitę pateikė paraišką Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos projektų konkursui ir šiuo metu ieško įvairių būdų gauti finansavimą žaidimo paleidimui į rinką.
„Dar ilgas kelias, kol galutinis tikslas bus pasiektas. Tikiuosi, kiekvienam norinčiam atsiras galimybė papildyti savo lentyną šio žaidimo kopija. Jei kas norėtų pasibandyti pažaisti, viena kopija yra Vilniuje, o kita Marijampolėje. Suderinsim,“ – teigė T. Miliauskas.
Paulius Liškauskas