Didžioji dalis iš mūsų, neįsivaizduojame gyvenimo be automobilio – jis padeda greičiau pasiekti norimą kelionės tikslą, atlikti reikalingus darbus. Pastaraisiais vyksta ir mažiausieji eismo dalyviai – vaikai, kurių kelionėms taikomi specialūs KET nurodyti reikalavimai.
,,Sūduvos gido” redakcijai Marijampolės apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gintarė Navickaitė teigė, kad KET nurodyta, jog žemesni, kaip 135 cm ūgio vaikai lengvuoju ar krovininiu automobiliu vežami prisegti jų ūgiui ir masei pritaikytomis vaikų prisegimo sistemomis pagal gamintojo nurodytą dydžio intervalą ir didžiausią vaiko masę arba šias grupes:
- 0 grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 10 kg;
- 0+ grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 13 kg;
- I grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 9 iki 18 kg;
- II grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 15 iki 25 kg;
- III grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 22 iki 36 kg.
Vairuotojams primenama ir tai, kad draudžiama ant priekinės sėdynės vežti vaiką specialioje sėdynėje, kuri atsukta kryptimi, priešinga važiavimo krypčiai, jeigu priekinė sėdynė apsaugota saugos pagalve. Ši nuostata netaikoma, jeigu priekinės saugos pagalvės veikimo mechanizmas išjungtas.
Be to, rekomenduojama, kad vaikas specialioje jo ūgiui ir masei pritaikytoje sėdynėje, kuri atsukta kryptimi, priešinga įprastai motorinės transporto priemonės važiavimo krypčiai, būtų vežamas kaip galima ilgiau (kaip nurodo sėdynės gamintojas).
G. Navickaitė pabrėžia, kad vaikų kėdutės neprivalomos autobusuose (privaloma lengvuosiuose ir krovininiuose automobiliuose).
Pažeidusiems šiuos KET reikalavimus, numatyta atsakomybė pagal LR ANK 432 straipsnį, kuris detalizuoja naudojimosi saugos diržais, vaikų ūgiui ir svoriui pritaikytomis atitinkamos grupės sėdynėmis, motociklininko šalmais tvarkos pažeidimus.
Straipsnyje rašoma, jog:
1. Naudojimosi saugos diržais, vaikų ūgiui ir svoriui pritaikytomis atitinkamos grupės sėdynėmis, motociklininko šalmais tvarkos pažeidimas užtraukia baudą vairuotojams ir (ar) keleiviams nuo trisdešimt iki penkiasdešimt eurų.
2. Šio straipsnio 1 dalyje numatytas administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo šešiasdešimt iki devyniasdešimt eurų.
3. Už šio straipsnio 2 dalyje numatytą administracinį nusižengimą gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo vieno iki dviejų mėnesių.
Marijampolės apskr. VPK atstovė Gintarė Navickaitė teigia, kad dėl netinkamo vežimo eismo įvykiai dažniausiai nekyla ir nefiksuojami – šiuos lemia kiti žmogaus nulemti sprendimai dalyvaujant viešajame eisme.
Visgi, dėl saugos priemonių nenaudojimo, įvykusio eismo įvykio metu, pasekmės dažniausiai būna tik skaudesnės.
Statistika byloja, kad per šių metų rugsėjo – spalio mėn. Marijampolės apskr. VPK Kelių policijos skyriaus pareigūnai išviso yra surašę 681 administracinio nusižengimo protokolą pagal LR ANK 432 str., iš jų apie 10-12 protokolų už vaikų vežimo saugos reikalavimų pažeidimus.