Žemės ūkio ministerija, atsižvelgusi į pasiūlymus, pakeitė Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB), taikomų nuo 2023 metų, aprašą. Tikimasi, kad pakeitimai ūkininkams įneš daugiau aiškumo bei leis tikslingiau įgyvendinti Bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas.
Pakeisti 4 GAAB standarto „Apsaugos ruožų išilgai vandentakių įrengimas“ reikalavimai, kuriais aiškiau nurodyta, kokiais atvejais tikslinga išskirti ir deklaruoti apsaugines juostas ir pagriovius, o kokiais visai nebūtina, kokius kodus naudoti deklaruojant.
Nuo 2024 m. įsigaliojo reikalavimas – prie sureguliuotų vandens telkinių ar jų sureguliuotų ruožų, taip pat ir prie melioracijos griovių, nuo šlaito viršutinės briaunos palikti mažiausiai 3 m apsaugines juostas ar pagriovius. Šie reikalavimai papildo jau anksčiau galiojusį vandens telkinių apsaugai skirtą standartą, jog kol nėra įteisintos paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos taip, kaip numato Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas, prie nesureguliuotų vandens telkinių reikalinga palikti mažiausiai 5 m paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostas nuo vandens krašto.
Aprašo pakeitimas taip pat suteiks daugiau aiškumo, kokia veikla gali būti vykdoma paliekamose juostose, pvz., juostas prie melioracijos griovių galima naudoti žemės ūkio technikos eismui, jose ganyti, šienauti. Numatyti atvejai, kaip elgtis, jei vykdomi melioracijos griovių remonto darbai ir žolinė danga pažeidžiama ar užpilama gruntu.
Pokyčių atsirado ir reikalavimuose įgyvendinant 9 GAAB standartą „Draudimas keisti „Natura 2000“ teritorijose esančių daugiamečių žolynų, kurie nustatyti kaip aplinkos požiūriu pažeidžiami daugiamečiai žolynai, paskirtį arba juos arti“. Patikslinta tvarka, kaip reikia atkurti pažeistas ar pakeistas pievas, nurodyti darbų terminai, kokiais kodais deklaruoti atkurtas pievas.
Pakeistą Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašą rasite čia.