Vairuotojai kartais skundžiasi, kad transporto priemonės išlaikymas reikalauja pernelyg didelių išlaidų, tačiau svarbu žinoti, kad tam tikrus automobilio priežiūros darbus galima atlikti savarankiškai. Prireikus įsigyti tam tikrų automobilio dalių visada yra palanku apsilankyti internetinėje parduotuvėje , kurioje džiugina ne vien tik žemos produkcijos kainos, bet taip pat ir labai gausus transporto priemonės dalių pasirinkimas. Nors kartais dvejojama, ar tam tikrus automobilio priežiūros darbus tikrai pavyks atlikti savarankiškai, tačiau kai kurie jų tikrai nėra tokie sudėtingi kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Taigi, kurias priežiūros procedūras galite atlikti be didelių pastangų?
Automobilio dezinfekavimas
Šiandien ši procedūra yra kaip niekad aktuali, todėl pravartu išmokti ją atlikti savarankiškai. Pirmiausia vertėtų pasirūpinti vienkartinėmis priemonėmis – pirštinėmis bei servetėlėmis (šias priemones vėliau reikės sudėti į maišelį, sandariai užrišti ir išmesti). Specialistai pataria dezinfekciją pradėti nuo kietų paviršių valymo – pirmiau nuvalykite mažiau užterštus paviršius, ir tuomet pereikite prie labiau užterštų. Vairą, rankenas, automobilio stiklus, ir t.t. papurkškite dezinfekciniu skysčiu arba buitiniu valikliu (pavyzdžiui, galite naudoti chloro ir vandens koncentratą), ir kruopščiai nuvalykite šiuos paviršius. Taip pat derėtų nepamiršti išvalyti ir oro kondicionavimo bei vėdinimo sistemas, kuriose susidaro itin palanki terpė bakterijų dauginimuisi (tam galite pasitelkti specialias purškiamas priemones, kurios užtikrins kur kas paprastesnį dezinfekcijos procesą). Atlikus transporto priemonės dezinfekavimą ypatingai svarbu automobilį išvėdinti ir kelias valandas (arba per naktį) automobiliu nesinaudoti. Atlikus dezinfekavimą nepamirškite kruopščiai nusiplauti rankas.
Kuro filtro keitimas
Svarbiausia šios automobilio dalies užduotis – išvalyti orą, kuris patenka į variklį, todėl šį filtrą patartina keisti tada, kai keičiama alyva. Jei oro filtras yra užsikimšęs, tai turi didelį poveikį degalų naudojimo efektyvumui, todėl būtina atlikti periodišką filtro keitimą. Jei važinėjate dulkėtais keliais, natūralu, kad į filtrą patenka daugiau nešvarumų, taigi, karts nuo karto vertėtų apžiūrėti oro filtrą, ir prireikus atlikti jo keitimą. Oro filtrą keiskite užgesinę transporto priemonės variklį, o išmontuodami senąjį filtrą pasirūpinkite, kad į ortakius nepatektų dulkių ir kitų nešvarumų. Įdėti naująjį filtrą yra gana paprasta – tereikia vadovautis gamintojo instrukcijomis ir prieš jį įdedant vertėtų nuvalyti dangtelį ir korpusą švaria šluoste. Tvirtindami dangtelį įsitikinkite, kad tarp jo ir korpuso nėra oro tarpo.
Akumuliatoriaus keitimas
Dėl tam tikrų priežasčių kartais prireikia pakeisti transporto priemonės akumuliatorių: tą padaryti tikrai nėra labai sudėtinga, jei laikysitės svarbiausių taisyklių. Išimdami senąjį automobilio akumuliatorių pirmiausia atjunkite neigiamą polių (jei pirmiau atjungsite teigiamą polių, rizikuosite sukelti trumpąjį sujungimą). Prieš išimdami akumuliatorių atjunkite ir teigiamą polių, o įstatydami naująjį akumuliatorių pirmiausia prijunkite teigiamą polių. Jei specializuotojo parduotuvėje įsigijote naują akumuliatorių, galite būti užtikrinti, kad jis bus tinkamai paruoštas naudojimui, tačiau tuomet, jei neskubėsite įstatyti naujojo akumuliatoriaus, bus svarbu laikytis tam tikrų paprastų taisyklių. Akumuliatorių transportuokite horizontalioje padėtyje, o parsivežę į namus laikykite sausoje vėsioje vietoje, kuri būtų neprieinama vaikams ir augintiniams.
Žibintų keitimas
Žibintai – tai viena svarbiausių automobilio dalių, kuri padeda užtikrinti eismo dalyvių saugumą. Vairuotojai privalo pasirūpinti, kad apšvietimas galėtų užtikrinti pakankamą kelio matomumą ir padėtų išvengti avarinių situacijų, todėl reguliari žibintų priežiūra yra tiesiog būtina. Perdegusias transporto priemonės žibintų lemputes vairuotojai gali pasikeisti savarankiškai, ir tai tikrai nepareikalaus pernelyg didelių pastangų. Vis dėlto, svarbu pasirūpinti, kad šis darbas būtų atliekamas tinkamai – jei vadovausitės žemiau pateikta instrukcija, tai tikrai nesudarys pernelyg didelių sunkumų:
- Pirmiausia užgesinkite automobilio variklį, nustatykite rankinį stabdį ir išjunkite žibintus;
- Keisdami žibintų lemputes pasistenkite jų neliesti rankomis: ant paviršiaus patekę riebalai gali sumažinti lempučių tarnavimo trukmę;
- Įjunkite trumpąsias automobilio šviesas;
- Atidarykite variklio dangtį;
- Sureguliuokite automobilio žibintų varžtus, kurie yra atsakingi už nuokrypį į šonus ir į viršų;
- Pasirūpinkite, kad žibintų spindulio aukščiai sutaptų, o intensyviausiai apšviesta vieta būtų tapati žibinto viduriui.
Nors dažnais atvejais žibintų lempučių keitimas nesunkiai atliekamas savarankiškai, tačiau tam tikrais atvejais tą padaryti yra gana sudėtinga. Kai kurių automobilių modelių lemputės gali būti keičiamos tik nuėmus priekinį sparną, todėl tokiu atveju geriausia kreiptis į specialistus, kurie tuo galės pasirūpinti už jus.
Salono oro filtro keitimas
Šie filtrai išvalo į saloną patenkantį orą nuo dulkių, nemalonių kvapų, ir t.t. Nors vairuotojai salono oro filtrui neretai neskiria pakankamai dėmesio, tačiau tikrai be reikalo, nes būtent šis filtras gali turėti ženklų poveikį ne tik kelionės komfortui, bet taip pat ir vairuotojo bei keleivių sveikatai. Svarbu žinoti, kad salono filtras turėtų būti keičiamas ne rečiau nei kartą per metus, o tuomet, jei daug važinėjama dulkėtais keliais, tą vertėtų atlikti dažniau. Specialistai rekomenduoja rinktis anglimi dengtus filtrus: nors jie kainuoja brangiau, tačiau jie gali užtikrinti kur kas geresnę salono oro kokybę. Pakeisti salono oro filtrą tikrai nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: tereikia nuosekliai vadovautis pateiktomis instrukcijomis, ir tai galės užtikrinti kokybišką darbo atlikimą.
Nors dėl tam tikrų automobilio priežiūros darbų gana dažnai nusprendžiama kreiptis į specialistus, tačiau tikrai dažnais atvejais to nė neprireikia. Palanku yra tai, kad šiandien internetinėje erdvėje galime rasti ne tik tekstinių, bet taip pat ir vaizdinių instrukcijų, kuriose yra mokoma, kaip atlikti vieną ar kitą darbą. Būtent tai leidžia mums ne tik sutaupyti pinigų, bet taip pat išvengti nepatogumų, kuomet tam tikrą laiką transporto priemonė lieka autoservise.