Nemalonus pilnumo jausmas, skrandis atsisako virškinti, spaudžia pilvą, o kartais netgi pykina, svaigsta ar skauda galvą, darosi silpna? Visi šie simptomai – dažnas švenčių, kurių metu daug valgoma ir mažai judama, palydovas. Dauguma taip besijaučiančių skuba vartoti taip vadinamų virškinimą gerinančių vaistų, kurie iš tiesų yra fermentų pakeičiamoji terapija. Kuo gali baigtis tokia savigyda?
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistai primena, kad virškinimo fermentai nėra vaistai nuo persivalgymo. Tai vaistai, kurie yra vartojami kaip fermentų pakeičiamoji terapija. Jie vartotini tik tada, kai kasa gamina ir išskiria nepakankamai virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Taip nutinka po tokių ligų kaip kasos uždegimas, kasos vėžys, kasos apaugimas jungiamuoju audiniu, šio organo traumos ar operacijų. Tai sunkios būklės, kurios visada yra diagnozuojamos gydytojų. O jie, esant reikalui, paskiria fermentų pakeičiamąją terapiją.
Svarbu atminti, kad fermentų pakeičiamoji terapija taip pat gali sukelti nepageidaujamą poveikį virškinimo traktui, pavyzdžiui, viduriavimą, pykinimą, vėmimą, vidurių užkietėjimą. Juos vartoti reikėtų tik pasikonsultavus su gydytoju ar vaistininku, o ne vadovaujantis draugų, kolegų, kaimynų ar interneto patirtimi.
Vaistai – tai ne koks nors įprastas maisto produktas, kurį galima vartoti bet kada, bet kokiais kiekiais ir nesvarbu kokį laiko tarpą. Nesilaikant esminių vaistų pasirinkimo, skyrimo ir vartojimo taisyklių, tabletes geriant neracionaliai, neatsakingai ir pernelyg nesigilindami į pakuotės lapelio informaciją, pasekmės gali būti labai skaudžios. Norint išvengti virškinimo sutrikimų per šventes, valgyti reikėtų stengtis saikingai.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos informacija