Wang Yaping, viena iš trijų astronautų, dalyvaujančių šešis mėnesius truksiančioje Kinijos erdvėlaivio „Šendžou-13“ misijoje, tapo pirmąja moterimi kine išėjusia į atvirą kosmosą.
Astronautė Wang Yaping lapkričio 8 dieną šešias valandas dirbo atvirame kosmose prie „Tiangong“ kosminės stoties. Ji išėjo į kosmosą sumontuoti įrangą su vienu iš erdvėlaivio „Shenzhou-13“ įgulos narių – Zhai Zhigang‘u. Erdvėlaivio „Shenzhou-13“ trijų narių įgula vykdo šešių mėnesių misiją, kurios tikslas, ar vienas iš tikslų yra Kinijos kosminės stoties, skriesiančios aplink žemę, statyba.
41 metų Wang yra viena iš trijų astronautų, arba taikonautų, taip Kinijoje vadinami kosmoso tyrinėtojai, kurie šiuo metu skrieja „Tiangong“ kosminėje stotyje. „Shenzhou-13“ įgula spalio 16 dieną startavo iš erdvėlaivių paleidimo centro Gobio dykumoje, taip pradėdama šešių mėnesių misiją „Tianhe“ modulyje, kuris taps kosminės stoties branduoliu.
Kaip teigiama Kinijos pilotuojamo kosmoso agentūros (CMS) pranešime žiniasklaidai, Wang ir jos kolega, astronautas Zhai Zhigang (55 m.) išėjo šešioms valandoms iš „Tianhe“ modulio lapkričio 8 dieną į kosminę erdvę, kad įdiegtų įrangą ir išbandytų būsimos stoties roboto „ranką“. Trečiasis įgulos narys, 41 metų Ye Guangfu, asistavo kolegoms iš kosminės stoties.
„Tai pirmoji „Shenzhou-13“ įgulos veikla už erdvėlaivio borto, taip pat pirmoji Kinijos kosmoso istorijoje, kurioje dalyvauja moteris astronautė“ – sakoma CMS pranešime. „Visas procesas vyko sklandžiai ir buvo sėkmingas. Naujienų portalo „South China Morning Post“ paskelbtame vaizdo įraše matomi taikonautai atliekantys užduotis savo kosminės stoties išorėje ir tiesiogiai bendraujantys su skrydžio valdymo centru Kinijoje.
Taikonautai Wang, Zhai ir Ye toliau dirbs kosminėje stotyje, kaip numatoma, šešis mėnesius. Kinijos kosmoso agentūra teigė, kad komanda atliks tokias užduotis kaip rankinis erdvėlaivio valdymas esant ekstremaliai situacijai, modulių perkėlimas, taip pat tirs kaip ilgalaikis buvimas kosmose fiziškai veikia žmogų, jo gyvybės palaikymo aspektu. Šiuo metu montuojamas stoties modulis „Tiangong“, beje, kuris verčiamas kaip „dangiškieji rūmai“. Pagrindinis jo modulis „Tianhe“ galiausiai bus prijungtas prie dviejų kitų sekcijų – „Mengtian“ ir „Wentian“.
Kinija planuoja baigti montuoti savo kosminę stotį iki 2022 metų pabaigos ir tai apims mažiausiai dar septynias kosmines misijas, skelbia agentūra „Reuters“.
Pagal užsienio žiniasklaidos agentūrų pranešimus parengė Vytautas Karsokas