“Sūduvos gidas” tradiciškai tęsia pokalbius su kandidatais į Marijampolės mero postą. Karolis Dvylys patvirtino, jog dalyvaus priešlaikiniuose mero rinkimuose. Kandidatas patikino, jog yra pakankamai sukaupęs patirties įvairiose srityse ir galės ją lengvai pritaikyti dirbdamas mero darbą.
Kodėl siekiate mero posto ir kuo Jūsų buvimas meru gali būti naudingas mums, rinkėjams, Marijampolės savivaldybės gyventojams?
Na prisipažinsiu atvirai: niekada nesiejau savo ateities su politika, bet kaip sako sena patarlė – niekada nesakyk niekada. Už tokį gyvenimo posūkį turiu būti dėkingas partijos kolegoms, kurie pirmieji išreiškė pasitikėjimą manimi, vėliau sulaukiau draugų palaikymo, o lemiamą žodį tarė šeimos susirinkimas. Iniciatyvos reikėjo imtis nes savivaldybė yra labai prastoje būklėje ir jeigu toliau toleruosime neveiklumą, vėliau gali būti tiesiog per vėlu.
Naujas žmogus, atėjęs į bet kurį kolektyvą, visada duoda teigiamą efektą, į darbus įnešdamas naujos energijos, naujų idėjų ir žinodamas paslapčių kaip tas idėjas įgyvendinti. Esu jaunas, tačiau sukaupęs pakankamai patirties įvairiose srityse, todėl lengvai ją pritaikysiu dirbdamas mero darbą. Esu gimęs ir augęs Marijampolėje, todėl puikiai pažįstu miestą, esu jo dalis, kiekvieną laisvą akimirką su vaikais einame pasivaikščioti miesto takais ir gatvėmis. Bendraudamas su žmonėmis dažnai girdžiu nusivylimą esama miesto valdžia, kad elementarios problemos nesprendžiamos, gyventojai tiesiog siuntinėjami iš kabineto į kabinetą ir pasiskųsti nėra kam, nes visi giminės partiečiai ir draugai. Žmonės nenori žemintis prieš tuos kuriuos išrinko jiems tarnauti. Aš neturiu nei vieno giminaičio ar draugo kuris dirbtų savivaldybėje bei jai priklausančiose įmonėse, todėl man visais klausimais nekils problemų reikalaujant iš savivaldybėje esančių tarnautojų maksimalaus atsidavimo darbui ir greito bei objektyvaus problemų sprendimo. Būsiu žmonių meras, kurio durys bus atviros kiekvienam ir kartu su žmonėmis kursime ateities savivaldybę.
Kokių darbų pirmiausia ketinate imtis?
Vadovavimas savivaldybei – didelė atsakomybė, tad tapęs meru nenorėčiau iš senosios valdžios gauti katės maiše, todėl pirmasis darbas bus išorinis, nepriklausomas savivaldybės auditas. Versle tai yra įprasta procedūra atliekama kartą ar du per metus. Turiu žinoti kokia yrareali situacija savivaldybėje, kaip valdomas savivaldybei priklausantis turtas, įgyvendinami projektai. Tik taip įmanoma efektyviai vadovauti. Kalbant apie kitas sritis nenorėčiau išskirti vieno kažkurio darbo. Visos sritys yra vienodai svarbios ir tik kompleksiniai sprendimai gali duoti patį geriausią rezultatą.
Kokius projektus sieksite įgyvendinti turėdamas omenyje ilgalaikę perspektyvą?
Turiu daug idėjų ką norėčiau nuveikti būdamas meru. Prieš imdamasis darbų visada įvertinu kokį rezultatą pasieksime priėmę atitinkamą sprendimą, modeliuoju kaip situacija keisis ilguoju laikotarpiu, kokios bus sprendimo pasekmės ir galimi rezultatai. Šiuo metu ruošiu rinkiminę programą ir ten bus aprašytos visos mano siūlomos idėjos miestui ir jo žmonėms. Mes įpratę iš politikų girdėti daug idėjų bei pažadų jas įgyvendinti, bet rezultato kaip nėra taip nėra. Aš nemėgstu tuščiažodžiauti, man labiau patinka dirbti ir pasiekti rezultatą. Šiuose rinkimuose meras renkamas tik likusiai kadencijos daliai – pusantrų metų, todėl kalbant apie ilgalaikes perspektyvas, kad visi darbai būtų padaryti iki galo, reikės gauti rinkėjų pasitikėjimo mandatą ir sekančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose, kur tikiuosi turėsime ne tik merą, bet ir gausią komandą savivaldybės taryboje.
Gal ką nors žadate keisti, reorganizuoti?
Nesu greitų perversmų ar skubotų sprendimų šalininkas, viskas priklausys nuo audito išvadų, bet viena tikrai galiu prižadėti – keisis gyventojų aptarnavimo kultūra. Valstybės tarnautojai turi maloniai aptarnauti ir suteikti reikiamą pagalbą kiekvienam besikreipiančiam. Valdžios įstaigos turi tarnauti žmonėms – taip sako LR konstitucijos 5 straipsnis.
Švietimas – tai sritis, reikalaujanti ne tik daugiausiai dėmesio, bet lėšų savivaldybės biudžete. Kokias gaires nubrėžtumėte rajono švietimo politikoje?
Švietimas labai plati tema ir norint rimtai padiskutuoti turbūt reikėtų tam ne vieno straipsnio, bet trumpai galėčiau pasakyti, kad pirmiausia mokyklas reikia de politizuoti. Mokyklose turi dirbti ne savi, o savo srities profesionalai. Mes turime puikius pavyzdžius, kai miesto valdžia užstojo netinkamai pasielgusį Mokolų mokyklos direktorių, dabar niekaip nesprendžiamos ir neišsprendžiamos J. Totoračio mokyklos problemos. Mokykla vaikams yra antrieji jų namai, todėl sukursime tokią švietimo sistemą kurioje saugūs jausis ne tik vaikai, bet ir pedagogai. Tik saugioje aplinkoje gali atsiskleisti talentai ir vykti kokybiškas ugdymo procesas. Turime skatinti kūrybiškumą, kritinį mąstymą. Šiuolaikinei kartai dėstymas ir aiškinimas nėra suvokiami, jai turi būti sudarytos sąlygosatrasti pažinti ir taip augti.Tik mokydami kūrybiškumo galime sukurti kuriančią ir laimingą visuomenę.
Gal dar kokių nors investuotojų matyti horizonte? Kaip žadate pritraukti investuotojų? Kokių priemonių imsitės šioje srityje?
Tai turbūt labiausiai aptarinėjama tema mieste. Savivaldybė įsikūrusi labai patogioje geografinėje vietovėje, Marijampolėje susikerta svarbiausi keliai jungiantys rytus su vakarais ir pietus su šiaure, todėl esame investuotojams labai įdomūs. Tačiau kartu tai ir jautri tema, todėl ja nereikėtų spekuliuoti ir šioje vietoje politikuoti. Manau rinkėjai priims teisingus sprendimus ir rezultatus netruksime išvysti. Kartais tereikia tik trupučio permainų politikoje ir investuotojai noriai investuoja. Tą puikiai įrodė Kaunas, tikrai prieš keletą metų nebūtume sakę, kad norime būti tokia savivaldybė kaip Kaunas. O dabar? Be to turime ir vietinį mūsų verslą, nereikėtų pamiršti ir jo, ypač smulkiųjų, sudaryti sąlygas kurtis, investuoti ir plėstis.
Miestas be jaunimo – miręs miestas. Kaip žadate pritraukti ir išlaikyti jaunimą Marijampolėje?
Pilnai sutinku ir mūsų savivaldybė jau merdinti, dar kurį laiką laikėmės tuštėjančių atokesnių vietovių sąskaita, bet jos jau tuščios, nyksta ir miestas. Per metus tik iš Marijampolės miesto vidutiniškai išvažiuoja apie 700-800 žmonių, per 18 metų netekome daugiau kaip 14000 žmonių. O kur dar kaimiškos savivaldybės teritorijos? Dauguma išvažiavusiųjų būtent jauni, darbingi miesto gyventojai. Netekti tiek žmonių nepakeliama našta miestui. Tuštėjančios savivaldybės gatvės yra didžiausia dabartinė problema, kuriai nedelsiant reikia sprendimų. Miestas tiesiog nepatrauklus jaunimui. Nėra nei vieno pranašumo lyginant su kitomis vietovėmis, kodėl jaunimas čia turėtų gyventi, kurti šeimas, auginti vaikus. Tik pats sukūręs šeimą ir tapęs tėvu tai supratau, todėl mano rinkimų programoje didžiausias dėmesys bus skiriamas šeimai, jaunimui ir dirbančiam žmogui. Jauni žmonės nenori vergauti, jie nori namuose jaustis orūs ir aš juos palaikau. Turiu daug idėjų ir matau galimybių jas įgyvendinti. Aišku pirmų pusantrų metų tam nepakaks, bet jei rinkėjai pasitikės ir kitą kadenciją turėsiu galimybę juos atstovauti – laukia teigiami pokyčiai.
Papasakokite plačiau, kaip Jūs matote Marijampolę ateityje? Kokia Jūsų miesto vizija?
Pačią savivaldybę galima palyginti su žmogumi, savivaldybės administracija tai galva, gatvės tai venos, žmonės tai savivaldybės kraujas kuris cirkuliuoja venomis, miesto parkai tai mūsų plaučiai, savivaldybės įmonės ir įstaigos tai kojos ir rankos. Gaila, kad šiuo metu šį organizmą ištikęs insultas ir dėl to nelabai gerai veikia rankos ir kojos. Bet rinkimai tam ir vyksta, kad būtų sprendžiamos visos problemos, o kartų kaita užtikrina visų įsisenėjusių ligų išgydymą.Aš galvoju, kad aplinką, kurioje gyvename turime kurti ir puoselėti kartu, visi savivaldybės gyventojai, o meras turi palaikyti žmonių idėjas, atstovauti žmonių interesus. Turime derlingas žemes, darbščius, verslius ir protingus žmones, gerą geografinę padėtį – nematau jokių priežasčių, kodėl negalime klestėti, tapti kultūringa bei turtinga bendruomenė. Būtent tokia yra mano miesto vizija, todėl kaip kraštotvarkos specialistas pakviesiu savivaldybę auginti kartu!
Neringa Bridžiuvienė