Marijampolės „Sūduvai“ ir kitiems Lietuvos futbolo A lygos klubams nuo 2018-ųjų pabaigos reikės savo struktūroje turėti savo vaikų komandas.
Apie tai numatančias taisykles ir kitas su jaunųjų futbolininkų ugdymų susijusias sritis Lietuvos futbolo klubų akademijų, rajonų savivaldybių bei sporto mokyklų atstovai praėjusios savaitės pabaigoje kalbėjosiUtenoje.
Lietuvos futbolo federacijos (LFF) iniciatyva surengtame seminare pasidalinta patirtimi kaip stiprinti klubų struktūrą, jaunimo ugdymą.Seminaro dalyvius pasveikino LFF prezidentas Tomas Danilevičius, o iš Šveicarijos atkeliavo Europos futbolo valdžioje svarbias pareigas užimantis svečias – Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA)Klubų licencijavimo skyriaus vadovas Alešas Zavrlis.
Seminaro dalyviams Utenoje slovėnas A. Zavrlis pasidalino informacija apie tendencijas Europos futbole, gerąja mažesniųjų valstybių praktika, jaunimo akademijų sėkmės priežastimis, Slovėnijos futbolo modeliu.„Žinau, jog svarstote pasikeitimus jaunimo ugdymo sistemoje. Tai labai svarbi sritis. Ugdyti jaunus žaidėjus ypač svarbus tokioms mažesnius resursus turintiems šalims kaip Lietuva. Turite investuoti į jaunimą, infrastruktūrą, masinį futbolą. Iš vienos pusės yra socialinis aspektas, o iš kitos – kaip tvarus verslo modelis. Svarbu stiprinti aukščiausios lygos klubų darbą su jaunimu“, – sakė A. Zavrlis.
Pasak LFF licencijavimo skyriaus vadovo Lauryno Zibolio, analizuojant klubų struktūras nuo šiol didžiausias dėmesys kreipiamas į gerosios praktikos klubus – tuos, kurie suderina viešąją ir privačią partnerystę, t.y. savivaldybė yra tarp klubo dalininkų arba skiria jam tikslines lėšas jaunimo ugdymui, o visos vaikų komandos yra klubo struktūroje.
„Tik tokius klubus laikome pilnaverčiais, tokie klubai stabilumą, tvarumą ir pagrindą augimui randa vietos bendruomenėje, jos narių dalyvavime ir iniciatyvose Neatsitiktinai susirinkome Utenoje, nes „Utenis“ yra tarp žengiančių šiuo keliu ir savo kryptinga veikla sudomino jau ne vieną aplinkinę savivaldybę ar klubą“, – teigė L. Zibolis.
Uteniškių patirtimi aktyviai domėjosi ir Marijampolės atstovai – savivaldybės sporto skyriaus vedėjas Vytautas Papečkys, futbolo centro vadovas Giedrius Vitkus, „Sūduvos“ direktorius Karolis Skinkys.
Atsižvelgiant į Vakarų šalių patirtį, pagal numatomus LFF licencijavimo taisyklių pakeitimus, nuo 2018 metų pabaigos A lygos klubai, siekiantys gauti licenciją, turės vaikų komandas turėti savo klubo struktūroje. Šiuo metu didžioji dalis jų suburta po Marijampolės futbolo centro vėliava.
„Žvelgiant į jaunųjų futbolininkų skaičius Marijampolės savivaldybėje mes matome, kad turėdama tokią infrastruktūrą Marijampolė turėtų būti viena iš vaikų ir jaunimo futbolo lyderių, tačiau taip, deja, nėra – net jei ir„Sūduvos“ komanda artėja link čempionų titulo. Yra daug neišnaudotų galimybių augti, dirbti kitaip. Todėl džiaugiuosi, jog tiek klubo, tiek savivaldybės, tiek futbolo centro atstovai dalyvavo seminare ir sėmėsi patirtis“, – sakė L. Zibolis.
Jo teigimu, futbolas atsisako taip vadinamų sutartinių jaunimo komandų (kai klubą ir jaunimo akademijas sieja tik bendradarbiavimo sutartys), vien jau dėl to, kad tai nebėra efektyviausias būdas ugdyti jaunuosius futbolininkus.
„Alternatyvos, kurias per pastaruosius dešimt metų atrado ir patikrino Lietuvos futbolo klubai, iš esmės yra dvi. Arba klubai kartu su savivaldybe futbolo centro pagrindu kuria klubui ir miestui priklausančią futbolo akademiją arba jaunimo grupes su trenerių kolektyvu perkelia į klubą su tiksliniu trenerių ir vaikų grupių finansavimu. Tai jau gana seniai yra įgyvendinta tokiose valstybėse kaip Slovėnija, Estija ir kitos, tai sėkmingai veikia ir Lietuvoje: Klaipėdos rajono, Telšių rajono, Plungės rajono, Utenos rajono, Kėdainių savivaldybėse. Tikimės, kad išanalizavusi geriausias šiuolaikines praktikas Marijampolė pasirinks jai tinkamą kryptį ir jau 2018m. eigoje turės ne tik puikią piramidės viršūnę –„Sūduvos“ komandą, tačiau ir kokybiškai kitaip ugdomą klubo piramidės apačią – klubui ar klubo akademijai priklausančias jaunimo komandas“, – aiškino LFF licencijavimo specialistas.
Seminaro dalyviai supažindinti su naujovėmis licencijavimo taisyklėse bei futbolo mokyklų sertifikavimu, vyko nemažai diskusijų apie galimus kelius ir priemones siekiant kokybiško jaunimo ugdymo.
Lietuvos futbolo federacijos informacija