Oro tarša daro didelę įtaką klimato kaitai, žmonių sveikatai ir pamažu naikina ištisas ekosistemas, taip pat neigiamai veikia gyvūnus ir augalus. Smogas didžiuosiuose miestuose taip pat daro didžiulę įtaką žmonių sveikatai ir savijautai. Nors didžiąją dalį taršos sukuria gamyklos ir pramonės šakos, kurių paprastas žmogus negali kontroliuoti, yra keletas žingsnių, kurie galėtų sumažinti oro taršą individualiu lygmeniu. Taigi, kaip priartėti prie teigiamų pokyčių šioje kovoje dėl klimato?
Kaip sumažinti oro taršą?
Prieš imdamiesi būdų, kaip sumažinti oro taršą, pradėkime nuo to, kas yra oro tarša? Trumpai tariant, oro tarša yra kenksmingų medžiagų buvimas ore. Šios medžiagos gali patekti į orą iš gamyklų, automobilių, ir kitų šaltinių. Yra daugybė oro teršalų rūšių, įskaitant smogą, rūgštų lietų ir kietąsias daleles, sklandančias ore.
Kaip sustabdyti taršą? Keletas veiksmingų ir patikimų būdų, kaip sumažinti oro taršą:
- Naudotis viešuoju transportu – automobilio atsisakymas yra puikus būdas sumažinti oro taršą. Viešasis transportas ne tik patogus, bet ir daug kartų pigesnis.
- Perdirbimas – medžiagų perdirbimas ir pakartotinis naudojimas, o ne tiesus kelias į sąvartyną, padeda sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą.
- Kompostas – organinių atliekų kompostavimas padeda sumažinti metano emisiją.
- Pirkite ekologišką produkciją– ekologinio ūkininkavimo principai gali pagerinti oro kokybę, sumažindama kenksmingų cheminių medžiagų naudojimą.
- Pirkite vietinę produkciją – perkant vietoje užaugintą produkciją sumažėja su transportavimu susijusių išmetamų teršalų kiekis.
- Nuotolinis darbas – jei darbas tai leidžia, pabandykite kelias dienas per savaitę dirbti nuotoliniu būdu, o ne kasdien važiuoti į darbo vietą.
- Jei esate ūkininkas, būtinai optimizuokite savo ūkį. Tai leis jums ne tik sutaupyti įvairių išteklių, bet ir padės kovoje prieš klimato kaitą. Tokios efektyvios priemonės kaip lygiagretaus vairavimo sistema iš iAgro.lt gali žymiai sumažinti kuro sąnaudas, kurios, žinoma, teigiama atsilieps mūsų atmosferai.
- Kelionė automobiliu gali būti naudinga tuomet, kai grupė žmonių keliauja į bendrą tikslą, pvz., darbą ar mokyklą. Tai puikus ir paprastas būdas sumažinti transporto priemonių išmetamų teršalų kiekį.
- Važiuokite dviračiu arba eikite pėsčiomis – jei kelionės tikslas yra pakankamai arti, apsvarstykite galimybę palikti automobilį namuose ir važiuoti dviračiu arba pėsčiomis, tai ne tik padės gamtai, bet ir jūsų sveikatai.
- Venkite nereikalingo automobilio stoviniavimo su įjungtu varikliu. Kai automobilio variklis veikia, nors ir nejuda, vis tiek į atmosferą yra išmetami teršalai. Taigi ilgėliau sustoję, nesvarbu, ar tai spūstyje, degant raudonam šviesoforo signalui ar važiuojamojoje dalyje, stenkitės išjungti mašinos variklį.
Kokia galėtų būti išvada?
Išvada tokia, kad… Yra daug būdų sumažinti oro taršą ir kiekvienas iš mūsų gali imtis paprastų žingsnių, kad padarytų teigiamus pokyčius. Nors gali atrodyti, kad vienas žmogus didelio skirtumo nepadarys, verta atminti, kad ištisas bendruomenes sudaro būtent asmenys, galintys realiais veiksmais pagerinti šiandieninę padėtį.