Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą, susijusį su psichotropinių medžiagų platinimu nepilnamečiams.
Šiandien Kauno apygardos prokuratūroje vykusioje spaudos konferencijoje apie šį tyrimą pristatyta plačiau.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Marijampolės apskrities vyriausiame policijos komisariate gautą informaciją, jog į Marijampoles sveikatos priežiūros įstaigų priėmimo ir reanimacijos skyrius yra pristatomi nepilnamečiai asmenys, apsinuodiję elektroninių cigarečių skysčiu, galimai turinčiu psichotropinių medžiagų.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, elektroninių cigarečių skysčio platintojai cigarečių skystį galimai maišė su psichotropinėmis medžiagomis, medžiagų koncentraciją parinkdami savo nuožiūra. Skystis su sumaišytomis psichotropinėmis medžiagomis tiek pilnamečių, tiek nepilnamečių asmenų galimai buvo platinamas Marijampolės apskrities viešose vietose, jaunimo susibūrimo taškuose bei švietimo įstaigose.
Šio ikiteisminio tyrimo metu, per per paskutines keletą savaičių, Kauno mieste buvo sulaikyti devynis asmenys kurie užsiėmė elektroninių cigarečių skysčio su jame sumaišytomis psichotropinėmis medžiagomis gamyba, platinimu bei disponavimu. Tyrimo metu atlikta 15 kratų, jų metu rastas ir paimtas labai didelis kiekis elektroninių cigarečių skysčio, sumaišyto su psichotropinėmis medžiagomis. Tokio kiekio užtenka 5000 dozių pagaminimui. Atlikus šio skysčio chemines ekspertizes, jame rastos sumaišytos kelios rūšys itin retų psichotropinių medžiagų.
Įtariamieji, siekdami būti nesusekti, laikėsi griežtų saugumo reikalavimų: užsakymus vykdė tik mobiliosiomis programomis, naudojant slaptažodžius, taip pat dalis atsiskaitymų vyko ne grynaisiais, o kriptovaliuta. Narkotinių medžiagų platintojai su pirkėjais neturėjo jokio fizinio kontakto, narkotinės medžiagos buvo perduodamos jas paliekant iš anksto neaptartose vietose, o tik vėliau pirkėjui nusiunčiant tų vietovių koordinates.
Įtariamieji – Kauno miesto bei Marijampolės apskričių gyventojai, kurių amžius – nuo 19 iki 23 metų. Daugumą jų – nedirbantys, dalis – registruoti darbo biržoje, tarp įtariamųjų yra ir moksleivių. Praeityje dalis įtariamųjų teisti už tyčinius nusikaltimus. Visiems įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti.
Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl narkotinių psichotropinių medžiagų platinimo nepilnamečiams ( Baudžiamojo kodekso 261 str. ) bei dėl neteisėto disponavimo psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti (BK 260 str. 1 d.). Griežčiausia už šias nusikalstamas veikas numatoma bausmė – laisvės atėmimas iki dvylikos metų.
Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Nomeda Urbonavičienė. Ikiteisminį tyrimą atlieka Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai.