Modernios praktinio mokymo bazės, kuriamos kol kas Lietuvoje analogų neturinčios mokymo programos, glaudus bendradarbiavimas su verslu ir su partneriais įgyvendinamos unikalios būsimų profesionalų ruošimo formos, o taip pat – vieni iš geriausių absolventų įsidarbinimo rodiklių. Šie ir daugelis kitų profesinio mokymo kokybę apibūdinančių kriterijų lėmė, jog Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuotame konkurse Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras buvo pripažintas kaip geriausia šalies profesinio mokymo įstaiga 2016 metais.
Su kiekvienu laimėjimu – nauji iššūkiai
Žurnalo „Reitingai“ duomenimis Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras yra viena iš sparčiausiai augančių profesinio mokymo įstaigų Lietuvoje. Vietoje planuoto pirmo kurso studentų skaičiaus 2016–2017 mokslo metais priimta 25 procentais daugiau būsimų specialistų (planuota – 650 asmenų, priimta – 841). Didžiausio susidomėjimo sulaukė IT srities mokymo programos: JAVA programuotojo, žiniatinklio programuotojo, kompiuterinių tinklų derintojo, multimedijos paslaugų teikėjo, programinės įrangos testuotojo.
Programinės įrangos testavimo specialistai ne tik profesinėje mokykloje, bet ir kitose Lietuvos švietimo įstaigose iki šiol nebuvo ruošiami. Mokymo programos iniciatoriai – informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus asociacijos „Infobalt“ ir „Tech City“. 2014 metais šios asociacijos Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centre įkūrė „Akademija.IT“. Pastaroji tapo impulsu rengti daugiau šiuolaikinę darbo rinką atitinkančių mokymo programų, kelti profesinio mokymo specialistų kvalifikaciją. „Akademija.IT“ iniciatyva 2015 metais Švietimo ir mokslo ministerijos buvo pastebėta kaip kokybiškiausias verslo ir profesinio mokymo bendradarbiavimo pavyzdys.
Teigiamai naujoves profesiniame mokyme vertina ir studentai. Informatikos magistro studijas iškeitusi į vienerių metų trukmės nemokamą mokymąsi profesinėje mokykloje Kristina Rančytė teigia: „Labai svarbu, kad „Akademija.IT“ yra įkurta IT įmones vienijančių asociacijų. Taip užtikrinamas glaudus bendradarbiavimas su įmonėmis tiek jų specialistų dėstymo, tiek praktikos klausimais. Šios sąlygos drąsina ir motyvuoja būsimus specialistus.“
Norintiems „pasimatuoti“ profesiją – visada atviros durys
Daiva Šilienė – Lietuvos karjeros specialistų asociacijos viena iš steigėjų – karjeros planavimo parodoje „Studijos“ jaunuolius ir jų artimuosius konsultuoja nuo 2013 metų. Specialistė nuogąstauja, kad mokiniams, o labiausia jų tėvams, koją dažnai pakiša pernelyg dideli, nepamatuoti lūkesčiai bei informacijos stygius. „Jie nežino, ką ir kaip ruošia profesinės mokyklos, kolegijos, universitetai, todėl tinkamai neįvertina pliusų ir minusų, pernelyg mažai domisi studijų kokybe, specialistų poreikiu,“ – pasakoja karjeros konsultantė.
Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras jau trejus metus įgyvendina iniciatyvą „Profesijų akademija“. Jos metu bendrojo lavinimo mokyklų mokytojai, mokinių grupės bei mokinių tėvai gali sudalyvauti praktinėse technologijų pamokose. „Jaunojo elektroniko ABC“, „Robotikos pradžiamokslis“, „Paprastasis magnetizmas“, „Dinaminių puslapių programavimas: HTML, CSS, jQuery“, „Kompiuterinės animacijos pamoka“ – tai tik dalis nemokamų praktinių užsiėmimų jaunuoliams.
Įprastą atvirų durų renginių ritmą Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras iškeitė į „Profesijų akademijos“ koncepciją ir kviečia mokymo įstaigų auklėtinius ir jų mokytojus su profesijomis susipažinti visus mokslo metus lankytojams patogiu metu. Įvairias technologijas praktiškai išbandyti panorusiems asmenims taip pat pristatomos mokymosi galimybės, pasakojama apie absolventų sėkmės istorijas. Vienas iš absolventų, o šiandien to paties mokymo centro Transporto ir verslo skyriaus vadovas bei profesijos mokytojas Vitalijus Zaleskis teigia: „Tikrai žinau, kad profesinėje mokykloje gali būti kuriama sėkmės istorija – tai geras startas, tai atspirties taškas.“
Mokymo centro lankytojams aprodoma Vilniaus regione moderniausia praktinio mokymo bazė. 2014 metų rudenį mokymo centro Energetikos ir mechatronikos skyriuje įrengtos metalo apdirbimo, energetikos ir elektronikos, mechatronikos bei robotikos dirbtuvės, IT ir kompiuterijos laboratorijos. Kasmet mokymo centre apsilanko bemaž pusė tūkstančio „Profesijų akademijos“ dalyvių.
Vilniaus technologijų ir verslo profesinio mokymo centras kviečia mokytis jaunuolius, baigusius 10 ir 12 klasių, bei suaugusius, norinčius persikvalifikuoti. Norinčių mokytis dokumentų priėmimas vyks nuo gegužės 22 d. iki rugsėjo 8 d. Mokymo centras siūlo 26 skirtingas specialybes kompiuterijos ir IT, vizualinių technologijų, verslo ir finansų, inžinerijos ir transporto srityse.
Milena Puchova