Spalio 13-ą dieną Lietuvoje vyks Seimo rinkimai, po kurių paaiškės, kas priims svarbiausius šalies sprendimus artimiausius keturis metus.
Arši ir atkali kova vyks ir Sūduvos pietinėje apygardoje, kurioje varžysis devyni kandidatai.
Kol kandidatai bando pelnyti rinkėjų simpatijas begalėje rinkiminių plakatų miestų ir miestelių reklaminėse erdvėse, „Sūduvos gidas” kviečia susipažinti su politikais iš arčiau.
VAIDA GIRAITYTĖ-JUŠKEVIČIENĖ (LIETUVOS REGIONŲ PARTIJA)
Pirmoji kandidatė, bandysianti pelnyti rinkėjų balsus Sūduvos pietinėje apygardoje – 41 metų marijampolietė Vaida Giraitytė-Juškevičienė.
Kandidatė 2004 m. Marijampolės kolegijoje baigė verslo vadybos studijas, 2008 metais Vilniaus universitete baigė verslo ir vadybos administraciją, o dar po keturių metų – Kauno technologijos universitete viešąjį administravimą.
Vos baigusi pirmąsias studijas, marijampolietė pasuko į politiką – tapo Seimo nario padėjėja.
Kiek vėliau, V. Giraitytė-Juškevičienė dirbo Marijampolės savivaldybės tarybos sekretore, o 2013-2015 metais buvo Socialin4s apsaugos ir darbo ministerijos ministro patarėja.
Padariusi pertrauką, kandidatė į Seimą penkis metus darbavosi Marijampolės socialinės pagalbos centre, kur užėmė direktoriaus pavaduotojo pareigas.
Visgi, pertrauka be aktyvios politinės veiklos ilgai neužtruko ir 2020 m. pelniusi rinkėjų palankumą, V. Giraitytė-Juškevičienė buvo išrinkta į Seimą.
Buvusi Darbo partijos narė, 2023 metais buvo išrinkta į Marijampolės savivaldybės tarybą, tačiau mandato atsisakė.
Visai neseniai šalies žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, jog vykdžius akciją „Skaidrinam“ Marijampolės savivaldybės administracijoje buvo atliktas auditas, tačiau du praėjusios kadencijos savivaldybės tarybos nariai jo išvengė, tarp kurių buvo ir su Darbo partija į parlamentą išrinkta Vaida Giraitytė-Juškevičienė.
Auditą atlikęs kontrolierius tikino, kad Seimo narė turėjo neliečiamybę, todėl patikrinti jos išlaidų nebuvo galimybės, nepaisant to, kad tokiai patikrai neliečiamybės statusas netrukdo.
Politikė yra ištekėjusi, mėgsta keliauti, moka rusų ir vokiečių kalbas.
Privalomasis registruoti turtas sudaro beveik 48 tūkst. eurų.
–
AUDRIUS GRAUŽYS (POLITINĖ PARTIJA „NEMUNO AUŠRA”)
Antrasis kandidatas, rinkėjams Suvalkijos krašte nežinomas, politinės partijos „Nemuno aušra” kandidatas Audrius Graužys.
46 metų politikas gimė Varėnos rajone, Viečiūnų kaime.
Kandidatas 1994 metais Veisiejų žemės ūkio mokykloje baigė namų ūkio meistro studijas, o 2016 metais Simno žemės ūkio mokykloje įgijo smulkiojo verslo organizatoriaus specialųjį vidurinį išsilavinimą.
Įgytas žinias, kandidatas į Seimą, pritaikė kurdamas verslą – iki 2009 metų turėjo statybų verslą, o su šeima persikėlus į Alyatus rajoną įkūrė siuvyklą, kuri sėkmingai veikia ir iki šiol.
Šiuo metu A. Graužys eina UAB „Nitransa” (transporto ir logistikos įmonė) komercijos direktoriaus pareigas.
Politikos naujokas laisvalaikiu mėgsta medžioklę, žvejybą, buriavimą, ūkininkavimą, yra aktyvus „Dainavos” buriuotojų klubo rėmėjas, sunkiosios atletikos federacijos rėmėjas.
A. Graužys yra vedęs, privalomasis registruoti turtas siekia net 520 tūkst. eurų.
–
GEDIMINAS MARCINKEVIČIUS (DARBO PARTIJA)
Laimę patekti į Seimą bando ir 31 metų kaunietis Gediminas Marcinkevičius.
Kaunietis yra įgijęs politikos mokslų ir verslo bakalaurą, viešojo administravimo magistrą bei vadybos krypties socialinių mokslų daktaro laipsnį.
Aktyvus Kauno technologijos universiteto bendruomenės narys, G. Marcinkevičius ne tik buvo studentų atstovų KTU Senate, bet ir tapo Ekonomikos ir verslo fakulteto dėstytoju (2021-2022 m.) o 2021-2023 m. buvo jaunesniuoju tyrėju moksliniame tyrime.
Dar studijuojant bakalaurą, kaunietis atliko stažuotę Vyriausybės kanceliarijoje, o šiuo metu užima Seimo nario Mindaugo Puidoko patarėjo pareigas.
Nepaisant to, kad kandidatas Suvalkijos rinkėjams nėra žinomas, tačiau politikas jau mėgino savo laimę ir Europos Parlamento rinkimuose, kaip Taikos koalicijos (Darbo partija, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Žemaičių partija) atstovas.
Kaunietis yra nevedęs, savo pomėgiais nurodo bėgimą, keliones, teatrą, skaitymą, filmų žiūrėjimą, fotografiją.
G. Marcinkevičius puikiai kalba angliškai.
Privalomo registruoti turto deklaracijoje nurodė tokio turto neturintis.
–
KĘSTUTIS MAŽEIKA (DEMOKRATŲ SĄJUNGA „VARDAN LIETUVOS”)
Ketvirtasis kandidatas į ateinančios kadencijos Seimą – 42 metų marijampolietis Kęstutis Mažeika.
Daktaro laipsnį turintis politikas, 2006 metais baigė Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, kur studijavo veterinarijos gydytojo specialybę.
Vos tik baigęs studijas, politikas įsidarbino kajeros centro vadovu, o vėliau dėstė paskaitas tame pačiame Lietuvos sveikatos mokslų universitete.
Kartu su Ramūno Karbauskio vadovauta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partija 2016 metais buvo išrinktas į Seimą, o nuo 2019 iki 2020 m. ėjo Aplinkos ministro pareigas.
Visgi, meilė LVŽS partijai baigėsi ir 2022 m. K. Mažeika perėjo į Sauliaus Skvernelio vadovaujamą demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos”.
Marijampolietis yra aršus dabartinės valdančiosios daugumos kritikas, tačiau skambių antraščių netrūko ir K. Mažeikos gyvenime – 2015 metais Marijampolėje politikas partrenkė pėščiąjį, kuris po mėnesio ligoninėje mirė. Tąkart, Seimo narys aiškino, kad oro sąlygos buvo itin sudėtingos, o pėstysis į kelią žengė netikėtai.
Maža to, dar ankščiau į politiko namus buvo bandyta įsilaužti, tačiau politikui pavyko apginti namų ir šeimos saugumą panaudojus ginklą.
K. Mažeika mėgsta medžioklę, žvejybą, sportą, laisvalaikį gamtoje, geba kalbėti angliškai, rusiškai ir vokiškai.
Šeimyninę padėtį K. Mažeika nurodo, kaip partnerystę.
Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje, politikas privalomo registruoti turto nurodė už daugiau nei 690 tūkst. eurų.
–
TOMAS PETRAUSKAS (TAUTOS IR TEISINGUMO SĄJUNGA (CENTRISTAI, TAUTININKAI)
Rinkėjų simpatijų siekti nusprendė ir suvalkiečiams neitin girdėtas 37 metų Tomas Petrauskas.
Marijampolėje gimęs, bet šiuo metu Kaune gyvenantis kandidatas 2010 m. LŽŪU baigė buhalterinę apskaitą ir finansus, o 2013 m. KTU įgijo pedagogo išsilavinimą.
Marijampoliečio darbinė patirtis labai įvairi – nuo mokytojo Liubavo pagrindinėje mokykloje ar parduotuvės vadovo iki kieto kuro aikštelės vadovo. Šiuo metu T. Petrauskas užima gamybos vadovo pareigas didmeninės ir mažmeninės prekybos konstrukcinėmis statybinėmis medžiagomis įmonėje „Serfas”.
Politinę karjerą, mažai žinomas politikas pradėjo 2011 m. – keturis metus buvo LSDP gretose.
Anglų, rusų bei vokiečių kalbomis kalbantis T. Petrauskas savo pomėgiais įvardija sportą, domisi aktualijomis.
Kandidatas į Seimą nevengia visuomenės veiklos: savanoriauja renginiuose, patarnauja bažnyčioje.
Tomas Petrauskas yra vedęs, privalomasis registruoti turtas – 7500 eurų.
–
TADAS PRAJARA (LIETUVOS SOCIALDEMOKRATŲ PARTIJA)
Antrą kartą laimę pakliūti į Seimą bando ir 38 metų marijampolietis Tadas Prajara.
Agronomiją baigęs politikas, nuo pat 2011-ųjų metų užima UAB „Baltic Agro” vadybininko postą.
Ištikimybę T. Prajara rodo ne tik darbovietei, bet ir politiniams įsitikinimams – LSDP gretose marijampolietis yra jau dešimt metų.
Politikas aktyviai reiškiasi žemės ūkio ir sveikatos sistemos klausimais, didelį aktyvumą rodė COVID-19 pandemijos metu.
Nors Marijampolės savivaldybės tarybos narys pasisakė už vakcinavimą, tačiau pabrėžė, kad kilus vakcinos šalutiniam poveikiui, valstybė turėtų kompensuoti žalą.
T. Prajara yra vedęs, moka anglų ir rusų kalbas.
Politikas į Seimo narius mėgsta aktyvų laisvalaikio praleidimą su šeima, keliones, sportą, žvejybą, knygų skaitymą.
VRK nurodomas privalomasis registruoti turtas – 61 tūkst. eurų.
–
ŠARŪNAS SĖJŪNAS (LIBERALŲ SĄJŪDIS)
Sūduvos pietinėje apygardoje rinkėjų balsų lauks ir 51 metų amžiaus Liberalų sąjūdžio atstovas Šarūnas Sėjūnas.
Iš Raudeniškių kaimo (Kalvarijos sav.) kilęs Š. Sėjūnas yra baigęs Marijampolės kolegiją, kurioje studijavo verslo valdymą.
Kandidatas yra ištikimas partijos idealogijai – Liberalų sąjūdžio gretose yra nuo 2015 metų.
Darbinė patirtis daug spalvingesnė: Š. Sėjūnas yra dirbęs CNC (kompiuterizuotų staklių) operatoriumi, staklininku, gamybos meistru, o nuo 2015 m. yra MB „Orijos dvaras”, kuri užsiima maisto prekių prekyba, direktorius.
Politikas pasižymi meniška siela – kuria eiles, prozą (yra Mrijampolės Kristijono Donelaičio draugijos, Kalvarijos literatų klubo „Rasa”, Kalvarijos žvejų mėgėjų klubo „Orija”, Lietuvos Nepriklausomų Rašytojų Sajungos narys), domisi numizmatika ir bonistika.
Neretai, Kalvarijos krašto politiką galima sutikti gamtoje su metalo detektoriumi, ieškantį netikėtų, įdomių radinių.
Kandidatas į Seimą yra vedęs, moka anglų, rusų kalbas, šiek tiek kalba ispaniškai, vokiškai ir lenkiškai.
Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje, politikas privalomo registruoti turto nurodė už beveik 79 tūkst. eurų.
–
PETRAS VALIŪNAS (LIETUVOS VALSTIEČIŲ IR ŽALŲJŲ PARTIJA)
63 metų politikas Petras Valiūnas – suvalkiečiams nežinomas, tačiau daug politinės patirties turintis kandidatas.
Platų išslavinimo spektrą – nuo tekintojo iki teisės magistro turintis Varėnos rajone gimęs kandidatas, gali pasigirti ir itin gausia darbine nei politine karjera, kurios metu nevengia keisti partijų.
Pažintį su politika, P. Valiūnas pradėjo dar 1987 m., kai priklausė Tarybų Sąjungos komunistų partijai. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, kandidatas buvo Lietuvos valstiečių sąjungos, po to Lietuvos liberalų sąjungos nariu, o nuo 2014 metų rodo ištikimybę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijai.
Politikas dirbęs krovėju, žemės ūkio berdrovėse, saugos tarnyboje ir net banke, o nuo 2014 metų atsidavė tik politinei veiklai.
Daugkartinis Alytaus savivaldybės tarybos narys, nestokojo patarimų ir kitiems politikams, todėl yra buvęs Europos parlamento nario Broniaus Ropės padėjėju Lietuvoje, Seimo nario Arvydo Nekrošiaus patarėju, o šiuo metu pataria ir Seimo nariui Giedriui Surpliui.
2016-2020 m. politikas jau pats pajuto darbą Seimą, kai buvo išrinktas jo nariu.
Dirbadamas Seime, P. Valiūnas buvo išrinktas Seimo Konstitucijos komisijos pirmininku.
Visgi, darbuotis daug joje neteko – 2017 m. šalies žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad per metus komisija surengė tik vieną posėdį, kurio metu buvo išrinkta valdyba.
Nuolatinės komisijos pirmininko atlyginimas siekė daugiau nei 2600 eurų, o komisijos neveiklumas užkluvo ir tuomečiam Seimo pirmininkui Viktorui Pranskiečiui, tačiau pats P. Valiūnas tikino, kad komisija yra būtina, o posėdžių nebuvo, nes neiškilo reikšmingų konstitucinių klausimų.
Politikas įvaldęs anglų, prancūzų ir rusų kalbas, yra vedęs.
Kandidatas į Seimą laisvalaikiu mėgsta sportuoti, medžioti, patinka muzika.
Privalomas registruoti turtas – kiek daugiau nei 84 tūkst. eurų.
–
EMANUELIS ZINGERIS (TĖVYNĖS SĄJUNGA-LIETUVOS KRIKŠČIONYS DEMOKRATAI)
Paskutinis, devintasis kandidatas į Seimą Sūduvos pietinėje apygardoje – 67 metų senas politikos vilkas, kaunietis Emanuelis Zingeris.
Lietuvių kalbą ir literatūrą baigęs E. Zingeris yra ištikimas partijos narys – jai atstovauja nuo pat 1993 metų.
Buvęs Kauno istorijos muziejaus darbuotojas, Vilniaus valstybinio universiteto Kauno vakarinio fakulteto dėstytojas, bei Lietuvos valstybinio žydų muziejaus direktorius, buvo aktyvus ir pastebimas, todėl jau 1990-aisiais papuolė į Lietuvos Respublikos Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamajį Seimą.
Buvimas ir darbas Seime E. Zingeriui tapo kasdienybe – Seimo nariu jis dirba jau septintą kadenciją.
Ne vieną apdovanojimą už nuopelnus gavęs politikas, šiuo metu Seime užima ir Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareigas.
Sausį kaunietis papuolė į Andriaus Tapino akiratį, kai visuomenės veikėjas ir žurnalistas išsiaiškino, jog Emanuelis Zingeris už parlamentines lėšas įsigijo telefoną „Apple Iphone 14 Pro Max“ bei „Apple Studio Display“ monitorių, o pirkinių bendra suma siekė daugiau nei 3000 eurų.
Anglų, idiš, lenkų ir vokiečių kalbas mokantis politikas yra vedęs, domisi literatūra, muzika, kinu.
Privalomas registruoti turtas – 216 tūkst. eurų.
–
63-iuoju numeriu pažymėta Sūduvos pietinė apygarda apima tris savivaldybes – Kalvarijos, dalį Alytaus ir Marijampolės.
Ši apygarda yra suskirstyta į 52 įvairaus dydžio apylinkes. Daugiausiai jų yra Marijampolės rajono savivaldybėje – 20, Kalvarijos savivaldybėje yra 17 apylinkių, o Alytaus rajono savivaldybėje – 15.
Lyginant su praėjusiais LR Seimo rinkimais Sūduvos pietinė apygarda pasipildė viena nauja, Miklusėnų apylinke, o į Marijampolės apygardą buvo perkelta Šunskų apylinkė.
Didžiausia apylinkė yra Marijampolės savivaldybėje – Liudvinavo, turinti 1661 registruotą rinkėją, tuo tarpu mažiausia apylinkė, turinti 155 rinkėjus – Valnupių.
Iš viso Sūduvos pietinė apygarda turi daugiau nei 31 tūkst. registruotų balsavimo teisę turinčių asmenų.
Per 4-erius metus rinkėjų skaičius apygardoje sumažėjo ir artėja prie apatinės leistinos ribos.