Vėsūs, lietingi ir tamsūs ilgi rudens vakarai, priverčia ieškoti malonių potyrių namuose. Tokiu potyriu dažnam iš mūsų tampa knygų skaitymas, kurių pasiimti užsukame į biblioteką.
Kaip „Sūduvos gidui“ teigė Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Vyresnysis bibliotekininkas Daumantas Šimanauskas, Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose kiekvienais metais, atėjus šaltajam sezonui padidėja skolinamų knygų kiekis, ypač vyresnių suaugusiųjų skaitytojų tarpe.
Vyras tikina, kad nors mėgstantys skaityti tą daro visus metus, tačiau vasaros laikotarpiu, kaip patys skaitytojai sako, dėl lauko darbų, atostogų planų ir kt. reikalų, skaitymui laiko lieka kur kas mažiau, todėl rudenį ilgėjant vakarams knygų paimama kur kas daugiau.
Bibliotekininkas akcentuoja, kad populiariausi leidiniai išlieka tokie patys visus metus (romanai, detektyvai, istorinė, psichologinė literatūra), tačiau pastebima, jog visgi vasaros laikotarpiu suaugusieji dažniau renkasi lengvesnius romanus, patys prašydami leidinio, kuris neapkrautų minčių, būtų lengvai skaitomas ir nuteiktų atpalaiduojančiai.
D. Šimanauskas supažindina ir su šiuo metu bibliotekoje labiausiai skaitomomis knygomis: tai L. Riley „Atlantas”, C. Hoover „Mes dedame tašką”, K. White „Dvasios iš gretimos gatvės”, bei K. Swan knyga „Paskutinė vasara”.
Taip pat šiuo metu labai populiari psichologinė, biografinė literatūra, knygos karo tematika.
Knygų pasirinkimas yra didelis, todėl neretai išsirinkti knygą tampa ne taip ir lengva, todėl nemaža dalis besikreipiančių skaitytojų ateina su jau iš anksto paruoštu draugų, pažįstamų rekomenduotų leidinių sąrašu. Kita dalis prašo pagalbos išsirinkti ir kliaujasi bibliotekininko pasiūlymais, rekomendacijomis.
Kiek mažiau yra skaitytojų, kurie patys tyrinėja, ieško sau patinkančių žanrų, autorių.
Džiugina, kad skaitytojai, grąžinę jiems patikusius leidinius noriai aptaria savo įspūdžius apie knygą su bibliotekininkėmis, kitais skaitytojais, rekomenduoja patikusius leidinius vieni kitiems tiesiog bibliotekoje.
Visgi, pasitaiko atvejų, kai norimos knygos rasti Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje nepavyksta, todėl itin populiarus išlieka knygų skolinimasis iš kitų bibliotekų – Tarpbibliotekinio abonemento paslauga.
Jei norimo leidinio nėra Marijampolės viešojoje bibliotekoje ar jos padalinyje, skaitytojams jis užsakomas iš kitos Lietuvos bibliotekos ir vos per kelias dienas pristatomas į biblioteką. Ši paslauga nemokama ir pakankamai dažnai naudojama.
Visuomenei nuogąstaujant, kad jauno amžiaus asmenys, vis labiau įninka į technologijų pasaulį, D. Šimanauskas teigia, kad jaunimo susidomėjimas literatūra išlieka nemažas.
Jaunimas Lankytojų aptarnavimo centre ieško programinės literatūros, studijoms reikalingų mokslo šakų leidinių.
Bet to, patogios Centro patalpos tapo erdve, kur jaunuoliai po pamokų susirenka pabūti, kartu pasimokyti, pabendrauti.
Jaunimui nemažą įtaką daro ir jų mėgstami personažai, matyti didžiuosiuose ekrane – padalinių bibliotekose jaunimas dažniau renkasi knygas pagal kurias pastatyti filmai.
Vasaros metu jaunuoliai labiau skaito savo nuožiūra pasirinktus leidinius, o atėjus rudens sezonui jau daugiau skaito programinę literatūrą.
Bibliotekos nauda atsiskleidžia ir artėjant atsiskaitymams, ypač viešojo kalbėjimo egzaminui, kuomet aktyviau lankosi moksleiviai – jie skaitymui dažniau renkasi įtaigos, viešojo kalbėjimo, psichologijos tematikos knygas.
Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos atstovas akcentuoja ir tai, kad elektroninės ir audioknygos dar nesugeba išstumti tradicinių knygų – tokiu būdu naudojasi tik nedidelė dalis vartotojų.
Pastebima, kad ne tik suaugusieji, bet ir jaunuoliai teigia, kad labiau mėgsta skaityti spausdintas knygas negu elektronines ar klausytis audioknygų, nes taip patogiau ir įdomiau – skaitytojams patinka vartyti tikrus knygos puslapius, be to mažiau varginamos akys.