Šakių rajono savivaldybės seniūnijų seniūnai nelaukia pavasario, kai ims sparčiai vegetuoti augmenija, o jau dabar svarsto, kokių priemonių šiemet reikėtų imtis prieš sparčiai kai kuriose teritorijose plintančius Sosnovskio barščius. Dėl šios problemos į savivaldybę pirmasis pagalbos kreipėsi Griškabūdžio seniūnijos seniūnas Saulius Naumavičius.
Savivaldybės Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus specialistė Asta Cikanienė kaip vieną iš priemonių siūlė pirkti specialias chemines priemones ir jomis naikinti Sosnovskio barščius. Tačiau, pasikonsultavus su Kauno botanikos sodo specialistais, šie cheminių preparatų augalo naikinimui vartoti nerekomendavo. Pasak specialistų, Sosnovskio barščiai geriausiai yra naikinami tik kantriai, nuosekliai juos šienaujant, tačiau svarbu, kad tokius darbus vykdantys asmenys naudotų apsaugos priemones. Prisilietimas prie šio augalo atvira oda labai pavojingas – gresia ūmiais kūno nudegimais.
Sosnovskio barščiai įtraukti į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą ir turi būti kontroliuojami ar naikinami vadovaujantis Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarka. Oficiali kova su šiais invaziniais augalais paskelbta 2001 metais.
Kovojant su Sosnovskio barščiais ne tik juos šienaujant, bet ir cheminėmis priemonėmis, dažniausiai naudojami herbicidai su glifosato veikliąja medžiaga. Tačiau nupurkštame plote taip sunaikinami ir visi kiti augalai, o šiems nunykus pradeda dygti nauji Sosnovskio barščiai. Pastariesiems sudygus, būtina ir vėl juos naikinti – kol nebeliks sėklų dirvožemyje. Toks naikinimas ir ilgas, ir brangus. Europos Komisijos inicijuoto projekto „EMPHASIS“, skirto ir efektyvesnėms Sosnovskio barščio naikinimo priemonėms sukurti, vykdytojai pasiūlė naują integruotą biologinį-cheminį metodą. Jį taikant, Sosnovskio barščiai tinkamu laiku nupurškiami herbicidų „Nuance 75 WG“ ir „Accurate 200 WG“ mišiniu, kuris nupurkštame plote nesunaikina visų augalų, todėl šie nebeleidžia augti naujiems Sosnovskio barščiams. Taikant šį naikinimo metodą pagal tikslias rekomendacijas, Sosnovskio barštis turėtų būti sunaikintas per dvejus-trejus metus.
Lėšų kovai su Sosnovskio barščiu savivaldybės gali gauti iš Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos.
Milda Kudirkaitė