Pavasarį, atšilus orams, derėtų pasirūpinti ir tinkama veido apsauga, pertvarkyti savo odos priežiūros rutiną ir įvesti produktų, kurie padės pasiruošti vasarai. Kai saulė tampa aktyvesnė, dažną kamuoja išsausėjusi, pleiskanojanti, išblyškusi veido oda, gali pasireikšti ir atopinis dermatitas. Specialistės įvardijo pagrindinius pavasario iššūkius odai, patarė, kaip juos įveikti, ir papasakojo apie dažniausiai daromą klaidą, itin kenkiančią mūsų odai.
Riebios odos drėkinti nereikia?
„Nesvarbu, koks metų laikas, tačiau drėkinimas reikalingas visiems odos tipams – ir riebiai, ir senstančiai, ir sausai odai. Dažnas galvoja, kad riebios odos drėkinti nereikia, tačiau taip nėra – riebios odos nereikėtų maitinti, derėtų vengti daug riebalų turinčių produktų“, – sako BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė Ramunė Uosienė.
Pasak jos, sausa oda būna dviejų tipų – iš tikrųjų sausa ir dehidratuota, kuriai trūksta drėgmės. „Sausai odai, kuriai trūksta riebalo, reikalingi maitinantys kremai. Jei žmogus neturi spuogelių, jeigu nesimato porų, greičiausiai tai bus sausa, maitinimo reikalaujanti oda. Dažniausiai tokia oda būdinga brandesnio amžiaus žmonėms“, – teigia vaistininkė.
Anot REVU klinikos gydytojos dermatovenerologės Paulinos Grušelionytės, pasibaigus šildymo sezonui, dažną kamuoja pleiskanota oda, pažeistas lipidinis barjeras, atsiradęs tempimo jausmas. „Dėl to reikėtų pasirūpinti drėkinančia ir atstatančia odos priežiūros rutina. Produktai turėtų būti praturtinti hialurono rūgštimi, keramidais, glicerinu bei raminančiais ekstraktais, pavyzdžiui, alavijo ar žaliosios arbatos ekstraktais“, – sako P. Grušelionytė.
Kovas ir balandis – antioksidantų laikas
R. Uosienė kovą ir balandį rekomenduoja prisotinti odą, pavyzdžiui, išbandyti hialurono ar kolageno kursą. Vaistininkė taip pat prieš vasarą rekomenduoja nepamiršti ir antioksidantų – seleno, cinko, vitaminų A ir E, biotino. „Rekomenduočiau iki vasaros pradžios vartoti vitaminą D, o žuvų taukus galima vartoti visus metus arba padaryti pertrauką vasaros metu“, – sako R. Uosienė.
Pasak P. Grušelionytės, pavasarį į odos priežiūros rutiną įtraukiami antioksidantai, tokie kaip vitaminas C, niacinamidas, alavijas, augaliniai ekstraktai, suteikia odai skaistumo. „Jei norisi greitesnio rezultato, puikiai tinka kosmetologinės procedūros su vitaminu C ar antioksidantais praturtintomis priemonėmis. Taip pat galima kreiptis į gydytoją dėl gintaro rūgšties injekcijų. Ši rūgštis taip pat yra stiprus antioksidantas, duodantis švytinčios odos efektą ir drėkinimą gilesniems odos sluoksniams“, – pataria gydytoja.
Apsauga nuo saulės būtina visus metus
Specialistės vienbalsiai įvardija ir pagrindinę odos priežiūros klaidą – SPF apsaugos nevartojimą arba netinkamą kremų, apsaugančių nuo saulės, vartojimą. Pasak P. Grušelionytės, pavasarį dažnai nudegame saulėje, nes SPF apsaugos nevartojame ištisus metus, o turėtume. Ultravioletiniai spinduliai pasiekia odą net per debesis, tad apsauga reikalinga ir tuomet, kai saulės nėra, lauke apsiniaukę ir lyja.
„Bet kuris vaistininkas patars naudoti kremus su SPF 50 ištisus metus – tai turėtų tapti įpročiu, – priduria R. Uosienė. – Reikia nepamiršti, kad jie apsaugo ne tik nuo saulės, bet ir nuo senėjimo, nes saulė sendina odą. Onkologinėmis ar kitomis ligomis sergantiems žmonėms rekomenduojama apsauga su didesniu, SPF 100, apsaugos filtru, padidintos pigmentacijos, jautriai ar rožinės kamuojamai odai reikalinga SPF 50 apsauga, o SPF 30 galima vartoti nebent tais atvejais, jeigu žmogus didžiąją dienos dalį praleidžia uždarose patalpose. Žemesnių filtrų net nelaikome apsauga nuo saulės.“
Dažnai būnant lauke, P. Grušelionytė pataria apsauginį kremą nuo saulės tepti kelis kartus per dieną. „Žmonėms, linkusiems į hiperpigmentaciją, gali būti rekomenduojami kremai, kurių sudėtyje yra medžiagų, veikiančių prieš pigmentaciją, pavyzdžiui, vitamino C, ferulo rūgšties, traneksamo rūgšties“, – sako gydytoja.
Atopinis dermatitas dažnai susijęs su alergijomis
Pavasarį keičiasi klimatas ir drėgmės kiekis ore, o tai gali dirginti į atopinį dermatitą linkusią odą. P. Grušelionytė pataria užtikrinti odos drėkinimą bei apsvarstyti oro drėkintuvo naudojimą namuose tais laikotarpiais, kai oro drėgmės lygis ypač žemas.
Pasak gydytojos, atopinis dermatitas dažnai gali būti susijęs su alergijomis – kadangi pavasarį pradeda žydėti augalai, galimas stipresnis alerginis atsakas: „Siekiant apsaugoti odą, reikėtų naudoti priemones, stiprinančias odos barjerą. Tą galima padaryti naudojant aliejinius kūno prausiklius, o ne paprastą dušo želė. Ir po kiekvienų maudynių reikėtų naudoti emolientus, savo sudėtyje turinčius hialiurono rūgšties, glicerino, šlapalo, keramidų, tačiau neturinčių kvapų ar dažiklių. Tai padės sustiprinti odos barjerą ir alergenų poveikis bus mažesnis.“
Mūsų rutinoje turėtų atsirasti ir kaukės bei šveitikliai
Pasak R. Uosienės, šylant orams kremų tekstūros turėtų būti lengvesnės, o į odos priežiūros rutiną verta įtraukti ir veido kaukę, kuria derėtų pasilepinti bent kartą per savaitę.
„Nepaprastai svarbu laikytis rutinos: vakare ir ryte odą turime nuplauti, tada naudoti toniką, serumą, o galiausiai – kremą. Svarbu laikytis tų pačių žingsnių. Kartais į vaistinę atėję klientai prašo rekomenduoti gerą drėkinantį kremą, nes jų turimas kremas nepridrėkina odos. Tokiais atvejais visada patariame sluoksniuoti kelias drėkinamąsias priemones“, – sako R. Uosienė.
Vaistininkė pataria į rutiną bent kartą per savaitę įtraukti ir veido šveitiklius, kurie pašalina negyvąsias odos ląsteles. Šveitiklio grūdeliai neturėtų būti labai dideli, kad nepažeistų odos barjero. Esama ir šveitiklių be grūdelių, tinkamų jautriai ir rožinę turinčiai odai.
„Svarbiausia – įsiklausyti į save ir laikytis kasdienės odos priežiūros rutinos, tų pačių žingsnių ir ritualų. Kaip tik vaistinėje šiuo metu su partneriais vykdome projektą „Mano odos DNR“, kurio tikslas – išmokti geriau pažinti savo odą, suprasti jos poreikius ir atrasti geriausius odos priežiūros sprendimus. Tad jeigu nesate tikri, ar jūsų kasdienė odos priežiūros rutina yra teisinga, jei kankina dilemos, kurių nepavyksta išspręsti, kviečiame atvykti, pasitarti su specialistais ir kartu sukurti geriausią savo odos versiją“,– teigia R. Uosienė.