Centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje šį šildymo sezoną dėl pabrangusių energetinių išteklių kilo itin ženkliai. Deja, Marijampolė šia prasme išimtimi nebuvo. Dargi priešingai, pagal šilumos kainos dydį ji įsiveržė į aukščiausių šilumos kainų dešimtuką, o balandžio mėnesį pakilo net į devintą vietą.
Jei palygintume balandžio mėnesio šilumos kainas Lietuvoje, kurios skelbiamos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos interneto svetainėje (https://www.vert.lt/Puslapiai/naujienos/2022-metai/2022-04-08/balandzio-menesio-silumos-kainu-statistika.aspx), tai pastebėtume, kad Marijampolėje ji yra 10,73 ct/kWh (su PVM) ir 22,4% viršija vidutinę centralizuotai tiekiamos šilumos kainą šalyje. Tarp antros grupės šilumos tiekėjų, kuriai priklauso UAB „Litesko“ filialas „Marijampolės šiluma“, „marijampolietiška“ šilumos kaina yra taip pat didžiausia ir viršija kitų šios grupės šilumos tiekėjų (Utenos, Mažeikių, Jonavos, Druskininkų) šilumos kainas nuo 33 iki 88 procentų.
Jei palygintume kaimyninių Marijampolės ir Alytaus apskričių savivaldybes, tai ir čia nerastume nieko džiugaus. Marijampolėje tiekiamos šilumos kaina yra tvirta regiono „lyderė“ dydžio prasme. Ji 23% didesnė negu Alytuje, 12,5% didesnė negu Vilkaviškyje ir 8% didesnė negu Kazlų Rūdoje. Visi šie miestai per keletą pastarųjų metų susigrąžino savo šilumos ūkius iš UAB „Litesko“ glėbio ir sugebėjo žymiai sumažinti tiekiamos šilumos kainą.
Tarp apskričių centruose esančių savivaldybių Marijampolė išsiskiria vėlgi aukščiausia kaina balandžio mėnesį. Nors, tiesos dėlei, reikėtų pasakyti, kad šio šildymo sezono metu buvo „lenktyniauta“ su Vilniaus šilumos tinklais, kurie neturi biokuro katilų ir yra priklausomi tik nuo gamtinių dujų. Tad, kaip ir per pastaruosius keletą metų futbole, šilumos kainų srity pastaraisias mėnesiais Sūduvos ir Lietuvos sostinės dalijosi pirmąją-antrąją vietas. Visgi ne vienas daugiabutyje gyvenantis marijampolietis turbūt mielai persikeltų į Uteną ar Tauragę, kur centralizuotai tiekiamos šilumos kaina yra beveik 2 kartus mažesnė: Utenoje – 5,88 ct/kWh, o Tauragėje – 6,47 ct/kWh. Praktikoje tai reiškia gana paprastą dalyką. Pavyzdžiui, jei Marijampolėje už 60 kv.m buto šildymą per mėnesį tenka mokėti apie 107 eurus, tai Utenoje už tokio pat ploto butą – apie 58 eurus, o Tauragėje – apie 64 eurus.
Skirtumai susidaro dėl to, kad Utenoje ir Tauragėje centralizuotą šilumą jau daugelį metų tiekia savivaldybei priklausančios įmonės (šilumos tinklai), o ne iš savivaldybės šilumos ūkį išsinuomojusios privačios bendrovės, kurioms svarbiausia – pelnas. Marijampolės šilumos ūkis iki 2015 metų buvo išnuomotas bendrovei „Litesko“, o nuomai net nepasibaigus valdančiųjų socialdemokratų balsais ji buvo pratęsta iki 2025 metų. Jei nuomos sutartis nebūtų pratęsta, marijampoliečiai jau 7 metus (nuo 2015 metų) būtų džiaugęsi kur kas mažesnėmis šilumos kainomis.
2025 metai jau visai netoli, tačiau mažesnių šilumos kainų Marjampolėje gali ir nebūti, nes iš savivaldybės taryboje daugumą turinčių socialdemokratų pasigirsta balsų, kad atėjus 2025 metams „gali neapsimokėti iš bendrovės „Litesko“ susigrąžinti savivaldybės šilumos ūkį“, t.y. gali „apsimokėti“ jo nuomą dar pratęsti. Šiuos balsus sustiprina ir akivaizdus savivaldybės vadovų nenoras pradėti ruoštis šilumos ūkio perėmimui į savivaldybės rankas pasibaigus šilumos ūkio nuomos sutarčiai, nors ne kartą TS-LKD frakcijos atstovų buvo raginami pradėti tai daryti. Jei tai pasitvirtintų, beliktų konstatuoti, kad kolegoms iš kairės „apsimoka“, kai mokesčiai už šildymą drasko Marijampolės gyventojų kišenes juos vis labiau skurdindami. Tokiu atveju šilumos kainų pasiutpolkė Marijampolėje tęstųsi dar ilgą laiką.
Kadangi artėja šv. Velykų šventė, užbaigti šį straipsnį norėtųsi gera žinia. Kovo mėnesio šilumos sąskaitas gyventojams Seimo sprendimu sumažins valstybės kompensuojamas PVM tarifas už sausio, vasario ir kovo mėnesį. Dėl šios priežasties priklausomai nuo savivaldybės jos bus mažesnės 20-30%. Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidento Valdo Lukoševičiaus teigimu, „Šių metų sąskaitos už kovą bus labai įdomios. Jos bus labai mažos visur, taip pat ir Vilniuje, nes valstybė vartotojams padovanojo PVM kompensaciją. <…> Sausio, vasario ir kovo kompensacija bus išminusuota iš šildymo sąskaitų ir jos bus gerokai mažesnės. Tai bus tam tikra Velykinė dovana šilumos vartotojams“ (https://www.delfi.lt/verslas/energetika/kovo-silumos-saskaitos-turetu-nustebinti-pvm-kompensacija-pritaikys-iskart-uz-3-menesius.d?id=89909625).
Kęstutis Traškevičius
Marijampolės savivaldybės tarybos TS – LKD frakcijos narys