Socialinis darbas – profesinė veikla, kurios tikslas padėti socialinio funkcionavimo sunkumų turintiems asmenims, grupėms ir bendruomenėms pagerinti santykius su visuomene. Socialinis darbas reikalauja tam tikros žmogaus brandos ir suvokimo apie žmones, su kuriais jam teks susitikti. Todėl svarbu ne tik mokėti pažinti kitą, bet ir įsiklausyti į save patį, įvardinti savo vertybes ir tikslus, atpažinti savo reakcijas atsidūrus įvairiose situacijose, mokėti kontroliuoti savo emocijas ir jausmus. Socialinis darbuotojas ir jo klientas tampa tarsi keleiviais, kurie kartu keliauja gyvenimo keliu: tik vienas lydi, o kitas – seka iš paskos.
Asociacija „Jaunimas YRA“ kalbino Ievą Kaupaitę, kuri dirba socialinį darbą Jaunuolių dienos centre, įsikūrusiame Panevėžyje. Buvo norima išsiaiškinti, kas paskatino jauną merginą dirbti tokį darbą ir su kokiais iššūkiais jai tenka susidurti.
Ieva Jaunuolių dienos centre įsidarbino ten atlikusi praktiką ir susipažinusi su ten esančia aplinka. „Visada norėjau dirbti darbą, kuriame reikėtų daug bendrauti su žmonėmis“ – tvirtina Ieva. Socialinio darbuotojo profesija labai plati, nes galima dirbi tiek su žmonėmis, kurie turi protinių negalių, tiek su rizikos šeimomis ar seneliais. Socialinį darbą dirbantis asmuo turi suvokti savo vaidmenį, atsakomybę, sunkumus, su kuriais tenka susidurti. Todėl svarbu pasirinkti sau labiausiai patinkančią sritį.
Jaunuolių dienos centre Ieva dirba su proto negalią turinčiais žmonėmis ir jau skaičiuoja trečius darbo šioje srityje metus. Mergina neslepia ir iškilusių abejonių dėl šios srities pasirinkimo. Prieš studijas Ieva su proto negalia buvo susidūrusi mažai, galbūt kažkiek jautė gailestį ir nežinojimą, kaip bendrauti ir elgtis su proto negalią turinčiais žmonėmis. Tačiau su jais susipažinus, mergina juos pradėjo pažinti ir suprato, kad jei į juos žiūrės „kaip į žmones, kuriems visada reikia pagalbos, tai nei ji, nei jie tobulės.“
Paklausus Ievos, ar tokio pobūdžio darbas turėtų būti pajaustas, mergina nedvejodama atsako, jog tai yra pajaučiama ir dirbdama Jaunuolių dienos centre jaučiasi puikiai, čia gali realizuoti save. Ieva pabrėžia, jog šiame darbe yra itin svarbus atsidavimas, nuoširdumas ir empatija. O kitiems pataria, jog reikia „nebijoti pajusti savęs socialiniame darbe“.
Profesijos pasirinkimas dažnai tampa sudėtingu sprendimu jaunimui. Ievos istorija parodo, kad studijų metu atliekama praktika gali padėti pasirinkti savo karjeros kelią. Svarbu nebijoti išbandyti save įvairiose veiklos srityse, nes tai gali padėti pažinti ir atrasti save.
Apie tai, kas paskatino Ievą dirbti socialinį darbą, su kokiais iššūkiais susiduria, koks yra tarpusavio supratimo receptas ir dar daugiau, galite išgirsti interviu:
Šis interviu yra projekto „I‘m possible“ dalis. Jis dalinai finansuojamas Europos solidarumo korpuso programos.
Asociacija „Jaunimas YRA“