Daugiau ne kas penktas šalies gyventojas dėl per šventes išaugusių išlaidų pasiskolina pinigų – tai daryti skatina visuomenės spaudimas šventiniu laikotarpiu išleisti daugiau, nei leidžia kišenė. Finansų ekspertai teigia, kad žiemos šventes sutikti galima kukliau, tačiau ne mažiau smagiai ir nekeliant sau milžiniško finansinio streso.
Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ užsakymu atlikta visuomenės apklausa apie šalies gyventojų šventinių išlaidų planavimo įpročius ir jų įtaką finansiniam stabilumui parodė, kad didelė dalis žmonių per šventes jaučia visuomenės spaudimą išlaidauti – taip teigė net 27 proc. respondentų.
Šis visuomenės spaudimas gali paskatinti priimti nepamatuotus finansinius sprendimus. 22 proc. apklaustųjų nurodė, kad bent kartais šventinio laikotarpio išlaidos juos priverčia skolintis arba pasinaudoti kreditu.
„Šventės neturėtų tapti finansinių rūpesčių šaltiniu. Vis dėlto mūsų užsakytas tyrimas parodė, kad šventinės išlaidos daro įtaką gyventojų finansiniam stabilumui sausio mėnesį – taip teigusių buvo net 55 proc. Visuomenės spaudimas išleisti daugiau tikrai egzistuoja, tačiau svarbu prisiminti, kad tikroji švenčių esmė – ne išlaidos, o laikas, praleistas su artimaisiais. Atsakingas išlaidų planavimas leidžia sutikti šventes be streso ir išlaikyti finansinį stabilumą net sausio mėnesį, kurio daugelis dėl gerokai suplonėjusių piniginių taip bijome”, – sako Neringa Žemaitė, „Credit24“ rinkodaros vadovė.
Jos teigimu, šventėms pasiruošti galima ir pernelyg daug neišleidžiant – svarbu laikytis kelių naudingų patarimų ir elementarių finansinio raštingumo taisyklių, tokių kaip išankstinis biudžeto planavimas, pirkinių sąrašo sudarymas bei impulsinių pirkinių vengimas.
Nesiruoškite paskutinę dieną
Bendrovės užsakymų atliktas tyrimas taip pat parodė, kad 44 proc. apklaustųjų šventinį biudžetą planuoja. Tiesa, visuomet sąžiningai tai daro tik 17 proc. gyventojų, kartais – 27 proc.
N. Žemaitė teigia, kad biudžeto planavimas yra pirmas ir pats svarbiausias dalykas, padedantis išvengti finansinių rūpesčių švenčių laikotarpiu. Anot jos, aiškus išlaidų planas leidžia ne tik sumažinti nereikalingas išlaidas, bet ir užtikrina, kad šventės nevirstu nuolatiniu finansiniu stresu.
„Vienas svarbiausių finansinių patarimų ruošiantis žiemos šventėms – pradėti pasiruošimą iš anksto. Kai viską atidėliojame iki paskutinės minutės, dažnai tenka rinktis iš brangiausių arba nereikalingų prekių. Pavyzdžiui, dovanos, kurios pirktos paskubomis, gali būti ne tik brangesnės, bet ir mažiau apgalvotos. Be to, vėlyvas pasiruošimas kelia papildomą stresą, kuris neretai lemia neapgalvotus pirkinius, kurių šiaip jau nebūtume įsigiję“, – teigia bendrovės atstovė.
Ji pataria šventėms susidaryti paprastą ir aiškų biudžetą, kuris apimtų visas planuojamas išlaidas. Pirmiausia svarbu nuspręsti, kokią maksimalią sumą galite skirti šventėms, neperžengdami savo finansinių galimybių. Tada šią sumą reikėtų padalyti į pagrindines kategorijas: maistui, dovanoms, dekoracijoms, drabužiams ir pramogoms. Biudžetą patartina sudaryti kuo anksčiau, kad būtų laiko ieškoti geriausių pasiūlymų, pasinaudoti nuolaidomis ar suplanuoti tam tikras išlaidas į priekį. Toks išlaidų planavimas padeda išvengti impulsyvių pirkinių ir užtikrina, kad nė viena kategorija neviršys nustatytų ribų.
„Visiškai tikėtina, kad sudarinėjant biudžetą iš pradžių pasirodys, jos pinigų viskam nepakaks. Tai visiškai normalu – vadinasi, kažko galbūt reikia atsisakyti, kažkam išleisti mažiau, perdėlioti savo prioritetus. Tačiau turėdami biudžetą visuomet patys valdysite situaciją, o ne šventiniai reikalai valdys jus ir jūsų piniginę“, – pataria N. Žemaitė.
Nieko nekainuojančios pramogos
Naujųjų metų šventė nebūtinai turi būti prabangi, kad būtų įsimintina. Vienas geriausių būdų sutaupyti ir kartu smagiai praleisti laiką – suneštiniai vakarėliai.
„Be abejo, jei nekalbėsime apie šventimą užsienyje, ėjimą į restoraną ar specialius šventinius renginius, brangiausiai kainuos sukviesti svečius į namus. Vien maistas, gėrimai, dekoracijos ir įvairiausi šventiniai niekučiai atsieis nemenką sumą. Geriausia organizuoti suneštinį vakarėlį, kai kiekvienas svečias griežtai susitarus pagamina kokį nors vieną patiekalą ar užkandį. Taip visiems bus žymiai pigiau ir dar smagiau“, – pataria pašnekovė.
Jei norite šventę paversti aktyviu ir nepamirštamu nuotykiu, apsvarstykite galimybę surengti Naujųjų metų žygį su draugais ar šeima. Į žygį pasiimkite termosą su karšta arbata, užkandžių ir šiltai apsirenkite – gamtoje praleista naktis paliks neišdildomų įspūdžių.
Anot N. Žemaitės, tokios veiklos ne tik kainuoja mažiau nei restoranų ar klubų renginiai, bet ir suteikia unikalumo, kurio dažnai trūksta tradicinėms šventėms.
Prieš skolindamiesi gerai pagalvokite
Tyrimas parodė, kad finansinis spaudimas iš aplinkos ar noras atitikti tam tikrus standartus gali priversti išleisti daugiau, nei leidžia realios galimybės. Tačiau skolinimasis šventėms yra rizikingas sprendimas ir jį priimti reiktų tik labai gerai viską pasvėrus.
„Šventinės išlaidos turėtų būti planuojamos pagal realias galimybes, o ne aplinkos spaudimą ar norą pasirodyti. Po švenčių daugelio mūsų sąskaitos ir taip būna gerokai ištuštintos, tad paskolos grąžinimas tik sukels papildomo streso. Verčiau planuoti šventines išlaidas pagal savo galimybes, kad šventės nepaliktų nemalonių pasekmių ateityje. Jei vis dėlto nusprendžiate šiek tiek pasiskolinti, būkite tikri, kad tai nesukels finansinių rūpesčių, nesutrukdys pasiekti kitų tikslų, o paskolą galėsite greitai grąžinti”, – dėsto N. Žemaitė.
Nereikia pamiršti, kad grąžinant paskolą tenka sumokėti ne tik pagrindinę skolą, bet ir palūkanas, o tai reiškia, kad šventinėms išlaidoms galiausiai išleidžiama daugiau, nei buvo planuota.
Pašnekovė priduria, kad skolinimasis neturėtų tapti įpročiu, kai kiekvienais metais sukuriamas finansinis užburtas ratas – šventės tampa laikotarpiu, kuris vietoj džiaugsmo atneša dar didesnį stresą.