Įvyko Sūduvos pramonės ir verslo asociacijos bei Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų (toliau – Kauno PPA) Marijampolės filialo rengtas verslininkų susitikimas. Jame buvo siekiama didinti verslo bendradarbiavimą bei verslininkus supažindinti su verslo finansavimo priemonėmis bei ES paramos kvietimais.
Susitikimą pradėjo Kauno PPA Marijampolės filialo direktorė Kristina Grigė. Rūmų atstovė susirinkusius išsamiai supažindino su Kauno PPA veikla.
Kauno PPA šiuo metu veikia net 13-oje Lietuvos savivaldybių ir vienija virš 700 narių. Po organizacijos stogu taip pat veikia ir 10 įvairaus pobūdžio klubų.
K. Grigė atskleidė, kad Kauno PPA tikslas yra bendradarbiauti su įmonėmis, rengti ,,kontaktų rytus“.
Be to, vykdomi įvairaus žanro seminarai – nuo buhalterijos iki vadovavimo mokymų, rengiami susitikimai su valdžios atstovais.
Organizacija vykdo verslo misijas, dalyvauja parodose bei vykdo jų finansavimą verslininkams, palengvinant pastarųjų išlaidas.
Asociacijoje – reikšmingi pokyčiai
Sekantis savo žodį tarė Sūduvos pramonės ir verslo asociacijos prezidentas Vaidas Šalaševičius.
Kalbos pradžioje, SPIVA prezidentas priminė, jog organizacija neseniai pakeitė pavadinimą bei įstojo į Pramoninkų konfederaciją, kas atveria dar didesnes galimybes būti matomiems ir išgirstiems nacionaliniu lygiu.
Veiklą su smulkiaisiais ir vidutiniais verslais vykdanti asociacija šiais metais jau surengė susitikimus su Šaulių sąjunga, Seimo nariu bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Laurynu Kasčiūnu, finansų analitiku Mariumi Dubnikovu, bei aktyviai prisidėjo prie paramos Ukrainai.
Šiuo metu SPIVA vienija 36 narius, tačiau artimiausiu metu narių gretas siekiama išauginti bent iki 40-imties.
Pasikeitimai palietė ne tik Asociacijos pavadinimą, bet ir valdymo organus: išrinkta nauja Valdyba, su 9 nariais joje, o prie asociacijos veiklos itin daug prisidėjo UAB ,,Mantinga“ įkūrėjas Klemencas Agentas.
Anot SPIVA prezidento V. Šalaševičiaus, kaip ir Kauno PPA, taip ir SPIVA tikslai yra panašūs – bendrystė su mokslu, verslo įvaizdžio gerinimas, sąžiningas konkuravimas ir partnerystė.
Paramos įsisavinimas Marijampolės apskrityje – menkas
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos viceministro Vinco Jurgučio pristatė ES paramos galimybes verslui.
Anot viceministro, 2014-2020 m. ES fondų investicijos Marijampolės apskrityje sudarė vos 15 mln. eurų (1,2 proc. visų ES investicijų šalyje), tad pasitempti tikrai yra kur.
Viceministras mano, kad tokia situacija susidarė dėl Marijampolės apskrities verslo struktūros – čia mažai pramonės bei didelių įmonių.
V. Jurgutis supažindino asociacijos narius su galimybėmis gauti valstybės paramos pagalbos paketus, elektros energijos kainų augimo kompensaciniais modeliais, planuojamais kvietimais energetinio efektyvumo didinimo ir AEI srityse, kitais pagalbos verslui būdais.
Politikas ragina nebijoti dalyvauti viešųjų pirkimų sistemoje, nes būtent per čia yra nuperkama pirkimų už 6 mlrd. eurų kasmet, tad tai puiki galimybė plėsti savo verslą ir jį parodyti, tačiau svarbiausia – būti inovatyviems.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija taip pat pristatė naują interneto svetainę esinvesticijos.lt, kurioje randami visų ministerijų pusmečio kvietimai verslui.
Švietimo įstaigose – finansinio raštingumo pamokos
Susirinkusius dalyvius labiausiai ,,uždegė” UAB ,,Mantinga“ įkūrėjas Klemencas Agentas.
Didelę patirtį versle turintis verslininkas pasisakymą pradėjo simboliniu, tačiau reikšmingu pastebėjimu – susirinkimas klube ,,Tonas“ diktuoja toną verslui nesustoti, nebijoti užsiduoti sau rūpimus klausimus.
Verslininkas pabrėžė, kad SPIVA pareiga yra padėti mažiesiems verslams įsisavinti lėšas bei apjungti visus Sūduvos krašto verslininkus, nepaisant verslo dydžio.
K. Agento manymu, versle negali būti hierarchijos – visi turi būti lygiaverčiai partneriai.
Tačiau tam pasiekti, būtinas glaudesnis bendradarbiavimas su Kauno PPA bei vietos savivalda, kuriai susitikime atstovavęs Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, pažadėjo, kad savivaldybė visada yra pasirengusi bendradarbiauti ir padėti visomis išgalėmis.
Pagrindiniu Sūduvos pramonės ir verslo asociacijos valdybos pirmininko kalbos akcentu tapo pristatytas ,,Junior Achievement“ projektas.
Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau nei šimtą metų gyvuojanti organizacija vykdo finansinio raštingumo mokymo programas jaunimui švietimo įstaigose.
Pirmininkas neabejoja, kad programos tikslas yra per vertybes išmokyti būti sėkmingu verslu ir gyvenime.
K. Agentas teigė, kad, deja, bet Lietuvos švietimo sistema susiduria su didelėmis problemomis, nes vaikai ir jaunimas nėra mokinami finansinio raštingumo, tai nėra įtraukta į jokias mokymo programas.
Verslininko iniciatyva ir Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigoms pritarus, jau kitąmet 1-12 klasės mokiniai bei priešmokyklinukai bus pradėti mokyti finansinio raštingumo – nuo susipažinimo su pinigais, jų reikšme iki verslo įkūrimo pagrindų, ekonomikos ar investavimo.
Tokia iniciatyva – iššūkis: tai bus pirmasis regionas Lietuvoje išbandantis tokią programą. Be to, programos įgyvendinimas kainuoja nemažus pinigus, reikia parengti mokytojus, pačią mokymo sistemą.
Visgi, SPIVA valdybos pirmininko teigimu, verslas negali būti savanaudis, o privalo prisidėti, kad verslių žmonių būtų kuo daugiau. O viso to pradžia turi tapti mūsų visų vaikų ar anūkų mokymas.
Susirinkimo pabaigoje, savo žodį ir Užimtumo tarnybos Jaunimo darbo centro Marijampolės skyriaus vedėja Loreta Barkauskienė.
Vedėja pritarė mintims, kad būtina ir privaloma nebijoti įveiklinti jaunimą, jį auginti, nes, deja, bet dažnai susiduriama su verslo baimėmis priimti jaunus, patirties neturinčius žmones dirbti, o Užimtumo tarnyba yra pasiruošusi savo darbais prisidėti prie finansinio raštingumo programos vystymo.
Susirinkimui baigiantis SPIVA prezidentas Vaidas Šalaševičius dėkojo susirinkusiems dalyviams už dalyvavimą, kvietė toliau bendradarbiauti ir prisidėti prie jaunimo verslumo skatinimo.