Uolūs Suvalkijos ūkininkai stengėsi laiku sudoroti šiųmetį derlių ir pasirūpinti kitų metų pasėliais. Deja, tie kurie suskubo kuo anksčiau pasėti žieminius rapsus, kiek apsigavo, mat ilgas ir šiltas ruduo paskatino augalus sparčiai vegetuoti. Žemdirbiai nerimauja, kad pernelyg suvešėję rapsai gali nukentėti nuo žiemos speigų ir subrandinti menkesnį derlių. Todėl kai kas griebėsi cheminėmis priemonėmis stabdyti rapsų augimą, kai kas džiaugiasi, kad šiemet vėliau rapsus pasėjo, o kai kas viską paliko spręsti gamtai ir lauks pavasario, kuomet taps aišku, kaip rapsams pavyko peržiemoti.
Pasak Ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriaus vadovo ir Žemės ūkio rūmų atstovo, patyrusio agronomo Sigučio Jundulo, viskas priklauso nuo gaspadoriaus, nuo jo požiūrio į sėjos datą, pasėlių priežiūrą. „Yra priemonės, kurios neleidžia augalams peraugti, fungicidai stabdantys augimą, tad jei laiku to ūkininkai nepanaudoja, iškyla problemų“, – komentuodamas šio rudens rapsų auginimo ypatumus aiškino S. Jundulas.
Agronomas tikina, jog tai mitas, kad šį rudenį pražydo žieminiai rapsai – Suvalkijos laukuose to tikrai nėra. „Jei matot geltonuojančius laukus, tai dažniausiai yra sužydėjusios piktžolės: garstukai arba dirvinis ridikas, gal dar dirvinė čižutė. Na, gali nebent žydėti kai kuriuose laukuose prieš tris – keturis metus augusių rapsų pabiros. Sėklos, nubirusios kažkada į dirvą, išsilaiko ir, susidarius palankioms sąlygoms, sugalvoja sudygti. Tad pavieniais atvejais gal kai kur ir šios užsibuvėlės ir pražydo. Bendras rapsų vaizdas Suvalkijos laukuose nėra blogas, bet daug kur jie yra ant peraugimo ribos, lapai suvešėję gan dideli. Šie lapai per žiemą tikrai neišliks, bet tai nieko baisaus, svarbiausia, kad nežūtų augimo kūgelis, kuris kol kas yra normalaus aukščio, neištįsęs. Pavasarį rapsai atsiaugins naujus lapus ir, tikėkimės, viskas turėtų būti gerai“, – optimistiškai svarstė S. Jundulas.
Paklaustas apie optimaliausią laiką rapsams sėti agronomas tikina, kad šio atsakymo ieško mokslininkai, vyksta tyrimai žemės ūkio universitete, Dotnuvos žemdirbystės institute. „Pirmas bandymas sėti būna rugpjūčio 10 d., o paskutinis – rugsėjo 10 dieną. Pagal dabartines klimato atšilimo sąlygas, ankstyva sėjos data yra nerekomenduojama, net gi beprasmiška. Anksčiau būdavo geriausia rapsus pasėti nuo rugpjūčio 15 iki rugpjūčio 25 dienos. Tačiau reikia atsižvelgti į priešsėlį, posėlį, dirvos dirbimo būdą. Mano nuomone, žieminius rapsus vis tik reikėtų pasėti iki rugsėjo 1 dienos. Vėliau pasėti gerai auga tik tuomet, jei yra palankus ruduo, na toks kaip šis – ispaniškas. Šiemet kas anksčiau pasisėjo rapsus nelaimėjo, nes šie dabar atsidūrė ant peraugimo ribos. Kai kurie ūkininkai du, tris kartus jau purškė rapsus fungicidais, kurie pasėjo juos nuo rugpjūčio 5 iki 10 dienos. Mokslininkai tikrai nerekomenduoja taip anksti sėti, nes paskui reikia sunaudoti daug cheminių priemonių, tai pareikalauja nemažų išlaidų, kad būtų sustabdytas jų augimas. Tie, kas nenaudojo specialių augimą stabdančių priemonių, gali tikėtis, kad prasidėję šalčiai natūraliai pristabdys augalų vegetaciją“, – aiškino patyręs agronomas.
Anot S. Jundulo, šiomis dienomis nedidelis šaltukas – tikras išsigelbėjimas rapsų augintojams. Gerai ir tiems, kurie nėra nusipurškę pabirų, nes javuose yra pridygę žirnių, pupų, linų ir t.t., juos irgi pagaliau nušaldys ir šie netrukdys kviečiams žiemai pasiruošti.
„Visiems žiemkenčiams yra labai geras pagrindas, kai šiek tiek pašąla, o po to užsninga ir sniego patalas laikosi visą žiemą. Tai idealus atvejis, bet paskutiniais metais to nebūna. Todėl žemdirbiams visada rekomenduoju apdrausti pasėlius, nes visada yra tam tikra rizika. Kai žemdirbiai moja ranka ir sako, kad žiemos gal ir nebus, jiems atsakau, kad geriau kad ji būtų, nes po geros žiemos, normaliai peržiemoję pasėliai duoda gerą derlių“, – tikino žemės ūkio specialistas S. Jundulas.
Milda Kudirkaitė
Nuotraukose
Ūkininkų sąjungos Marijampolės sk. vadovas ir ŽŪR atstovas S. Jundulas žemdirbiams rekomenduoja neskubėti su žieminių rapsų sėja, nes vis dažniau dėl to iškyla papildomų rūpesčių.
Rudenį sužydėję garstukai daug ką suklaidino – iš tolo jie primena žydinčius rapsus.