Vakar, Marijampolės Šaulių sąjungos Suvalkijos rinktinės 403 Marijampolės kuopos patalpose įvyko Regionų verslo plėtros asociacijos (RVPA) ir Pramoninkų konfederacijos narių susirinkimas.
Susirinkime diskutuota šiuo metu itin aktualia tema – ,,Šiandienos karo situacija Ukrainoje, jo perspektyvos ir įtakos verslo aplinkai, tos dienos situacija Lietuvos nacionalinio saugumo klausimais bei paramos ir komunikacijos galimybės”.
Susitikimo pradžioje žodį tarė RVPA prezidentas Vaidas Šalaševičius.
Prezidentas pasidžiaugė, jog atsitraukiantis koronavirusas, leidžia vėl efektyviau bendradarbiauti bei surengti daugiau susirinkimų, tačiau atsipalaiduoti neleidžia kita grėsmė – karas Ukrainoje.
Paskatintas baisių įvykių, V. Šalaševičius pabrėžė, jog būtinas kiekvieno iš mūsų pasiryžimas esant reikalui gintis ir būti tam pasiruošus, ką pats RVPA prezidentas parodė savo pavyzdžiu – neseniai įstojo į Šaulių sąjungos narių gretas.
Po trumpos V. Šalaševičiaus kalbos, sekė Suvalkijos šaulių (Marijampolės apskr.) 4-osios rinktinės vado, gynybos eksperto Dr. Egidijaus Papečkio žodis.
Joje, susirinkusieji buvo supažindinti su Lietuvos Šaulių sąjungos (LŠS) istorija, kuri skaičiuoja jau 103-uosius metus, o ją įkūrė Vladas Putvinskis.
LŠŠ aktyviai veikė tarpukario metu, o veikla siekė ne tik karinį rengimą, bet ir kultūrą ar net sportą, o 1939 m. jos narių skaičius siekė net 62000.
Deja, jau po metų sovietams opukavus Lietuvą, Šaulių sąjungą buvo uždrausta, o atkūrimas įvyko tik 1989 m..
Didesnio vyriausybės dėmesio sulaukta tik nuo 2000 m., kai šalies Vyriausybė pradėjo remti jaunųjų šaulių gydymą ir vasaros stovyklas.
Dr. Egidijus Papečkis pabrėžė, jog Šaulių sąjunga yra nepolitinė organizacija, o ją šiuo metu vienija apie 15000 narių, kurių gretos, karo Ukrainoje akivaizdoje, kasdien tik didėja.
Kalbos pabaigoje, rinktinės vadas akcentavo, jog Šaulių sąjunga yra vienas iš kertinių šalies saugumo elemetų, ką įrodė efektyviai padėdami Migrantų krizės akivaizdoje.
Po E. Papečkio kalbos, sekė Lietuvos Respublikos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Dr. Lauryno Kasčiūno įžvalgos apie karą Ukrainoje ir tolesnę jo eigą.
Anot L. Kasčiūno, dar praėjusių metų spalio mėnesį JAV žvalgyba perspėjo Ukrainą, dėl galimos Rusijos invazijos į šalį, tačiau tuo nebuvo patikėta.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas pabrėžė, jog akivaizdu, kad Rusija nesitikėjo tokio ukrainiečių pasipriešinimo ir organizuotumo, žinant tai, kad jau net 90 proc. Rusijos sausumos pajėgų kariauja Ukrainoje.
Prognozuodamas tolesnę karo eigą, politikas mano, kad sankcijos karo nesustabdys, nes visas jų pajėgumas pasijus tik per porą metų. Tačiau čia svarbus Rusijos elito vaidmuo, nes naivu tikėtis galimo visuomenės sukilimo.
Nors pastarosiomis dienomis girdėti teigiamų niuansų iš Ukrainos-Rusijos derybų, Seimo narys tvirtina, kad derybos bus sunkios, o Ukrainai atsiimti visas užimtas teritorijas šiuo metu beveik neįmanoma.
L. Kasčiūnas sukritikavo Vakarų valstybių ankstesnį požiūrį į Rusiją – anot NSGK pirmininko dar 2014 m. Rusijai pradėjus pirmuosius karo veiksmus Ukrainoje, turėjo būti pritaikytos dabartinio lygio sankcijos agresorei, bei suteikta karinė parama Ukrainai.
Politikas įsitikinęs, jog Vakarai per ilgai leidosi manipuliuojami Rusijos grasinimų biologiniu ar branduoliniu ginklu, kas ir privedė prie dabartinės situacijos.
Situaciją sunkina ir tai, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra įsitikinęs Rusijos išsilaisvinimo idėja ir civilizacine karo Ukrainoje misija.
Visgi, tiek NSGK pirmininkas L. Kasčiūnas, tiek Suvalkijos šaulių (Marijampolės apskr.) 4-osios rinktinės vadas, gynybos ekspertas Egidijus Papečkis ramina dėl galimos Rusijos invazijos į Lietuvą.
Rusijos pajėgos yra įstrigusios Ukrainoje, patyrusios ženklių nuostolių, technika pakankamai sena, o kariai prastai motyvuoti, prastas komunikacijos lygis..
Tuo tarpu Lietuva ženkliai padidino išlaidas šalies gynybai, turi modernios karinės technikos, o svarbiausia, yra NATO narė, kas garantuoja šalies saugumą.
NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas akcentavo NATO būtinumą periti prie priešakinės gynybos, kad Rusijai ir jos partnerei Baltarusijai, kuri aktyviai dalyvauja kare Ukrainoje (iš Baltarusijos į Ukrainą paleidžiama 60 proc. visų kare panaudotų raketų) būtų aiškiai parodyta raudona linija, už kurios pastarųjų sulauktų milžiniškas pasipriešinimas.
Abu ekspertai akcentavo, jog yra parengti visi nacionalinio saugumo planai, aktyviai vykdomos pratybos, o dideliu saugumo garantu yra JAV žvalgybos pajėgumai. Tiesa, dr. L. Kasčiūno manymu, šalyje būtina plėsti aktyvaus rezervo plėtojimą, tačiau tam dar turime pakankamai laiko pasiruošti – politikas tikina, kad dabartiniai nuostoliai ir sankcijos Rusijai neleis atsigauti bent 3-5 metus.
Renginio pabaigoje savo įmonės patirtimis Ukrainoje pasidalino UAB ,,Mantinga” gen. direktorius Mantas Agentas, papasakojęs apie pagalbą įmonės darbuotojams ukrainiečiams, apie užstrigusių maisto siuntų išdalinimą Ukrainos kariams bei tolimesnės veiklos šioje šalyje perspektyvas.
Jis savo kalboje, supažindino su išsūkiais tenkančiais įmonei šiuo metu bei teikiamą visokeriopą įmonės pagalbą Ukrainai.
Jurgis Švedas