Paskutinį pusmetį Lietuvos vaikai išgyvena nepaprastą laikotarpį – ilgą laiką pamokos vyko nuotoliniu būdu, nauji mokslo metai prasidėjo neįprastai – vieni vaikai eina į mokyklą, kiti mokosi nuotoliniu būdu, treti susiduria su privaloma saviizoliacija. Tai kelia didelį nerimą ir įtampą ne tik dėl mokymosi rezultatų, bet ir dėl santykių, popamokinės veiklos, laisvalaikio galimybių. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai primena, kad emocinius sunkumus patiriantiems vaikams būtinas tėvų dėmesys, rūpestis, o neretai ir profesionali pagalba. Tyliai kenčiantys vaikai gali palūžti ir net ryžtis suicidiniams veiksmams.
Tarnybos psichologai ragina tėvus nepalikti vaikų vienų su savo mintimis ir išgyvenimais, bendrauti, domėtis jų savijauta. Medikai ypatingai ragina atkreipti dėmesį į pakitusį vaikų elgesį – jis gali rodyti, jog vaikas patiria įtampą, nerimą, galbūt, net prasidedančią depresiją ir jam būtina pagalba.
„Tėvai turėtų atkreipti dėmesį, jeigu vaikas buvo pakankamai aktyvus, gerai mokėsi, lankė būrelius, bet staiga pradėjo izoliuotis, atsirado bendravimo sunkumų, nebenori lankyti būrelių, suprastėjo mokslo rezultatai ar netgi pradėjo praleisti pamokas, pasireiškė miego sutrikimai“, – sako gydytoja vaikų psichiatrė Vida Nemcienė.
Pasak gydytojos, prasta savijauta, sunkūs išgyvenimai apie kuriuos vaikas bijo, jaučia gėdą ar neturi kam papasakoti gali lemti ir suicidinių minčių atsiradimą. Norint padėti tokių minčių slegiamam vaikui, svarbu laiku atpažinti ir galimos depresijos požymius. Nors sakoma, kad vaikas depresija gali susirgti, bet kokiame amžiuje, tačiau dažniausiai ji diagnozuojama paauglystėje. Pagrindiniai depresijos požymiai yra: nuotaikos, jėgų nebuvimas, apatija, pasyvumas, interesų, pomėgių praradimas, savęs nuvertinimas, vidinės tuštumos jausmas, miego sutrikimai. Depresija, ypač berniukams, gali pasireikti pykčiu, agresija, gali imti svaigintis. Sergant depresija neretai išsakomos suicidinės mintys.
„Jeigu planuojama, kaip nusižudyti, gal net turimos tam priemonės – tai yra rimta grėsmė. Neapsigaukite ir negalvokite, kad paauglys jus tik gąsdina, pagalba jam turi būti teikiama nedelsiant. Negalime būti abejingais ir nereaguoti tada, kai paauglys parašo atsisveikinimo raštelį, piešia su mirtim susijusius piešinius, rašo žinutes draugams apie pasitraukimą ar išėjimą, tampa dar liūdnesnis ar sunerimęs. Tai yra labai rimtas signalas, kad vaikui reikalinga pagalba. Paauglio sunkius išgyvenimus, depresiją gali išduoti ir savižalos apraiškos. Domėkitės savo vaikais, stebėkite jų nuotaikas, išklausykite būgštavimus ypatingai šiuo laikotarpiu“, – pabrėžė gydytoja V. Nemcienė.
Suicidinius ketinimus gali rodyti tam tikri įspėjamieji ženklai, pasireiškiantys per asmens jausmus, mintis bei elgesį:
Vaiko teisių gynėjai patiems vaikams, jaunimui primena, kad yra ne viena pagalbos linija, į kurią galima kreiptis telefonu, elektroniniu paštu. Jose dirbantys konsultantai visiškai anonimiškai suteiks visą reikalingą informaciją, patars, išklausys ir pateiks pasiūlymų, kaip spręsti jus užklupusias problemas, kur tiksliai ieškoti pagalbos. Konsultuojantys darbuotojai gali padėti įveikti liūdesį, skausmą, bejėgiškumo jausmą. Tereikia ryžtis kreiptis ir priimti pagalbą.
Pagalbos vaikams linija: 116 111; pagalbavaikams.lt
Darbo laikas: I-V 11-19 val.
Pagalbos vaikams linija konsultuoja vaikus ir suaugusiuosius, kurie kreipiasi dėl vaikų, temomis:
- smurtas (psichologinis, fizinis, seksualinis, nepriežiūra) prieš vaikus ir jų gyvenamojoje aplinkoje;
- tėvų skyrybų klausimai;
- ilgalaikės patyčios;
(žodinės, fizinės) ir kiti smurto atvejai ugdymo įstaigose;
- vaiko suicido rizika, pagalbos poreikis;
- priklausomybės;
(vaiko, jo atstovų pagal įstatymą);
- paauglių galimas nėštumas;
- nepilnamečių elgetavimas, pabėgimas iš namų, valkatavimas;
- prekyba vaikais;
- vaikų nusikalstamumas.
Vaikų linija – 116 111; vaikulinija.lt
Darbo laikas: I-VII 11-23 val.
- sunkumų išgyvenimas;
- nesutarimais su draugais, tėvais, mokytojais;
- prievartos, patyčių patyrimas;
- vienišumo jausmas, noras su kuo nors pasitarti;
- suicido rizika, pagalbos poreikis.
Jaunimo linija – 8 800 28888; jaunimolinija.lt
Darbo laikas: I-VII visą parą
- rūpesčių, sunkumų, iššūkių išgyvenimas;
- jausmų aptarimas;
- bendravimo su tėvais problemos;
- vaiko ar jo atstovų pagal įstatymą priklausomybės;
- suicido rizika, pagalbos poreikis.
Tėvų linija – 8 800 90012; tevulinija.lt
Darbo laikas: I-V 11-13 val. ir 17-21 val.
- vaikų auginimas, auklėjimas;
- vaikų elgesio sunkumai;
- bendravimo su vaikais problemos, kylančios įvairaus amžiaus tarpsniais;
- nusiraminimas, emocijų valdymas.
Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos informacija