Lietuva – ne tik lietaus kraštas, bet ir vėjų, todėl daugelis, išgirdęs ausies uždegimo diagnozę, mano, kad juos „perpūtė“ ir griebiasi įvairiausių savigydos būdų. Tačiau sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad vėjas čia niekuo dėtas – dažniausia ausies uždegimo priežastis yra netinkamai gydyta sloga.
„Viena iš peršalimo ligų komplikacijų – ausies uždegimas (otitas). Dažnai pacientai teigia, kad susirgo ausies uždegimu, nes „ausį perpūtė“, nes buvo be kepurės ir panašiai. Tačiau iš tiesų tai dažniausiai yra netinkamai gydytos slogos pasekmė, nes uždegimą sukelia peršalimo ligų sukėlėjai – virusai ir bakterijos, kurie iš nosiaryklės patenka į ausį“, – atkreipia dėmesį „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Šnirpūnienė.
Nors ausies uždegimu dažniau serga vaikai, ši komplikacija gali pasireikšti ir suaugusiems, ypač tiems, kurie turi kreivą nosies pertvarą, serga lėtiniu sinusitu ar alergija.
Netinkamas gydymas gali baigtis ausies grybeliu
Pagrindiniai otito simptomai – ausies užgulimas, skausmas ir, kai kada, išskyros iš ausies. Vaistininkė rekomenduoja dar prieš apsilankant pas gydytoją kelias dienas vartoti ibuprofeną 3-4 kartus per parą po 400 mg (vaikams – pagal svorį).
„Gydytojas gali paskirti priešuždegiminius lašus į ausį, taip pat labai svarbu, kad nosis nebūtų užgulusi, todėl gali būti skiriami nosies lašai, kuriuos reikėtų naudoti 3 kartus per dieną. Jei ausies uždegimas nėra stiprus ir yra virusinės kilmės, kartais toks gydymas ir yra pakankamas“, – teigia K. Šnirpūnienė.
Ji priduria, kad skausmą slopina šiluma, todėl vertėtų aplink ausį dėti šiltus kompresus, o einant į lauką ausį užkimšti vata, šaltuoju metų laiku užsidėti kepurę ar šaliką, kad ausis būtų apsaugota nuo šalčio.
„Liaudies medicinos mėgėjus perspėju, kad į pažeistą ausį negalima lašinti jokių savadarbių lašų, tokių kaip kamparo, alyvuogių aliejaus, svogūno sulčių, vandenilio peroksido ir panašiai. Tokie skysčiai gali dar labiau sudirginti pažeistą ausies gleivinę, be to, jie yra nesterilūs, todėl kyla rizika sukelti papildomą infekciją“, – akcentuoja vaistininkė.
Pasak jos, pasitaiko atvejų, kai žmonės nori įsigyti akių-ausų lašų su antibiotikais, teigdami, kad juos kažkada paskyrė gydytojas, ir dabar naudoja šiuos lašus kiekvieną kartą, kai tik pajaučia ausies skausmą.
„Iš tiesų, kartais ausų gydytojai, matydami, kad infekcija yra tik išorinėje ausyje, o kraujo tyrimai geri, skiria savaitei pavartoti tokius lašus. Tačiau jei uždegimas yra vidinėje ausyje ir po lašų vartojimo uždegimas vėl atsinaujina, visada skiriami geriami antibiotikai – tai yra pagrindinis ir efektyviausias infekcinio otito gydymo būdas“, – paaiškina K. Šnirpūnienė.
Neteisingai ir ne iki galo išgydytas ausies uždegimas gali tapti lėtiniu, nuolat atsikartojančiu, taip pat galimos komplikacijos, kaip ausies būgnelio plyšimas ir klausos susilpnėjimas.
„Savavališkas lašų su antibiotikais vartojimas gali sukelti ausies grybelį, kai ausį nuolat niežti viduje, būdingos išskyros, nors skausmo nėra. Todėl visada rekomenduoju kreiptis į gydytoją, kuris paskirs reikiamą gydymą, atsižvelgdamas į tikslią uždegimo vietą ir kraujo tyrimo rezultatus“, – pažymi vaistininkė.
Palikite ausų krapštukus parduotuvėje
Kartais po stiprios slogos lieka užgulimo pojūtis ausyse, nors jos ir neskauda – tai vidurinės ausies uždegimas (serozinis), kurį sukelia vidurinėje ausyje susikaupęs skystis ir sumažėjęs slėgis, tačiau infekcijos nėra.
„Tokiu atveju galima sau padėti savaitę naudojant nosies lašus, kurie sumažina nosies gleivinės paburkimą, taip pat padeda gumos kramtymas, įvairūs pūtimo pratimai. Jei ausys neatsikemša, rekomenduoju kreiptis į ausų gydytoją, kuris atliks ausies prapūtimą“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Dar viena dažna problema, kuri išgąsdina žmones – ausies sieros kamštis. Jam būdingas vienos ausies užkritimas, o kai kamštis didelis ir remiasi į ausies landą – ausį gali mausti, tačiau stipraus pastovaus skausmo nebus.
„Yra žmonių, kurių ausyse gaminasi daugiau sieros nei įprasta, o dar jei siera dažnai valoma ausų krapštukais, susidaro palankios sąlygos susidaryti kamščiui, kuris uždaro ausies landą. Vaistinėje galima įsigyti specialių lašų į ausis su augaliniais aliejais, kurie vartojami kartą per savaitę ir tirpdo sieros perteklių. Sieros kamštį taip pat galima pašalinti ir namų sąlygomis, jei jis nėra didelis – tam naudojamos specialios medicininės priemonės“, – užbaigia K. Šnirpūnienė.