Varėnos rajono savivaldybės kultūros darbuotojai turi gražią tradiciją – kasmet Pasaulinę kultūros dieną paminėti apsilankant vis kitame Lietuvos rajone. Šiemet varėniškiai lankėsi Vilkaviškio rajone. Po smagios viešnagės patirtais įspūdžiais ir įžvalgomis dalijasi Giedrė Jablonskienė, Varėnos r. savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė.
Varėniškiai turi gražią tradiciją Kultūros dieną paminėti vis kitame Lietuvos rajone, aplankant žymias to krašto vietas. Gal galite plačiau papasakoti, kaip gimė tokia idėja?
– Idėja gimė norint prasmingai paminėti balandžio 15-ąją, Pasaulinę kultūros dieną. Lietuvoje šiemet ji buvo pažymima jau dešimtą kartą, tačiau apskritai jos istorija prasidėjo 1935 metais, kai Jungtinės Amerikos Valstijos ir dauguma Centrinės bei Pietų Amerikos valstybių balandžio 15-ąją pasirašė Rericho paktą – sutartį dėl meno, mokslo įstaigų ir istorinių paminklų apsaugos karo ir taikos metu naudojant Taikos vėliavą. Jos simboliu pasirinktas raudonas žiedas, juosiantis tris raudonus skritulius baltame fone.
Atsižvelgdami į šventės simboliką, kasmet prie pagrindinio Varėnos rajono savivaldybės pastato su visais rajono kultūros darbuotojais – Varėnos kultūros centro, Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir Merkinės krašto muziejaus kolegomis – bei Savivaldybės vadovais keliame Taikos vėliavą ir dainuojame bendrą dzūkišką dainą. Po šios nuotaikingos ceremonijos išvykstame į pasirinktą Lietuvos vietą aplankyti garsių kultūros paveldo objektų ir taip praplėsti kultūrinį akiratį, patenkinti žingeidumą.
Kaip sugalvojote šiais metais atšvęsti Vilkaviškio rajone?
– Šių metų Pasaulinės kultūros dienos minėjimą siejame su Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio švente. Vilkaviškio kraštas sužavėjo mus savo iškiliomis asmenybėmis – 1918 m. vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signataru Jonu Basanavičiumi, lietuvių poete Salomėja Nėrimi, Kaziu Bradūnu ir kitais. Tai buvo puiki galimybė aplankyti ir įvertinti vos prieš metus rekonstruotą Paežerių dvarą, apžiūrėti Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centrą-muziejų.
Ar tai buvo pirmasis Jūsų vizitas mūsų krašte?
– Taip, pirmasis. Bet tikrai ne paskutinis.
Kokias vietas aplankėte mūsų rajone?
– Su dideliu malonumu aplankėme J. Basanavičiaus gimtinę ir Lietuvos Tautinio atgimimo ąžuolyną. Vėliau pabuvome Paežerių dvaro sodyboje bei Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje, svečiavomės Salomėjos Nėries tėviškėje Kiršuose.
Kokie įspūdžiai po apsilankymo lankytinose Vilkaviškio rajono vietose? Galbūt atradote kažką naujo, dar nematyto, dar neregėto?
– Įspūdžiai – nuostabūs! Labai šaunu aplankyti objektus, kurie puoselėjami ir puikiai pristatomi atvykstantiems. Džiaugiamės, jog galėjome pabendrauti, pasidalinti patirtimi su Vilkaviškio krašto kolegomis.
Kultūra atspindi papročių savitumą, išreiškia krašto unikalumą, primena dvasinės gyvasties šaknis. Kas varėniškiams yra kultūra ir kaip Jūs ją stengiatės puoselėti?
– Kultūra mums – gyvenimo būdas. Kiekvieno gyvenimui kultūra daro didelę įtaką, kasdien žygiuojame su ja koja kojon, pusryčiaudami klausomės muzikų kūrybos, darbe sekame aktualiausių renginių naujienas, įtraukiame naujus muziejinius eksponatus, stebime, kad kultūros paveldo objektai būtų prižiūrimi, o bibliotekų knygos būtų prieinamos ir patrauklios kiekvienam rajono gyventojui. Esame laisvo lietuviško žodžio ir kultūros idėjos nešėjai. Stengiamės šią kultūros šviesą puoselėti iš visos širdies, kad kiekvienas krašto gyventojas pajaustų, kokia artima žmogui gali būti kultūra.
Kaip vertinate menininkų, kultūros darbuotojų Lietuvoje būklę?
– Gyvendami Lietuvoje, menininkai, kultūros darbuotojai ir kiti kūrybinės veiklos mylėtojai visada atranda kūrybiškų būdų, kaip išspręsti iškylančias problemas ar pasiekti užsibrėžtus tikslus. Manome, svarbiausia – nesėdėti vietoje, veikti, siekti, tobulėti. Su polėkiu bet kurio žmogaus gyvenimas tampa spalvingesnis.
Ko palinkėtumėte kolegoms iš Vilkaviškio rajono?
– Tegu su pavasariu į Jūsų širdis pasibeldžia kuo daugiau šilumos, šypsenų.
Vilkaviškio rajono savivaldybės informacija