Lytinė sveikata išlieka tema, apie kurią daugelis vis dar nedrįsta kalbėti atvirai, tačiau klausimų kyla nuolat. Viena iš vietų, kur žmonės ieško atsakymų ir patarimų, yra vaistinės. Meilės mėnesiu vadinamą vasarį su lytine sveikata susijusių klausimų skaičius išauga. Kokie rūpesčiai dažniausiai kyla Lietuvos gyventojams, kokie mitai vis dar paplitę ir kokios klaidos daromos rūpinantis lytine sveikata ir higiena?
„Populiariausi klausimai susiję su kontracepcija ir apsauga nuo neplanuoto nėštumo. Žmonės domisi, kaip vartoti skubios kontracepcijos tabletes, kokia apsaugos priemonė jiems tinkamiausia. Skubios kontracepcijos tabletes svarbu išgerti kuo greičiau – idealiu atveju per 12 valandų, tačiau ne vėliau kaip per 72 valandas. Tinkamos kontracepcijos pasirinkimas priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir gyvenimo būdo, dažniausiai naudojamos: kontraceptinės tabletės, hormoninė spiralė, hormoniniai pleistrai ar prezervatyvai“, – komentuoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.
Pasak jos, nemažai žmonių teiraujasi ir apie kontraceptinių tablečių šalutinį poveikį – tai rodo, kad auga gyventojų sąmoningumas. Dažniausi negalavimai yra galvos skausmas, pykinimas, nuotaikos pokyčiai, sumažėjęs lytinis potraukis.
„Jaunesni klientai drąsiau klausia apie produktus, dažnai būna iš anksto pasidomėję jų sudėtimi ir poveikiu. Tuo metu vyresni žmonės linkę naudoti užuominas arba rašosi prekių pavadinimus ant lapelio, prašydami neklausinėti papildomų detalių, nes jaučiasi nejaukiai“, – pastebi vaistininkė.
Vaistinėse žmonės kreipiasi dėl makšties sausumo, pienligės, bakterinės vaginozės ar alerginių reakcijų, atsirandančių naudojant prezervatyvus. Vyrai dažnai domisi erekcijos sutrikimų sprendimo būdais bei alternatyvomis populiariems potencijos gerinimo preparatams.
Kurioziniai klausimai vaistinėse
Vaistininkai neretai susiduria su netikėtomis situacijomis bei klaidingais įsitikinimais, kurie gali atrodyti keistai, tačiau parodo, kad gyventojams trūksta tinkamos informacijos.
„Kartą vienas vyriškis buvo įsitikinęs, kad egzistuoja specialus produktas pavadinimu „sekso lubrikantas“. Arba jauna pora buvo tikra, kad skubios kontracepcijos tabletes reikia išgerti abiem partneriams. Vyrai dažnai perka potencijos tabletes „draugui“, o moterys – savo partneriams, nes šie patys drovisi. Pasitaiko ir atvejų, kai vietoj intymios higienos priemonių žmonės naudoja netinkamas priemones, pavyzdžiui, dezinfekcinį skystį, kuris gali sukelti stiprias alergines reakcijas“, – dalijasi L. Vanagaitė.
Vyrai neretai teiraujasi apie potenciją skatinančių vaistų vartojimą kartu su alkoholiu. Vaistininkei tenka jiems atsakyti, kad alkoholis gali sustiprinti nepageidaujamus poveikius, tokius kaip galvos svaigimas ar kraujospūdžio svyravimai.
„Nors prezervatyvų galima įsigyti ir prekybos centruose, vaistinėse jie išlieka populiarūs dėl platesnio asortimento ir patikimumo bei galimybės juos įsigyti diskretiškai. Dalis klientų vis dar gėdijasi juos pirkti viešai, ypač jei eilėje stovi pažįstami. Kartais jaunuoliai ateina grupelėmis, kur tik vienas išdrįsta paklausti, o kiti šalia stovintys kikena“, – teigia ji.
Gajūs mitai apie lytinę sveikatą
Nors informacijos apie lytinę sveikatą yra daug, visuomenėje vis dar gajūs tam tikri mitai, kurie susiformuoja dėl klaidingų įpročių, liaudies medicinos patarimų ar dezinformacijos socialiniuose tinkluose.
Vienas mitų – sodos tirpalas ar ramunėlių arbata yra tinkami intymiai higienai. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės, tai gali sutrikdyti natūralią makšties pH pusiausvyrą ir sukelti dar daugiau problemų, o dažnas ramunėlių nuoviro naudojimas gali išsausinti gleivinę. Pakanka švelnaus intymios higienos prausiklio su tinkamu pH.
„Kitas mitas – dezinfekcinis skystis po lytinio akto apsaugos nuo lytiškai plintančių ligų (LPL). Priešingai, jis gali sukelti gleivinių pažeidimus, net nudegimą ir padidinti infekcijos riziką“, – paaiškina L. Vanagaitė.
Dar vienas klaidingas įsitikinimas yra apie priklausomybę, kurią neva sukelia potencijos tabletės, tačiau fiziologinė priklausomybė išsivystyti negali – nebent psichologinė. Arba apie tai, kad makšties kvapas visada turi būti neutralus. Makštis natūraliai turi savo kvapą ir negali būti visiškai bekvapė, sunerimti reikėtų tik tada, jei šis tampa nemalonus ir primena žuvies kvapą – tai gali būti infekcijos požymis.
„Vienas populiariausių mitų, kad nuo nėštumo apsaugoti gali nutrauktas lytinis aktas, tačiau tai yra vienas mažiausiai patikimų metodų, nes spermatozoidai gali patekti į makštį dar prieš ejakuliaciją. Dar tenka išgirsti tai, kad kontraceptinės tabletės apsaugo ir nuo lytiškai plintančių ligų, tačiau jos gali padėti išvengti tik nepageidaujamo nėštumo. Kitas klaidingas įsitikinimas, susijęs su lytišku keliu plintančiomis ligomis, kad jos gali būti perduodamos tik lytinio akto metu. Kai kurios, pavyzdžiui, žmogaus papilomos ar herpes virusas gali plisti ir per odos kontaktą“, – perspėja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Ji tęsia sakydama, kad vis dar yra tikinčių, jog dvigubas prezervatyvas suteikia didesnę apsaugą. Priešingai, jis didina plyšimo riziką dėl atsirandančios trinties. Ir galiausiai – yra manančių, kad intymios higienos prausikliai skirti tik moterims, tačiau iš tiesų juos gali naudoti ir vyrai.