Vakar, liepos 16 d. įvyko ilgai lauktas unikalaus kultūros paveldo objekto – restauruoto Vištyčio vėjo malūno – pristatymas ir atidarymas visuomenei.
Beveik prieš šimtmetį buvęs praktiškas žmogaus pagalbininkas, išgyvenęs įvairius laikotarpius, dabar Vištyčio vėjo malūnas atgimė naujam gyvenimui. Vilkaviškio rajono savivaldybės, Vištyčio regioninio parko direkcijos ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos pastangomis išsaugotas unikalus vėjo malūnas bus ne tik įdomi lankytina vieta, pristatanti Vištyčio kraštą, bet ir puiki edukacinė / kultūrinė erdvė, istorinė vertybė ateities kartoms.
Atidarymo renginys sulaukė daug garbingų svečių. Pasidžiaugti Vištyčio vėjo malūno atidarymu nuvyko Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Administracijos direktorius Vitas Gavėnas, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė.
„Šiandien didžiulė šventė mūsų krašte. Dėkoju visoms institucijoms, kurių dėka atgimė šis Vištyčio simbolis, rangovams, kurie su meile ir dideliu rūpesčiu atliko rekonstravimo darbus. Tai – vienintelis malūnas Lietuvoje, kurio sparnai gali suktis aplink savo ašį! Tikiu, kad šis malūnas bus mylimas, lankomas ir garsins mūsų rajoną visoje Lietuvoje ir už jos ribų“, – sėkmingu rezultatu džiaugėsi Savivaldybės vadovas A. Neiberka.
Didelį rūpestį Vištyčio malūno išsaugojimui visada rodžiusios Vištyčio regioninio parko direkcijos vadovas Nerijus Paškauskas ir kultūrologė Rimutė Gagienė vieną po kitos kvietė pasisakyti tuos, kurių pastangomis Vištyčio malūnas vėl gali sukti sparnus. Malūno atstatymo momentus prisiminė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis, įvykdytus darbus ir technologinį procesą pristatė rangos darbus atlikusios įmonės UAB „Vilkasta“ generalinis direktorius Aloyzas Beržanskis ir atstatymo darbų vadovas Rolandas Kepenis.
Pasveikinti su unikalaus kultūros paveldo objekto išsaugojimu atvyko ir LR aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, LR Seimo narys Kęstutis Smirnovas, iš buvusių savininkų malūną išpirkęs Vilkaviškio rajono garbės pilietis Donatas Kazlauskas, Kultūros paveldo departamento atstovai, kolegos ir kiti svečiai.
Vištyčio miestelio šeimininkas – seniūnas Bronislavas Polita neslėpė džiaugsmo, kad šio malūno atstatymas yra pati geriausia dovana šiais metais minimos miestelio 450-ties metų sukakties proga.
Nors daugelį metų Vištyčio vėjo malūnas buvo privati nuosavybė, Vištyčio regioninio parko direkcija dėjo daug pastangų jį įsigyti ar bent jau išsaugoti.
Unikalaus malūno išsaugojimas – trijų institucijų susivienijimo rezultatas. 2018 m. Vilkaviškio rajono savivaldybė rado finansinių išteklių malūno nupirkimui, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos skyrė lėšas tvarkybos darbams, gautas iš ES struktūrinių fondų, o Vištyčio regioninio parko direkcija prisiėmė atsakomybę už sutvarkyto vėjo malūno panaudojimą. Buvo pasirašyta trišalė sutartis ir 2019 m. pradžioje pagaliau pradėti malūno tvarkybos darbai.
Atidarymo renginyje buvo galima apžiūrėti visą malūną. Atliekant rekonstrukcijos darbus išsaugotas malūno autentiškumas bei sutvarkytos malūno vertingosios savybės. Restauruoti malūno pamatai, sienų ir stogo konstrukcijos, kepurės ir sienų medinės lentelės. Pagal ikonografiją atkurti malūno sparnai, restauruota ,,vėjų rožė“, taip pat visi stalių gaminiai, išlikę kaltinio metalo durų vyriai, sparnų ,,ketaus galva“ ir sukimo ratas.
Vėjo malūnas pritaikytas lankymui ne tik kaip muziejus, bet ir kaip apžvalgos bokštas. Užlipus į malūno viršų, atsiveria Vištyčio miestelio ir kraštovaizdžio panorama. Išsaugotame ir restauruotame malūne bus vykdoma kultūrinė veikla, vyks įvairūs kultūros paveldą populiarinantys renginiai.
Ore tvyrančią šventinę nuotaiką kūrė Vištyčio folkloro ansamblis „Šilojai“ (vad. A. Krapavickienė), kurie papasakojo ir apdainavo malūno istoriją.
Priminsime, kad visi, norintys apsilankyti Vištyčio vėjo malūne, iš anksto turėtų kreiptis į Vištyčio regioninio parko lankytojų centrą ir susitarti dėl apsilankymo laiko.
Vilkaviškio savivaldybės administracijos informacija