Sausio ir vasario mėnesiai – pats slidinėjimo kelionių pikas. Šiai pramogai Lietuvos geografinė padėtis nėra pati dėkingiausia, dėl to šio sporto entuziastai dažnai renkasi užsienio kalnų kurortus, kuriuose gali pasimėgauti žiemos teikiamais malonumais.
Tačiau tam, kad kelionė ne tik suteiktų džiaugsmą, bet ir būtų saugi, būtina tinkamai pasiruošti pirmosios pagalbos vaistinėlę – kartu su savimi pasiimti būtiniausius vaistus bei kitas medicinines priemones, kurių gali prireikti atostogų metu.
„Turėkite su savimi vaistų nuo skausmo, karščiavimo, elektrolitų tirpalų, virškinimo fermentų, vaistų nuo viduriavimo, vidurių užkietėjimo, vaistų peršalimo simptomams lengvinti. Alergiški pacientai turėtų pasirūpinti antihistamininiais preparatais“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Gabrielė Kripaitytė-Afanasjevienė.
Taip pat specialistė priduria, kad reikėtų nepamiršti termometro, elastinių bintų, pleistrų, tvarsliavos, antiseptikų žaizdoms, šaldančių bei skausmą ir uždegimą malšinančio gelio, vienkartinių ledo maišelių ar purškiamo ledo, tepalo su heparinu.
Raumenų skausmas ir sumušimai
Slidinėjant kūno raumenys itin intensyviai dirba, dėl to, po malonumų pilnos dienos, jaučiamas raumenų skausmas, o kartais kitą dieną gali tapti sunku net paeiti. Vaistininkės teigimu, raumenų skausmui malšinti reikėtų naudoti geriamus arba tepamus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. O dar geresnis vaistas – ramybė ir poilsis.
Slidinėjimo mėgėjai dažnai neapsieina be įvairių traumų. Vaistininkės teigimu, patyrus traumą, pirmąją parą sumušimus patariama šaldyti po 20 minučių, kas 3-4 valandas. Tam pasitarnaus vienkartinis šaldymo maišelis, turimas purškiamas ledas, neturint – sniegas. Vėliau sumuštą vietą reikėtų tepti vietinio poveikio šaldančiais tepalais ar geliais su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.
„Patinimui ir atsiradusioms kraujosruvoms mažinti pasitarnaus tepalas su heparinu. Po to galite naudoti elastinį bintą. Jis mažina patinimą, stabilizuoja pažeistas vietas, suteikia atramą. Tvarstyti reikia ne per daug tampriai, kad nebūtų sutrikdoma kraujotaka. Jei pirštai nutirpo, pamėlynavo – atlaisvinkite. Sužalotą kūno dalį tikslinga pakelti iki širdies lygmens, tai mažina patinimą ir skausmą. Miegant, jei traumuota koja, padėkite ją ant pagalvėlės. Tačiau toks pakėlimas draudžiamas, jei įtariamas lūžis“, – teigia G. Kripaitytė-Afanasjevienė.
Atsakant į klausimą, ar verta su savimi kelionėje turėti teipavimo juostas, vaistininkė teigia, kad tai labai individualu. Ir nors teipuotis galima pačiam, tam reikia turėti teorinių ir praktinių įgūdžių, žinoti tam tikras technikas, kad tai duotų naudos. O teipavimo terapiją gali taikyti tik sertifikuoti specialistai.
Kita pasitaikanti nelaimė – odos nutrynimai. Slidinėjant kojos visą dieną praleidžia specialioje, tam pritaikytoje avalynėje, kuri, deja, dažnai, gali nutrinti odos paviršių.
„Vos pajutus trynimo ar dilgčiojimo jausmą, nedelsiant ant pažeistos odos užklijuokite pleistrą, taip galbūt užkirsite kelią pūslės susidarymui. Jei atsirado pūslė ar žaizda, pirmiausia dezinfekuokite, patepkite žaizdas gydančiu tepalu, užklijuokite pleistrą, labai pasitarnaus turimi silikoniniai pleistrai, kuriuos galima laikyti net kelias dienas“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Apsauginis kremas su SPF apsauga – būtinas
Ruošiantis slidinėti ne tik saulėtą dieną, bet ir esant debesuotam orui, būtinas apsauginis kremas su SPF apsauga, kadangi ultravioletinių (UV) spindulių intensyvumas kalnuose su aukščiu didėja, o sniegas atspindi saulės spindulius ir dar labiau didina gaunamą UV spindulių kiekį.
„Daugelis žmonių net nepagalvoja, jog būtina teptis kremą nuo saulės kalnuose. Atrodo juk šalta, orai permainingi, saulė viename kalnų ruože yra, kitame nėra ir neatrodo kaitri. Kalnuose rekomenduojama rinktis kremus su SPF50 apsauga. Aukštas apsaugos faktorius padės išvengti nudegimų, saugos odą nuo senėjimo ir odos vėžio. Kremą tepkite ant visų atvirų vietų kas 2 valandas, likus 20-30 minučių iki išėjimo į lauką“, – patarimais dalijasi vaistininkė.
Prieš einant slidinėti derėtų nepamiršti ir kremo saugančio nuo šalčio, žvarbaus vėjo, kai jis įsigers, tik tuomet odą tepti kremu su SPF apsauga. Įprastos kosmetikos, ypač paprastų drėkinamųjų kremų, G. Kripaitytė-Afanasjevienė pataria nenaudoti, nes oda gali nušalti, sudirgti, pasireikšti alergija šalčiui.
Nuo žvarbaus vėjo ir saulės kenčia ne tik veido oda, bet ir mūsų lūpos, kurias dažnai slidinėtojai pamiršta. Anot vaistininkės, lūpos gali patinti, suskeldėti, įtrūkti iki kraujavimo. Todėl reikėtų naudoti apsauginius lūpų pieštukus su SPF apsauga, jais tepti lūpas kas 2-3 valandas.
Kada kreiptis pagalbos į medikus?
Tokių kelionių užsienyje metu dažnas pagalbos į medikus kreipiasi tik kraštutiniu atveju. Neretai su traumomis grįžta namo ir tik tada Lietuvoje kreipiasi į medikus. Vaistininkės teigimu, nutikus nelaimingam įvykiui visų pirma reikia atsižvelgti į traumos rimtumą ir įvertinti situaciją.
G. Kripaitytė-Afanasjevienė primena, kad apleistos, negydytos traumos, pavyzdžiui, raiščių patempimas ar plyšimas, gali tapti lėtiniu skausmu ilgam laikui. Dėl to, net ir nedidelės traumos ignoruoti ir apleisti negalima.
Mityba kelionės metu
Teisinga mityba intensyvių žiemos sporto atostogų metu itin svarbi. Vaistininkė pataria, laikytis valgymo režimo, pavalgyti sočius ir subalansuotus pusryčius, vengti saldumynų, riebaus maisto, įvairių padažų.
„Mityboje turėtų vyrauti pilno grūdo produktai, įvairios košės, pilno grūdo duona, makaronai, jūros gėrybės, žuvis, daržovės, baltymų turintys produktai. Intensyviai sportuojant, stipriai išauga geležies poreikis, todėl į racioną įtraukite raudoną mėsą, grikius, avižas, burokėlius, tamsiai žalias daržoves“, – sako ji.
Dienos metu reikėtų nepamiršti sveikų ir maistingų užkandžių, kurie organizmui suteiks energijos. Užkandžiams patariama rinktis riešutus, javainių batonėlius, džiovintus vaisius, vytintą mėsą, sūrį, chalvą ar džiūvėsius.
Slidinėjimo kelionės užsienyje dažnai neapsieinama ir be alkoholio. G. Kripaitytės-Afanasjevienės teigimu, kūno šildymas „iš vidaus“ gali baigtis sunkiomis galūnių, stuburo ar galvos traumomis, ypatingai žiemos sporto naujokams.
„Alkoholiu verčiau nepiktnaudžiaukite net iš vakaro, kadangi sutrinka bendra kūno koordinacija, reakcijos greitis, atsiranda per didelis pasitikėjimas savo jėgomis, bandoma įveikti rizikingas bei sudėtingas kalnų trasas. Taip pat galite sužaloti aplinkinius“, – pabrėžė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.