Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Marijampolės departamento Vilkaviškio skyrius informuoja, kad vasarą, ypatingai po lietaus, erkės yra itin aktyvios. NVSC specialistai primena, kokie simptomai gali pasireikšti užsikrėtus erkių platinamomis ligomis ir kaip apsisaugoti nuo pavojingų voragyvių.
Ligos ne tik pavojingos, bet ir klastingos
Erkinis encefalitas – tai sunki virusinė liga, kuri po infekuotos erkės įsisiurbimo gali pasireikšti vidutiniškai po 7–14 dienų, bet ir iki 30 d. Liga pasireiškia karščiavimu, kaulų, raumenų, galvos skausmais, nuovargiu. Vėliau seka „tariamo pasveikimo periodas“, po kurio atsiranda centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai.
Laimo ligą sukelia Borrelia rūšies bakterijos. Žmogus užsikrečia įsisiurbus nimfoms arba suaugusioms erkėms. Ligos simptomai gali pasireikšti po 2 – 10 dienų (iki 3 sav.). Erkės įsisiurbimo vietoje atsiranda odos uždegimas, pasireiškiantis žiedo pavidalo paraudimu (eritema) ryškiais kraštais, paraudimo skersmuo paprastai būna 5 cm. dydžio. Paraudimo vietoje oda dažniausiai būna nepatinusi, neskausminga, neniežti, gali atsirasti karščiavimas iki 38 ºC, galvos skausmas, silpnumas (į peršalimą panašūs simptomai). Negydoma infekcija gali plisti į sąnarius, širdį ir nervų sistemą.
Kaip apsisaugoti?
Vienintelė veiksminga specifinė erkinio encefalito priemonė – skiepai, tačiau nuo Laimos ligos skiepų nėra.
Skiepijimo schema
Nuo erkinio encefalito rekomenduojama pradėti skiepytis rudenį arba žiemos pabaigoje, kada erkės yra mažiau aktyvios, tačiau skiepytis galima ištisus metus.
Visas skiepijimo kursas susideda iš trijų injekcijų, o toliau reikalingos imunitetą palaikančios vienkartinės vakcinacijos dozės (po 3 – 5 m.). Vakcinavimo schemos yra dvi:
Įprastinė schema – šaltuoju metų laikotarpiu pirmosios dvi dozės suleidžiamos išlaikant 1–3 mėn. tarpą, trečia – praėjus 5–12 mėn. po antrosios injekcijos.
Pagreitinta schema – šiltuoju metų laikotarpiu, prasidėjus erkių aktyvumui. Antra vakcinos dozė suleidžiama praėjus 2 sav. po pirmosios, trečia – 5–12 mėn. po antrosios.
Radę įsisiurbusią erkę – traukite kuo greičiau
Pamačius įsisiurbusią erkę reikia kaip įmanoma greičiau ją ištraukti. Traukimas vyksta paprastai – suimkite erkę kuo arčiau odos ir staigiu judesiu traukite į viršų. Nesukinėkite, nespauskite, nemasažuokite ir niekuo netepkite įsisiurbimo vietos. Ištraukę erkę pasižymėkite kalendoriuje datą, kada tai įvyko – siūloma save stebėti apie mėnesį. Toks yra inkubacinis periodas, kai gali pasireikšti simptomai. Jei šiame tarpsnyje atsirado odos paraudimas erkės įsisiurbimo vietoje, karščiavimas, skausmai (galvos, raumenų ir kt.), būtina kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Laimo ligos sukėlėjais – borelijos, yra lokalizuotos erkės žarnyne. Reikia daug daugiau laiko, kad žarnų turinys iš erkės patektų į žmogų. Tai užtrunka ne minutes ir ne valandas, o parą ar daugiau. Taigi, greitai ištraukus erkę galima apsisaugoti nuo Laimo ligos, net jei erkė buvo užkrėsta.
Asmeninės profilaktikos priemonės
• Einant į gamtą (pvz., mišką), rekomenduojama apsivilkti šviesiais drabužiais. Viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo. Kelnių klešnės turėtų būti sukištos į kojines arba batų aulus. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę.
• Patariama naudoti erkes atbaidančias medžiagas (repelentus). Atkreipkite dėmesį, kad kai kurios priemonės skirtos naudoti (purkšti) tik ant drabužių, kitomis galima tepti ir odą. Be to repelentų poveikio trukmė yra skirtinga, tad būtina atidžiai perskaityti gaminio instrukciją ir jį naudoti taip kaip nurodo gamintojas. Vaikams naudokite tik jiems skirtas priemones.
• Venkite aukštos žolės ir krūmų. Erkės mėgsta vietas, kur daug krūmų, aukšta žolė, ant žemės daug lapų.
• Sugrįžę iš gamtos, apžiūrėkite savo kūną: išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu, persirenkite kitais rūbais.
• Vartokite tik pasterizuotą karvių ar ožkų pieną bei jo produktus.