Artėjant Naujųjų metų nakčiai daugelis šunų vėl patirs siaubą ir stresą dėl 2024-uosius pasitinkančių fejerverkų. Tai tapo taip įprasta, kad daugelis augintinių savininkų jaučiasi bejėgiai, manydami, kad nelabai ką gali padaryti. Tačiau jau dabar galite imtis daugybės priemonių, kad sumažintumėte fejerverkų poveikį savo augintiniui. Kartu su saliutas.lt perengėme dvidešimt svarbiausių patarimų!
1 patarimas: planuokite ir pasiruoškite
Šiuos dalykus pradėkite įgyvendinti jau dabar! Pagalvokite, kur būsite su savo augintiniu, apgalvokite, kur bus jūsų augintinis, suplanuokite tualeto pertraukėles ir mankštą. Sudarykite pirkinių arba darbų sąrašą, remdamiesi čia pateiktomis mūsų rekomendacijomis ir patarimais, kurie padės jūsų šuniui.
Išveskite šunį mankštintis anksti dieną, dienos šviesoje, kol viskas dar ramu ir tylu. Nesuteikite pirmenybės didelio fizinio krūvio pratimams, kurie gali prisidėti prie to, kad jūsų šuo vakare liks suirzęs. Vietoj to eikite į lengvą pasivaikščiojimą ir paverskite savo šuns dieną ramesne.
2 patarimas: saugu ir patikima
Įsitikinkite, kad jūsų šuns mikroschema yra atnaujinta, kad jis turi antkaklį ir žetoną su naujausia informacija. Taip pat verta patikrinti tvoras, vartus ir ribas.
Kai išeinate su šunimi, pasirūpinkite, kad jis nešiotų įprastą vedžiojimo įrangą ir atsargines priemones. Pavyzdžiui, papildomą pavadėlį ant antkaklio, taip pat įprastą pavadėlį ir diržą. Kartu su įprasta apykakle ar diržais naudokite šuns antkaklį ir pavadėlį, kad šuo nepabėgtų nuo nuslydusio antkaklio.
Pasivaikščiokite su šunimi (naudojant pavadėlį) fejerverkų metu, kad šuo nepabėgtų, jei būtų paleistas netinkama kryptimi skrendantis fejerverkas.
3 patarimas: saugumas tualeto pertraukėlių metu
Jūsų šuniui reikės išeiti į tualetą, tikriausiai kelis kartus, todėl pradėkite tai planuoti jau dabar. Galbūt jums pasiseks ir pavyks išvengti fejerverkų, jei išeisite į lauką ramiu metu, tačiau fejerverkai yra nenuspėjami, nes per šventes bus naudojami ne tik profesionalūs, bet ir privatūs fejerverkai.
Pradėkite vedžioti šunį su pavadėliu. Jei jūsų šuo nemėgsta tuštintis vedamas su pavadėliu, naudokite ilgą virvę be įtempimo. Turėsite pradėti pratintis jau dabar, kad tai jiems nebūtų dar vienas keistas dalykas ir taip baisią naktį.
Tegul jūsų šuo namuose vilki pavadėlį nuo įprastos plokščios apykaklės, kad galėtumėte ant jo užlipti ir jį sulaikyti, jei jis bandytų bėgti. Tačiau tai darykite tik prižiūrimi, nes priešingu atveju jie gali sukramtyti pavadėlį arba susipainioti.
4 patarimas: kur įsikursite nakčiai?
Geriausia, jei ten būsite kartu su savo baimės kamuojamu augintiniu, tačiau tai ne visada įmanoma. Pagalvokite apie galimybę savo augintinį įkurdinti arčiau pastato centro esančiame kambaryje, kartu su asmeniu, su kuriuo jūsų augintiniui būtų patogu. Geriausia, kad tarp šios erdvės ir ateinančių bei išeinančių žmonių būtų vienos apsaugotos durys.
Nors kalėdinės dekoracijos ir lemputės dar gali būti visiems matomos, užtraukite žaliuzes ir užuolaidas, kad sumažintumėte iš lauko sklindantį triukšmą. Pasipraktikuokite ir dabar ten leisti laiką su šunimi.
5 patarimas: apsirūpinkite savo augintinio mėgstamiausiomis prekėmis.
Pasirūpinkite savo šuns mėgstamiausiais, absoliučiai nepakartojamais patiekalais ir juos paruoškite. Kalbame ne apie kokius nors įprastus skanėstus, o apie karščiausius iš karščiausių, pavyzdžiui, mėsą, sūrį, paštetą, kreminį sūrį, žuvies konservus. Patys skaniausi!
Įsigykite ir mėgstamiausių savo šuns žaislų; žaislų, kurie tikrai jį užimtų, pavyzdžiui, žvangučių ir kitokio pobūdžio jį pralinksminti galinčių žaislų. Pradėkite praktikuotis patiekti šuns mėgstamą maistą žaisluose ar prietaisuose, kuriuos reikia apglėbti, kramtyti ir čiupinėti. Tai raminantis ir įtraukiantis šunų elgesys, todėl padės juos užimti ir išlaikyti laimingus.
6 patarimas: garsiau klausykitės muzikos ir televizoriaus
Pradėkite viską leisti garsiau, kad užgožtumėte išorinius garsus. Naudingiau groti muziką, kurioje yra daug žemų dažnių, todėl geriau naudoti gerus garsiakalbius ir geros kokybės įrašus.
7 patarimas: didelių garsų vakarėlis
Visuomet su savimi nešiokitės vištieną, sūrį, dešrainį ar ką nors tikrai skanaus. Kiekvieną kartą, kai lauke išgirsite triukšmą, nesvarbu, koks jis būtų, susijaudinę kalbėkite ir mėtykite skanėstus ant grindų – tai bus skanėstų vakarėlis!
Kad tai būtų veiksminga, nesvarbu, ką daro jūsų šuo, net jei jis loja ir net jei atrodo, kad į garsą nereaguoja – įtraukite ir šeimą, kad nuo dabar iki Naujųjų metų būtų daug skanėstų vakarėlių.
8 patarimas: įrenkite saugų prieglobstį
Galbūt jūsų šuo turi saugią vietą, kur prisiglaudžia, bet jei ne, įrenkite ją dabar ir pradėkite ja naudotis.
Užmeskite antklodę ar rankšluostį ant kėdės ar stalo arba ant jų dėžės ir padarykite antklodės „tvirtovę“. Porą kartų per dieną toje vietoje duokite šuniui skanėstų ar kramtukų, kad jam tai būtų maloni vieta.
9 patarimas: pasitarkite su savo šuns veterinaru
Pasikalbėkite su savo šuns veterinaru apie raminamuosius vaistus ir medikamentus, kurie gali padėti šuniui lengviau pakelti fejerverkus. Daugiau informacijos apie medikamentus ir pagalbą nuo fejerverkų baimės galite rasti įvairiuose internetiniuose tinklalapiuose.
10 patarimas: PAGUOSKITE SAVO ŠUNĮ
Priešingai populiariam įsitikinimui, galite ir turite paguosti savo šunį, kai jis išsigąsta. Tačiau tai darykite taip, kad iš tikrųjų paguostumėte savo augintinį. Ne visiems šunims padės apkabinimai ir glostymas, nors ir manome, kad tai padės.
Paklauskite savo šuns! Kai kuriems šunims užtenka būti tame pačiame kambaryje su jumis. Taigi, būkite ten. Atsisėskite kambaryje ir ramiai pakvieskite šunį prisijungti prie jūsų. Jei jis neprisileidžia, palikite jam pačiam nuspręsti, ko jis norėtų toliau. Jei jie prisiartina, tai nereiškia, kad nori būti liečiami. Kartais užtenka tiesiog prisiglausti prie jūsų arba pailsėti šalia jūsų. Paglostykite šunį tris kartus, pasitraukite ir pažiūrėkite, ko jis nori toliau. Tai, kad šuo lieka šalia jūsų, nereiškia, kad jis būtinai nori būti paglostomas ar apkabintas.
11 patarimas: sukurkite pažįstamą garsų aplinką
Likus kelioms savaitėms iki Naujųjų metų išvakarių supažindinkite šunį su raminančiais garsais. Iš pradžių paleiskite fejerverkų įrašus nedideliu garsu, laikui bėgant palaipsniui jį didinkite. Šiuos garsus derinkite su teigiamais potyriais, pavyzdžiui, skanėstais ar žaidimais, kad sukurtumėte teigiamas asociacijas ir sumažintumėte šuns jautrumą triukšmui.
12 patarimas: atpratinkite šunį nuo vizualinių dirgiklių
Be garsinės patirties, pripratinkite šunį prie vizualinių fejerverkų dirgiklių. Naudokite vaizdo įrašus arba virtualius ekranus televizoriuje ar kompiuteryje, pradėdami nuo prislopintų spalvų ir mažo ryškumo. Apdovanokite šunį už ramų elgesį šių imituojamų pasirodymų metu, taip padėdami jam geriau priprasti prie vizualinių fejerverkų aspektų.
13 patarimas: patogi apranga
Apsvarstykite galimybę naudoti nerimą mažinančius drabužius, pavyzdžiui, nerimą mažinančias apyrankes ar liemenes, kurios švelniai spaudžia, o tai daugeliui šunų gali turėti raminamąjį poveikį. Šie drabužiai veikia panašiai kaip kūdikio supimas ir gali padėti sumažinti stresą fejerverkų metu.
14 patarimas: saugūs interaktyvūs žaislai
Išplėskite interaktyvių žaislų, kurie sudomintų ir atitrauktų šuns dėmesį, kolekciją. Dėlionės maitintuvės, skanėstų dalijimo žaislai ir patvarūs kramtukai gali suteikti psichinę stimuliaciją ir nukreipti jų dėmesį nuo nerimą keliančių garsų lauke.
15 patarimas: sukurkite ne vieną jaukią slėptuvę
Saugios slėptuvės koncepciją sustiprinkite sukurdami ne vieną jaukią slėptuvę su pažįstamais kvapais. Į šias erdves įdėkite mėgstamą antklodę, žaislų ir dėvėtų drabužių. Pažįstami kvapai gali suteikti saugumo ir komforto jausmą streso akimirkomis.
16 patarimas: naudokite natūralias raminamąsias priemones
Peržiūrėkite natūralias raminamąsias priemones, pavyzdžiui, feromonų difuzorius ar purškiklius, kurie gali padėti sukurti raminančią aplinką jūsų šuniui. Šie produktai imituoja raminamuosius motinų šunų skleidžiamus kvapus ir gali turėti raminamąjį poveikį įvairaus amžiaus šunims.
17 patarimas: laipsniškas jautrumo mažinimas
Jei įmanoma, palaipsniui atkreipkite šuns dėmesį į fejerverkų garsus. Naudokitės internetiniais šaltiniais, kuriuose pateikiami imituojami fejerverkų garsai, ir palaipsniui didinkite garsą, kai šuniui taps patogiau. Šių seansų metu apdovanokite už teigiamą elgesį, kad sustiprintumėte ramią reakciją.
18 patarimas: pasitarkite su specialistais
Apsvarstykite galimybę pasikonsultuoti su profesionaliu šunų dresuotoju arba elgsenos specialistu, ypač jei jūsų šuo labai bijo fejerverkų. Gali būti parengtas individualus elgesio keitimo planas, skirtas konkretiems jūsų šuns poreikiams patenkinti ir laikui bėgant palaipsniui mažinti jo nerimą.
19 patarimas: specializuoti muzikos grojaraščiai
Pasidomėkite specialiai gyvūnams skirtais muzikos grojaraščiais, skirtais neramiems šunims nuraminti. Į šiuos grojaraščius dažnai įtraukiami raminantys garsai ir dažniai, kurie gali sukurti ramią atmosferą. Pradėkite groti šiuos grojaraščius gerokai iš anksto, kad šuo susietų muziką su atsipalaidavimu.
20 patarimas: užtikrinkite, kad šali būtų pažįstamų žmonių
Jei įmanoma, per šventę pasirūpinkite, kad šalia būtų pažįstamų veidų. Draugai ar šeimos nariai, kuriais šuo pasitiki, gali suteikti papildomos paguodos ir nuraminti. Jų buvimas gali būti jūsų šuns palaikymo šaltinis per galimai stresą keliančią naktį.
Būkite pasiruošę!
Įtraukdami šias papildomas strategijas į pasiruošimo procesą, galite padidinti esamų patarimų veiksmingumą ir sukurti išsamesnį planą, kaip padėti šuniui įveikti Naujųjų metų išvakarių fejerverkų iššūkius. Atminkite, kad kiekvienas šuo yra unikalus, todėl stebėti savo augintinio reakcijas ir atitinkamai koreguoti savo požiūrį yra svarbiausia norint užtikrinti jo gerovę per šią šventę.
Tikrai nei vienam šuns augintojui nereikėtų pro pirštus žvelgti į artėjančią Naujųjų metų naktį, kurios metu dangų nušviečia tūkstančiai įvairiaspalvių fejerverkų. Jei žmogui fejerverkų skleidžiamas garsas paprastai nedaro jokios neigiamos įtakos ir netrikdo, tai šunims ir kitiems gyvūnams visa tai gali būti didžiulį stresą keliančia patirtimi. Jei mylite savo augintinį ir rūpinatės jo gerove, privalote tinkamai pasiruošti ir užtikrinti, kad jūsų augintinis Naujųjų metų naktį jausis saugus ir jo pernelyg netrikdys lauke leidžiami fejerverkai bei jų skleidžiami garsai.