Į Angliją studijuoti, dirbti ar tiesiog gyventi išvykę tautiečiai, lygiai taip pat kaip ir Lietuvoje, susiduria su iššūkiais. Kartais problemas tenka spręsti su teisininkų pagalba. Vis dėlto, svečioje šalyje advokatų kontoras įkūrę lietuviai pastebi, kad daugelis baiminasi nepažįstamos teisinės sistemos. O kur dar nepagrįsti įsitikinimai, kad bet kokie teisiniai procesai visuomet labai sudėtingi ir brangūs – paprastai tariant, baiminamasi, kad investicija į teisininkų paslaugas bus didesnė nei kompensacija ar net nuostolinga (nesėkmingo ieškinio atveju). Puikus pavyzdys – ieškiniai dėl žalos, susijusios su darbo ar viešoje vietoje patirtais sužalojimais, atlyginimo. Arba netinkamai atliktų grožio paslaugų, o gal net įtariamo aplaidumo medicinos paslaugų srityje. Teisininkai sako, kad kartais nesikreipus į teisininkus ir nesiryžus pateikti ieškinio, susimokama keliskart brangiau. Kodėl?
Patirta emocinė žala, šokas ir situacijos pasikartojimo rizika
Suprantama, kad nemalonūs atsitikimai kelia stresą, baimę. Tačiau teisės ekspertai sako, kad nesiimdami jokių veiksmų nukentėję asmenys dažnai klimpsta į dar didesnę neviltį – toliau tenka patiems tvarkytis su patirtos žalos pasekmėmis, gyventi su neatsakytais klausimais ir dvejonėmis. Kartais tam įtakos turi ir aplinka, pavyzdžiui, kartais patyrus sužalojimus darbo vietoje, atsiranda kolegų ir darbdavio spaudimas. Tokiu atveju reikėtų gerai pagalvoti, ar tikrai norite taikstytis ir rizikuoti į panašią situaciją papulti dar kartą.
Advokatai UK sako, kad kiekvienas turime teisę gauti kokybiškas paslaugas, gyventi ir dirbti saugioje aplinkoje, o jei taip nėra, reikia ieškoti išeities. Specialistai nuramina – neskubėkite priimti skubotų sprendimų ar dėl sklandančių mitų neignoruokite teisinės pagalbos. Tiesiog susitarkite dėl konsultacijos, kurios metu sužinosite, kokios jūsų teisės, koks galėtų būti procesas ir kokios galimybės.
Neatlyginti finansiniai nuostoliai
Kitas labai svarbus momentas – patirtos išlaidos. Jeigu vengiate teisininkų pagalbos ir dėl nepagrįstų dvejonių nepateikiate ieškinio, galbūt teks susimokėti nemažas sumas patiems. Tai ypač aktualu patyrusiems rimtesnes traumas. Bėda ta, kad ne visi yra pasirūpinę sveikatos draudimu.
Beje, specialistai primena, kad į patirtą žalą reikėtų pažvelgti plačiau. Žala turėtų būti vertinama ne tik patirto šoko ar traumų atžvilgiu – reikėtų apžvelgti tokius aspektus kaip:
- visos gydymo išlaidos;
- reikalingi vaistai ir reabilitacija;
- kelionių išlaidos;
- nekompensuotas nedarbingas laikas;
- sugadintas asmeninis turtas;
- kt.
Žinoma, patirti nuostoliai priklauso nuo padarytos žalos dydžio. Vis dėlto, viskas susideda ir dažnai tai išauga į kur kas didesnes sumas nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Taigi, tokiais atvejais nesikreipdami dėl kompensacijos, nukentėję prisiima atsakomybę tvarkytis su pasekmėmis patys.
Net ir nesėkmingi ieškiniai – nebūtinai nuostolinga investiciją į advokatų paslaugas
Kodėl nukentėję dvejoja, net kai padaryta žala yra akivaizdi? Tai gali būti tiesiog baimė ar aplinkinių spaudimas. Arba paprasčiausias nežinojimas ir įsivaizdavimas, kad jei nepasiseks įrodyti savo tiesos, teks apmokėti ne tik dėl sužalojimo patirtas išlaidas, bet ir teisininkų suteiktas paslaugas. Teisininkai sako, kad visą informaciją ir siūlomas lanksčias sąlygas kiekvienas gali sužinoti konsultacijos metu. Vis dėlto, turėtumėte žinoti, kad kai kurios advokatų kontoros savo paslaugas apmokestina „nelaimėsite – nemokėsite“ principu. Taigi, net jei nelaimima, pastangos nėra nuostolingos. Ypač palyginus su tuo, ką galima gauti sėkmingo ieškinio atveju.
Panašu, kad nesikreipdami pagalbos į teisininkus, nukentėjusieji neretai patiria kur kas daugiau nuostolių – emocinių ir finansinių. Pokalbis su teisės specialistais net į painiausias situacijas įneša aiškumo, suvokimo, kaip galėtų atrodyti tolimesni žingsniai, kokios jūsų teisės, apsauga ir galimybės. Taigi, atsidūrus nepavydėtinoje situacijoje, reikėtų gerai pagalvoti, kas kainuoja brangiau – teisininkų paslaugos ar nepateiktas ieškinys dėl žalos atlyginimo.