Birželio mėnesį Marijampolės savivaldybės Tarpinstitucinės grupės pasitarime buvo priimtas sprendimas parengti Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros priemonių taikymo atmintinę, kad nepilnamečiai, tėvai, globėjai, rūpintojai žinotų, kada ir kokia tvarka taikoma vaiko minimali ir vidutinė priežiūra.
Vasaros metu atmintinė buvo parengta ir rugsėjo mėnesio pradžioje buvo pristatyta Marijampolės savivaldybės administracijos Vaiko gerovės komisijos nariams.
2007 m. birželio 28 d. Lietuvoje, atsižvelgiant į nepilnamečių daromas nusikalstamas veikas ir jų spartų augimą, buvo priimtas Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymas, kurio pagrindinis tikslas – sukurti vaiko teises ir teisėtus interesus bei visuomenės saugumo poreikius atitinkančią ir elgesio problemų turinčio vaiko socializacijai, ugdymui bei švietimo ir kitos pagalbos teikimui skirtą vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros priemonių sistemą, kuri padėtų vaikui įveikti susiformavusį ydingą elgesį, išsiugdyti prasmingo individualaus ir visuomeninio gyvenimo sampratas. Vaiko minimalios priežiūros priemonės yra vykdomos vaikui teikiant švietimo pagalbą, socialinės, sveikatos priežiūros ir kitas paslaugas, neatitraukiant vaiko arba kiek įmanoma mažiau jį atitraukiant nuo jo tėvų, globėjų, rūpintojų. Vaiko vidutinės priežiūros priemonė yra vykdoma, kai vaiko ugdymas vyksta jį prižiūrint, jam teikiant švietimo pagalbą, socialines, sveikatos priežiūros ir kitas paslaugas vaikų socializacijos centre. Vaiko minimalios ar vidutinės priežiūros priemonių taikymo poreikis atsiranda, kai nepilnametis padaro nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių turinčią veiką, tačiau šios veikos padarymo metu nebūna sukakęs LR baudžiamajame kodekse nustatytas amžius, nuo kurio pagal LR baudžiamuosius įstatymus galima baudžiamojo atsakomybė už jo padarytą veiką (nuo 16 metų, išskirtinais atvejais nuo 14 metų). Taip pat pagal LR vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymą, priežiūros poreikis atsiranda, kai vaikas padaro administracinio nusižengimo požymių turinčią veiką, tačiau šios veikos padarymo metu nebūna sukakęs LR administracinių nusižengimų kodekse nustatytas amžius, nuo kurio atsiranda administracinė atsakomybė (nuo 16 metų).
Parengtoje atmintinėje įvairių įstaigų ir institucijų specialistai, vaikai, tėvai, globėjai ir rūpintojai gali rasti informaciją, kokie įstatyme numatyti veiksmai yra po to, kai vaikas padaro LR baudžiamojo kodekso nusižengimo požymių turinčią veiką ar LR administracinių nusižengimų kodekse nusižengimo požymių turinčią veiką, o jam dar nėra sukakę 16 metų ar išskirtinais atvejais 14 metų.
Svarbu paminėti, kad Marijampolės savivaldybės administracijos Vaiko gerovės komisijos viena iš funkcijų yra nagrinėti prašymus ir teikti siūlymus Savivaldybės merui dėl vaiko minimalios ar vidutinės priežiūros priemonių skyrimo, pratęsimo, pakeitimo ar panaikinimo ir kitų priemonių, numatytų Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo 7 ir 9 straipsniuose, skyrimo bei koordinuotai teikiamų švietimo pagalbos, socialinių ir sveikatos priežiūros paslaugų vaikui ir jo tėvams (globėjams, rūpintojams) skyrimo, pratęsimo, pakeitimo ar panaikinimo. Daugiau informacijos apie Marijampolės savivaldybės administracijos Vaiko gerovės komisiją galite rasti www.marijampole.lt skiltyje Koordinuota pagalba vaikui ir šeimai.
Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros priemonių taikymo atmintinę parengė Marijampolės savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė (tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė) Jolita Žukelienė.