Akumuliatoriai – vienos svarbiausių detalių kiekvieno automobilio komplektacijoje. Kol jie veikia sklandžiai, net nesusimąstome, koks jų veikimas yra reikšmingas. Bet kai automobilis neužsiveda dėl išsikrovusio akumuliatoriaus ar jame nebeskamba muzika dėl tos pačios priežasties, pagalvojame, kad galbūt reikėjo kiek daugiau dėmesio skirti šiai detalei. Akumuliatoriai pagal automobilio markę – vienas iš kriterijų, padėsiančių teisingai pasirinkti. Ką reikėtų atsiminti, ieškant naujo akumuliatoriaus?
Apie akumuliatorių
Akumuliatorius – maždaug 15–20 kilogramų sveriantis prietaisas, kuris kaupia elektros energiją. Prietaiso talpa matuojama ampervalandomis, jos žymimos – Ah.
Jei įjungsite visus automobilyje esančius prietaisus, jie sunaudos 3 kartus daugiau elektros energijos nei generatorius galės pagaminti, dėl to reikalingas akumuliatorius – jis tiekia trūkstamą energijos kiekį. Norėdami atstatyti automobilio užvedimui išnaudotą elektros energiją, reikia važiuoti apie 20 minučių. Jeigu dažnai važinėsite trumpomis distancijomis – akumuliatorius paprasčiausiai nespės pasikrauti. Tai ypač aktualu žiemą – šaltasis metų sezonas yra išbandymas visiems automobiliams.
Akumuliatorių skirstymas ir parametrai
Akumuliatoriai pagal automobilio markę arba transporto priemonės tipą yra skirstomi į:
- Lengvųjų automobilių akumuliatorius. Dažnai jie būna universalūs, tačiau prieš juos perkant svarbu atkreipti dėmesį į akumuliatoriaus parametrus.
- Akumuliatorius, skirtus didelių gabaritų transporto priemonėms: sunkvežimiams, vilkikams ir pan.
- Akumuliatorius, pritaikytus motociklams, keturračiams, motoroleriams ar net žoliapjovėms.
- „Laisvalaikio“ akumuliatorius, gaminamus jachtoms, motorinėms valtims, kemperiams, golfo vežimėliams.
Taip pat akumuliatoriai būna:
- Aptarnaujami.
- Iš dalies aptarnaujami.
- Neaptarnaujami.
Specialistai pataria pirkti pastaruosius. Jie yra šiek tiek brangesni už kitus, tačiau jiems nereikia jokios papildomos priežiūros – nereikės tikrinti elektrolito lygio ar papildyti skysčio.
Jeigu planuojate savarankiškai įsigyti akumuliatorių, įsitikinkite, jog žinote šiuos parametrus:
- Kokios talpos akumuliatorius tiks Jūsų automobiliui? Ji matuojama ampervalandėmis (Ah) ir yra nurodoma akumuliatoriaus apraše. Nepatariama montuoti daugiau kaip 10 % talpesnį akumuliatorių. Tarkime, kad gamintojas pataria naudoti 55 Ah, tad didesnės nei 60 Ah talpos akumuliatoriaus pirkti neverta, nes automobilio generatorius talpesnio akumuliatoriaus pilnai neįkraus.
- Išmatavimai. Aukštis, ilgis ir plotis milimetrais nurodomi kiekvieno akumuliatoriaus apraše.
- Kontaktų išdėstymas. Būna -/+ arba +/-.
- „Start-Stop“ sistema. Jei Jūsų automobilyje yra ši sistema, pirkite akumuliatorių, pritaikytą jai. Išsamiau apie šį parametrą būna parašyta prie akumuliatoriaus.
- Baterijos įtampa ir srovė. Prieš pirkdami naują akumuliatorių, pamatuokite srovę – ji turi siekti 12,5 vol.
- Elektrolito lygis ir tankis. Jis turėtų būti apie 1,28 g/cm3.
Patarimai, kaip apsaugoti turimą akumuliatorių
Pirma, įvertinkite savo sugebėjimus savarankiškai įsigyti ir pasikeisti akumuliatorių. Jeigu abejojate dėl akumuliatoriaus parametrų tinkamumo ir nesate garantuoti savo pasirinkimu, kreipkitės į specialistus, kurie išmano savo darbą ir galės teisingai parinkti Jūsų transporto priemonei tinkamą dalį.
Net 90 % akumuliatorių gedimų įvyksta dėl nežinojimo, neatsakingumo renkantis. Profesionalų pagalba padės sutaupyti laiko bei pinigų. Teisingai pasirinkti akumuliatoriai pagal automobilio markę gali būti eksplotuojami kelis metus arba ilgiau.
Siekiantiems prailginti akumuliatorių veikimą, reikėtų prisiminti keletą dalykų, iš kurių bene svarbiausias – prieš šaltąjį sezoną užtikrinti, jog elektros instaliacija yra švari ir tvarkinga. Taip pat:
- Apžiūrėkite akumuliatoriaus gnybtus. Jeigu jie neaprūdiję, švarūs, o varžtai – tvirtai prisukti, žiemą automobilis turėtų užsivesti be problemų.
- Patikrinkite, ar kiti elektros prietaisai yra tvarkingi. Pavyzdžiui, nepalikite įjungtos bagažinės lemputės, įsitikinkite, kad aukštos įtampos laidai yra tvarkingi, kontaktai – neužteršti, o variklio skyriuje nėra purvo. Taip užtikrinsite, jog elektros energija nėra eikvojama veltui.
- Jeigu akumuliatorius išsikrovė, suskubkite jį įkrauti. Jei akumuliatorių paliksite išsikrovusį, jame gali įvykti negrįžtami procesai, talpa sumažės ir po tam tikro, uždelsto laiko jis jau nepasikraus pilnai.
- Jei automobilį norite užvesti kitostransporto priemonės akumuliatoriaus pagalba, siūloma pirmiausia prijungti teigiamus polius ir tik po to neigiamus. Kitas automobilis neturėtų būti užvestas, nes galite pakenkti savojo variklio valdymo procesoriui. Kai variklį pavyks užvesti, laidus pradėkite atjungti nuo neigiamo poliaus ir tuomet atjunkite teigiamą.
Gintarė Salatkaitė