Tokiu retoriniu klausimu galima pradėti žinutę apie Kolegijos studentų išvyką vykdant projektą, skirtą piliakalnių ir tautinio kostiumo metams, kokiais ir yra paskelbti šie, 2017-ieji. Tai puiki galimybė aplankyti regiono gamtinius istorinius paminklus, skatinti jaunimo iniciatyvumą pažįstant, saugant savo krašto gamtos ir kultūros paveldą, etnokultūrinį taip pat.
Marijampolės savivaldybėje yra 10 piliakalnių, kurių dauguma jaunų žmonių nežino ir niekada juose nesilankė. Todėl 20 Kolegijos studentų, priklausančių kultūros klubui Aistuva, spalio 5 d. išvyko pasižvalgyti po 4 savivaldybės piliakalnius.
Kumelionių, esantis buvusiose Kvietiškio dvaro žemėse, kairiajame Šešupės krante. Užlipus ant jo atsiveria gražus upės vingis. Atlikus archeologinius tyrimus nustatyta, kad jis (piliakalnis) naudotas nuo I tūkstantmečio pradžios iki X-XI a.
Padovinio piliakalnis apipintas pasakojimais ir legendomis. Esą, jame paslėpti senovės ginklai ir brangenybės, o naktimis iš jo išeinančios ir pievose klaidžiojančios dvi ugnelės.
Varnupių piliakalnis, anot padavimų, supiltas žemes nešant kepurėmis, o jo viduryje rūsyje žmonės paslėpė nuo kryžiuočių savo turtus. Lengvatikiai ne vieną kartą kasinėjo piliakalnį, kuris nuo 1972 m. yra paskelbtas respublikinės reikšmės archeologiniu paminklu.
Šakališkių piliakalnis yra prie pat savivaldybės ribos kairiajame Šlavantos upelio krante. Nuo 2005 m. tai valstybės saugomas kultūros paminklas. Kartu aplankėme ir netoli, bet jau Prienų rajone, Vinco Mykolaičio-Putino tėviškėje esantį muziejų, pabendravome su ten gyvenančiu V. M. Putino giminaičiu, nuo poeto mylėto ir apdainuoto Aušrakalnio pasigrožėjome rudenišku apylinkių vaizdu.
Diena buvo kontrastinga: išvykstant švietė saulė, piliakalnių viršūnėse stiprus vėjas plėšė nuo mūsų apdarus, o šalia Igliaukos prigludusioje Anzelmo Matučio tėviškėje susipažinti su parku, vaišintis žolelių arbata jau trukdė lietus.
Išlydėjo mus į kelionę Kolegijos direktorius Vaidotas Viliūnas pasidžiaugdamas jaunimo iniciatyva ir noru pažinti savo kraštą. Su piliakalniais, jų atsiradimu, reikšme ir paskirtimi išsamiai ir įdomiai supažindino dėstytojas Kazys Balickas.
Tai pirmoji projekto „Jaunimo iniciatyvos populiarinant gamtos ir kultūros paveldą” dalis. Metų pabaigoje susirinksime su kviestiniais svečiais, pasienio regionų atstovais, seminaro metu pristatyti savo krašto piliakalnius ir tautinį kostiumą.
Vida Mickuvienė, kultūros klubo Aistuva vadovė
Nuotraukos Šarūno Sėjūno VV14IS