Ar šiandien daug yra muzikantų, meistriškai grojančių armonika? Jei būtumėte pirmąjį spalio šeštadienį užsukę į Gelgaudiškį, sakytumėte, kad armonikomis groja visa Lietuva – čia buvo sugužėję šauniausi armonikieriai iš tolimiausių šalies kampelių.
Jau dvidešimt trečią kartą Gelgaudiškyje nuaidėjo tradicinis etnokultūros renginys „Gelgaudiškio armonika“, suburiantis šio žanro muzikantus iš visos Lietuvos ir skambiomis melodijomis džiuginantis klausytojų širdis. Miestelyje dirbantys kultūros darbuotojai, remdamiesi daugiau nei du dešimtmečius rengiamo tęstinio projekto sėkminga patirtimi, tęsia etninių tradicijų saugojimo, puoselėjimo ir populiarinimo darbus Lietuvos regionų bendruomenėse. Pasak projekto vadovės Tatjanos Vrubliauskienės, šiuo projektu užtikrinamas vietos tradicijų, kuriančių Marijampolės regiono identitetą, tęstinumas ir sklaida, skatinama regioninė ir tarpregioninė auditorijos plėtra.
Gelgaudiškyje susirinkę armonikieriai iš Marijampolės, Kauno, Jonavos, Raseinių, Ignalinos, Alytaus, Molėtų, Vilniaus diskutavo apie grojimo armonika manieras, instrumentų ypatumus, dalijosi patirtimi. Atviras ir nuoširdus bendravimas, dalijimasis žiniomis naudingas įvairaus amžiaus muzikantams, ypač jauniems, bei jaunuosius armonikierius ugdantiems pedagogams.
Finalinio koncerto metu skirtingo profesionalumo muzikantai grojo laisvai pasirinktus kūrinius vieni arba pritariant dar vienam instrumentui. Koncerto akcentas – Šakių rajono Panemunių mokyklos daugiafunkcio centro Kriūkų skyriaus kapelos „Panemunys“ pasirodymas. Koncerto klausytojai čia pat, salėje šoko, o atlikėjams negailėjo aplodismentų – koncertas truko veik tris valandas ir kiekvienam dalyviui padovanojo daug gerų emocijų, šventiškos nuotaikos. Tiesa, žiūrovai išrinko labiausiai jiems patikusį armonikierių – juo tapo jaunasis armonikierius, studentas Ignas Stukas iš Alytaus. Išgirdę Igno atliekamas melodijas daugelis klausytojų neabejodami atidavė savo balsus būtent už Igną.
Pasak organizatorių, kurdami etninio muzikavimo šventę jie skatina žmones domėtis armonikavimu, saugo ir puoselėja šią tradiciją. „Anksčiau vykdydami šį populiarų projektą patyrėme, kad jo veiklos yra prieinamos visoms amžiaus grupėms, neįgaliesiems, skirtingų gabumų mėgėjų meno atstovams bei profesionalams. Projekte numatytos kūrybinės iniciatyvos skatina etninės kultūros ir nematerialaus kultūros paveldo pažinimą, tęstinumą, išsaugojimą bei sklaidą, skatina pažinti savojo krašto istoriją“, – pastebi projekto „Gelgaudiškio armonika“ vykdytojai.
Projektą „Gelgaudiškio armonika“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia Šakių r. savivaldybė.
Projektą finansuoja: