Vienintelis būdas sužinoti, ar gliukozamino ir chondroitino maisto papildas yra tikras – išsiaiškinti, ar jo kokybė ir saugumas pagrįsti dokumentais.
Neseniai atlikto gliukozamino ir chondroitino papildų patikrinimo Lietuvos rinkoje metu nustatyta, kad 10 iš 12 tikrintų produktų sudėtyje nėra tokio veikliųjų medžiagų kiekio, koks nurodytas etiketėje. Kitaip tariant, dauguma maisto papildų nėra tokie, kokie nurodoma, kad turi būti.
Panašus JAV ir Kanadoje atliktas patikrinimas parodė, kad iš 44 atsitiktinės atrankos būdu vaistinių lentynose atrinktų produktų:
– 59 % tikrintų produktų sudėtyje buvo medžiagų, kurios nebuvo nurodytos etiketėje;
– 32 % preparatų sudėtyje buvo rasta pakaitinių medžiagų, kuriomis buvo pakeistos deklaruojamos sudėtinės dalys;
– 21 % preparatų sudėtyje rasta užpildo medžiagų, kurios potencialiai gali sukelti alergiją – tai kviečių, ryžių ir sojų.
Maisto papildai – vaistų kokybė
Vienintelis būdas išvengti standartų neatitinkančių papildų – rinktis dokumentais pagrįstus produktus, kuriuos gamina tokios bendrovės kaip „Pharma Nord“. Ji yra viena iš Europos pirmaujančių aukštos kokybės maisto papildų gamintojų. Bendrovė gamina maisto papildus pagal tokius pačius griežtus kokybės kontrolės standartus, kurie naudojami vaistų gamybai.
Atidus žaliavų tikrinimas
Visos žaliavos atidžiai tikrinamos, ar atitinka visus galiojančius standartus. Tokiu būdu „Pharma Nord“ gali patvirtinti, kad maisto papildų gamybai naudojamose gliukozamino ir chondroitino žaliavose yra tikslus veikliųjų medžiagų kiekis ir juose visiškai nėra jokių pašalinių medžiagų.
Išsamus vartotojų informavimas
Aukštos kokybės maisto papildų gamybai užimant vis tvirtesnes pozicijas ir vis daugiau defektuotų produktų išaiškinant atsitiktinės atrankos būdu vykdomais patikrinimais, vartotojai po truputį išmoks rinktis produktus, kurių kokybę ir saugumą galima pagrįsti dokumentais.
Tyrimas, kuris visus nustebino
18 ginkmedžio preparatų palyginimas Anglijoje nustatė veiksmingumo tarp silpniausio ir stipriausio prekės ženklo skirtumą, kuris siekia net 50 kartų!
Labiausiai stebina tai, kad produktai, kuriuose, kaip teigiama, turi būti didžiausias ginkmedžių ekstrakto kiekis, nėra patys veiksmingiausi. Priešingai, didžiausias veiksmingumas buvo tų prekės ženklų produktų (pavyzdžiui, „Pharma Nord“ gaminamo „Bio-Biloba“), kurių ženklinime nurodyta mažiau ginkmedžių ekstrakto, nei daugelio konkuruojančių prekės ženklų produktuose.
Nors atrodo nelogiška, tokią situaciją galima lengvai paaiškinti. Ginkmedžių ekstraktas veiksmingas tik tada, jei yra didelis kiekis veikliųjų medžiagų. Be to, ekstraktas turi būti standartizuotas, o tai reiškia, kad kiekvienoje tabletėje turi būti toks pats jo kiekis. Tinkamai nekontroliuojant žaliavos, neįmanoma sužinoti, kiek veikliosios medžiagos yra tabletėje. Tyrimas parodė, kad kompanijos „Pharma Nord“ pastangos atidžiai tirti naudojamas žaliavas davė ypač gerų rezultatų.
Šaltinis: Komercinių ginkmedžių preparatų antioksidacinių savybių palyginimas. Journal of Alternative and Complementary Medicine, 2003 Oct; 9(5):625–9.
Daugiau apie kokybės principus – spausti čia.